Afyonkarahisar

0
1323
afyonkarahisar gezi rehberi

Afyon denilince akla ilk gelen termal turizmi olabilir belki ama bu yazımızdan sonra bilmeyenler için burayı gezmeye gideceklerin sayısı artacaktır diye düşünüyorum. Çünkü binlerce yıllık yerleşim alanı olan, birçok ören yerine sahip, birçok tabii güzelliklere sahip, tarih öncesi dönemlerden yakın tarihimize dair birçok esere sahip ve yemek kültürü ile çok zengin bir şehirdir Afyonkarahisar. Neyi eksik diye sorarsanız, deniz hariç her şeyi bulabileceğiniz bir şehir.

afyonkalesi

Afyon Kalesi

Volkanik bir dağın üstünde bulunan kale Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından inşa edilmiş olup görsel açıdan seyri doyumsuz bir yerdir. Şunu da belirtmem gerekir, şehrin içerisinde o kadar eski evler ve sokaklar var ki, çoğunluğunda oturum devam etmektedir. Fırsat bulursanız bu eski evlerin olduğu caddelerde gezebilirsiniz.

Ulu Cami

Kırk direkli cami diye de adlandırılan cami, Anadolu Selçuklu döneminde inşa edilmiştir. Bunun dışında, yine tarihi açıdan kıymetli olan Mısri Camii’ni de ziyaret edebilirsiniz. Camiyi 1483’te Şakkancıoğlu Evliya Kasım Paşa yaptırmış, iki büyük kubbeden oluşmakta olup kesme moloz taştan yapılmıştır. Afyon’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Sultan Divanı Mevlevihanesi’dir. Tarihi 13. Yüzyıla dayanan bu Mevlevihane Anadolu’nun ilk Mevlevihanelerinden biridir. Şu anda müze olarak hizmet vermektedir.

Afyon Arkeoloji Müzesi

Müzede sergilen eserlerin bir kısmı kapalı alanda bir kısmı ise açık alanda sergilenmektedir. İçerisinde birçok kıymetli eserin olduğu müzenin bir diğer özelliği ise tunç çağından günümüze uzanan zengin bir esere sahip olmasıdır. Ayrıca şehirde Zafer Müzesi de bulunmaktadır. Burası Başkomutanlık Meydan Muharebesinin taarruz emrinin verildiği yerdir. Şehirdeki bir diğer müze ise Bolvadin Müzesi olup, tunç çağından kalma birçok sikkeyi burada bulabilirsiniz. Bunların dışında İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi de ziyaret edilebilecek yerlerden sayılabilir. Kocatepe Üniversitesi içerisinde bulunan müzede, çok sayıda eski enstrümanı ve eski sanatçılara ait bazı eşyaları da görebilirsiniz.

Afyon Kırgız Köprüsü

Kırgız Köprüsü

Kırgız Köprüsü Bolvadin ilçesi sınırları içerisinde yer alıp iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısmı Bizans İmparatoru I. Manuel Kommen tarafından ikinci kısmı Mimar Sinan tarafından 64 göze kadar uzatılarak inşa edilmiştir.

Buzluk Mağarası

Buzluk Mağarası Kirazlı yaylası civarında yer almakta olup yaz aylarında serinlemek için birebirdir. Ulaşım açısından biraz zorlu ve uzak bir yola sahip olup ziyarete gitmek isteyenler bunu göz önünde tutmaları gerekir. Mağaranın giriş kısmı, neredeyse bir insan geçebilecek genişliğe sahiptir. Buzluk mağarası güzergâhı çok güzel görüntüleri görebileceğiniz bir lokasyondur.

İncehisar Peri Bacaları Afyon

İncehisar Peri Bacaları

Seydiler kasabası civarında olup Kapadokya’daki peri bacalarını andıran doğal oluşumların güzel örneklerini bulabileceğiniz bir yerdir. Şapkalı ve şapkasız peri bacaları buraya hem yerli hem de yabancı birçok turisti çekmektedir.

Frig Yolu

Kütahya ile Afyon arasında bulunan Frig Vadisi, Frigler’in yaşam alanıydı. Ayrıca yeraltı yerleşim alanlarına da sahip olan bu bölge aynı zamanda dünya standartlarında yürüyüş ve bisiklet yoluna da sahiptir. Ayrıca bu bölgeye daha sonra Roma ve Bizanslılar da hakim olup bunlara ait eserlere de rastlayabilirsiniz.

Yedikapılar Manastırı Afyon

Yedikapılar Manastırı

Bolvadin ilçesi sınırlarında olan manastır, sarp kayalıklar üzerinde kurulmuştur. Ama ulaşım açısından kolay bir konumdadır. 8 ila 10 yüzyıl arasında yapıldıkları tahmin edilen manastırı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Eber Gölü

Ülkemizin önemli büyüklükteki göllerinden bir olan Eber Gölü aslında muhteşem bir güzelliğe sahip olmasına rağmen atık suların döküldüğü bir yere dönüştüğünden dolayı kirlilik kritik aşamaya ulaşmış durumda maalesef. Aslında göl birinci derece sit alanı ilan edilmiş ama çok bir çalışma yapılmıyor tahminim. Yerel halkın Kopak diye adlandırdığı birçok adacık da gölün üzerinde bulunmaktadır.

Anıtkaya Şehitliği

Kurtuluş Savaşımız esnasında 13 ve 20. Alaydan şehit düşen Mehmetçiklerimiz için yapılmış piramit tarzında bir anıttır. Bunun dışında Cumhuriyet Şehitleri Anıtı da bulunmaktadır. Cumhuriyet döneminde şehit düşen askerlerimiz için yapılmış bir şehitliktir.

Afyon Baskomutanlık

Başkomutanlık Milli Parkı

En büyük savaşlarımızdan biri olan Büyük Taarruz’un yaşandığı yere Başkomutanlık Milli Parkı kurulmuştur. Kocatepe diye adlandırılan bu bölgede Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları büyük bir zafer kazanarak Anadolu’nun talihini değiştirmişlerdir. Bu park, anıtsal bir öneme sahip olmasının yanında tabiat açısından da gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Haşhaş Tarlaları

Elbette Afyon denilince ilk akla gelen haşhaş tarlaları oluyor. Haşhaş, çağrıştırdığı simgeler açısından olumsuz gibi görünse de aslında birçok sektörde önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda bu tarlalar görsel olarak ta harika güzelliğe sahip. Kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Zengin bir tarihi ve kültürü olan ayrıca haşhaş yetişen bir şehirde yemek kültürü de oldukça geniş bir zenginlik sunmaktadır. Buraya kadar geldiğinizde bunlardan tatmadan gitmeyiniz. Ayrıca neredeyse Afyon’un her ilçesinde termal kaplıcalar bulunmaktadır. En azından bir gününüzü her derde deva bu şifalı kaplıcalardan birinde geçirmenizi ısrarla tavsiye ederim.

Konum

Adnan Kulak
YAZAR

Adnan Kulak

Journalist, Drone Pilot, (Sürekli Basın Kartı sahibi, Arka Plan Fotoğraf Derneği, ÇGC ve TSYD üyesi)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz