Yalıkavak Gezi Rehberi

0
64

Bu içeriğimizde Bodrum’un lüks yat limanı olarak anılan Yalıkavak Gezi Rehberi yer vereceğiz. Yalıkavak Gezi Rehber inde, Yalıkavak hakkında merak ettiğiniz sorularınızın yanıt bulacağınız ve gezerken size yardımcı olacaktır. İyi okumalar…

Yalıkavak Genel Bilgiler

Muğla ilimizin Bodrum ilçesine bağlı olan Yalıkavak, 2012 yılına kadar Bodrum’a bağlı köy iken 2012 yılından itibaren mahalle olarak geçmiştir. Bodrum’a mesafesi 18 kilometre olan Yalıkavak, Bodrum Yarımadasının kuzeybatısında yer almaktadır. Yalıkavak’a gelirken sizleri sırayla yel değirmenleri ve daha sonrasın da eşsiz bir manzara beklemektedir.

Muğla günümüzde en turisttik bölgelerinden biridir. Bunun sebebi ise en lüks marinalarına sahip olmasıdır. Bir diğer sebebi ise Bodrum Yarımadasının en ünlü süngercilerin burada doğmuş ve yaşamış olmasıdır. İlk zamanlarında Süngerciler mahallesi olarak anılmıştır. Tepeler de ve sahillerin de yer alan yel değirmenleri, güzel koyları ve eşsiz gün batımı manzarasına sahip olması nedeniyle son yılların en önemli turizm beldelerinden birisi haline gelmiştir.

Yalıkavak Gezi Rehberi
Yalıkavak Gezi Rehberi

Yalıkavak Tarihi

Yalıkavak’da yapılan arkeolojik araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre, Yalıkavak’ın tarihi M.Ö 2000 yıllarına kadar uzandığı anlaşılmaktadır. Yalıkavak’ın ilk sakinlerinin Lelegler olduğu ortaya çıkmıştır. Antik çağlara kadar varan tarihi kalıntıları ve Kaya mezarları bu uzun tarihi izlerin kalıntılarıdır.

İlk yerleşim yeri 2 kilometre mesafede yer alan Sandima Köyüdür. Önceleri Sandima’nın bir limanı olan Yalıkavak, daha sonraları artan nüfus nedeni liman tarafına göç etmesi ile önemli bir yere gelmiştir. Tarihin izlerini taşıyan Sandima Köyünde sadece tek hane yaşamaktadır. Sabah yürüyüşleri yapacaksanız eğer, Sandima Köyü sizler için çok iyi bir rota olacaktır. Aklınızda bulunsun. Yalıkavak devamlı rüzgar alması nedeni ile Bodrum Yarımadasında yel değirmelerini en iyi izleyebileceğiniz noktalardan biridir. Bu değirmelerin bir tanesi sahilde yer almaktadır. Sahilde yer alan yel değirmeni 1859 yılında yapılmıştır. 2005 yılında ise Yalıkavak’ın sembolü haline gelmiştir.

Yalıkavak Gezi Rehberi
Yalıkavak Gezi Rehberi

Yalıkavak’ta Görülmesi Gereken Yerler

Yalıkavak’da görülmesi gereken yerler arasında tabiki de ilk başta yel değirmeleri gelmektedir. Mutlaka görülmesi gereken diğer yerlerden biri ise Muğla’nın Tibet’i olarak bilinen Geriş Köyüdür. Bu köyde Yalıkavak’ın en güzel manzarasına şahitlik edebilirsiniz. Birbirinden ilginç mimarili evleri görebilirsiniz ve muhteşem tarihi kokan sokaklarında gezebilirsiniz.

Yalıkavak’ta gezmeniz gereken diğer yerler ise şu şekildedir; Paşa, Tilkicik, Ağaçbaşı, Aratepe, Gökçebe, Kudür Paşa Limanı, Koyun Baba.

Yalıkavak’ta görmeniz ve ziyaret etmeniz gereken diğer bir yer ise Sanatçılar Sokağıdır. Sahilde dikkat çeken beyaz örtülü masaları ve mavi renkli sandalyeleriyle hayran bıraktıran balık restoranlarında akşam yemeğinizi yerken gün batımını izleyebilirsiniz. Limanda her bütçeye uygun restoranın yanı sıra belediyeye ait tesislerde veya köy kahvesinde çay içmenin zevkine varabilirsiniz. Bodrum’da yıldızların yere en yakın olduğu yer Yalıkavak’tır.

Yalıkavak Gezi Rehberi
Yalıkavak Gezi Rehberi

Yalıkavak’ta Ne Yenir?

Bodrum’un yeme ve içme konusunda en zengin olduğu yer Yalıkavak’tır. Tüm Ege ve Akdeniz mutfaklarına hakim olan Yalıkavak, tüm tatları birbiri ile harmanlayarak zengin bir menü ortaya çıkarmıştır. Yalıkavak’a geldiğiniz zaman mutlaka Ege Köy kahvaltısı yapmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz