Van’da Gezilecek Yerler

0
1142

Van deyince akla ilk Van Gölü belki geliyor ama inanın güzel ülkemizde mutlaka en az bir kez ziyaret edip gezmeniz gereken şehirlerden biridir. Ben birkaç kez ziyaret etmiş biri olarak söylüyorum, bir kez gitseniz inanın ikinci kez gitmek isteyeceksiniz. Van’ın sayılamayacak kadar güzellikleri ve özellikleri bulunmaktadır. Van; gölünden, Akdamar adasından, Van Kedisinden, kahvaltısından, müzelerinden, çarşılarından, ihtişamlı kalesinden, şelalesinden ve en önemlisi de insanlarından çok özel bir yere sahip. Bahsettiğim ve bahsedecek olduğum bazı özelliklerini belki de ilk defa duyacaksınız. İnsanı, dışarıdan gelen yerli ve yabancı turiste müthiş bir konukseverlikle yaklaşıyor. Van, ayrıca kadim bir şehirdir.

Çünkü birçok medeniyetin bariz izlerini taşırken Urartu medeniyetinin de başkentliğini yapmıştır. Tahmininizden daha büyük bir şehir ve şehirleşmeye sahip olup, konaklama imkanları açısından oldukça zengindir. Van, hava kalitesi olarak mükemmel bir havaya sahiptir. Bunun sebebi ise rakım olarak yüksek olmasına rağmen kocaman bir gölün kıyısında olduğundan dolayı da ılıman bir yapıya sahiptir. En bariz etkisi, ne kadar yorgun olsanız da sabah erkenden alarm çalmadan uyanabilmeniz. Şimdi Van turumuza başlayalım.

Van Gölü

Öncelikle şunu belirtmem gerekir, büyük bir çoğunluğumuz Van Gölü tabirini kullanmakta ama bölgede her kes Van Denizi tabirini kullanmaktadır. Duyunca şaşırmayın. Teknik literatür olarak adamlar aslında yanlış söylemiyor. O kadar büyük ki iç deniz statüsünde sayılabilir. Çünkü gölün etrafında birden fazla şehrin kıyısı bulunmaktadır. Van Gölü, dünyada gün batımı izleyebilecek olduğunuz en güzel şehirlerden biri. Göle güzellik katan bir diğer etken ise hemen yakınından başlayan Süphan ve Artos dağlarının başlaması. Özellikle kış aylarında aynı karede hem karlı dağları hem de masmavi gölü görebilmeniz. Üzerinde irili ufaklı birçok ada bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük, dünyanın en büyük sodalı suyuna sahip gölüdür. Ziyaretlerimden birinde gölün kenarında çadırımı kurup kamp yapma imkanım oldu. Sodalı olduğundan dolayı ilk kez girdiğinizde kendinizi biraz garip hissediyorsunuz ama bir süre sonra alışıyorsunuz. Ama burada yüzmek keyif verici idi. Gölün üzerinde ciddi bir feribot taşımacılığı ve bireysel taşımacılık mevcuttur. Göl kenarında seyrine doyum olunamayacak güzellikte manzaralar mevcut olup bu manzara eşliğinde çayınızı, kahvenizi yudumlayabilecek olduğunuz birçok mekan bulunmaktadır. İskele caddesi ve Edremit gibi.

Erçek Gölü Kuş Cenneti

Erçek Gölü Kuş Cenneti

Van Gölü’nün doğusunda bulunan Erçek Gölü çok bilinmemesine karşın büyük bir öneme sahiptir. Çünkü bu göl hem kuş türlerine ev sahipliği hem de göç yolu üzerindeki mola alanıdır. Türkiye’de bulunan 453 kuş türünün yarısı, Erçek Gölü Havzasında varlığını sürdürmektedir. En güzel görsel görüntüleri ise flamingolar sunmaktadır. Hem kuş gözlemcileri hem de normal ziyaretçiler için valilik tarafından birçok noktaya kuş gözlem noktaları yaptırılmıştır. Uğramanızı tavsiye edeceğim yerlerden biri ama gitmeden önce internetten flamingoların o dönemde orada olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.

İnci Kefali

Van Gölü’nde yaşayabilen tek canlı türü İnci Kefali balığıdır. Tabi bir de Van Gölü canavarı efsanesi var tabi. Ama şahsen görmediğim için bu konuda bir yorum yapmayayım. İnci kefalinin iki önemli özelliği bulunmaktadır. Birincisi sodalı suya sahip bir gölde yetişebilen tek balık türü olması, ikincisi ise göç ve yumurtlama zamanında akıntının tersine yüzerek yumurtalarını bırakmaya gitmeleri. O yüzden bu balığa aynı zamanda uçan balık ta deniyor. Yüzbinlerce balığın akıntının tersine birbirleriyle yarışırcasına zıplayarak yüzmeye çalışmaları olağanüstü bir görsel şölen. Genellikle nisan veya mayıs aylarında gerçekleşen bu görsel şöleni rahat bir şekilde izleyebilmeniz için özel bir alan oluşturulmuştur.

Van Kalesi

Van Kalesi

Şehir merkezine çok yakın bir konumda olan kale (M.Ö. 9. Yüzyıl) ihtişamını halen korumaktadır. Ayrıca gece ışıklandırıldığı için güzel bir görüntü sunmaktadır. Bu kale Urartulara başkentlik yapmıştır. Buradan hem günbatımını izleyebilir hem de şehri kuşbakışı görebilirsiniz. Kalenin girişinde eski Van evlerinden güzel bir örnekte bulunmaktadır. Bunun dışında Zernek Kalesi, Ayanis Kalesi, Hoşap Kalesi ve Çavuştepe Kalesi gibi tarihi kaleler de bulunmaktadır.

Van Kedisi

Soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış çok özel bir tür olan bu kedi aynı zamanda da şehrin simgelerinden biridir. Bu kediyi sokaklarda görme şansınız yoktur. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ndeki Kedi evinde gerçek Van kedilerini görebilirsiniz. Size bu konuda söyleyebilecek olduğum lütfen satın almaya çalışıp bu şehirden çıkartmaya çalışmayın. Çünkü buranın dışında pek yaşayamıyorlar.

Van Müzesi

Van Müzesi

Van merkezde yer alan müze gezilmesi gereken yerlerden biri. Başta Urartular olmak üzere birçok medeniyetin izlerini taşıyan bir şehir olan Van, zengin bir kültür mirasına sahiptir. Müzenin bu kadar zengin bir esere sahip olmasının ana sebebi de budur. Müze 1972 yılından beri hizmet vermeye devam ediyor.

Van Akdamar

Akdamar Adası ve Kilisesi

Ada, adını üzerindeki Akdamar Kilisesi’nden almış olup mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Gevaş ilçesine yaklaşık 10 Km mesafede bulunan adaya ulaşım feribot veya teknelerle sağlanıyor. Kilise Ermenilere ait olup kendileri için büyük bir tarihi öneme sahiptir. 2010 yılında ibadete açılan kiliseye her yıl eylül ayında binlerce turist uğramaktadır. Adada ufak tefek ihtiyaçlarınızı sağlayabileceğiniz ve çay-kahve içebilecek olduğunuz bir büfe de mevcuttur. Göl üç mevsimde harika görüntülere sahiptir. Kışın kar altında iken, ilkbaharda badem ağaçlarının çiçekleri açtığında ve yazın da kıyılarında yüzmek eşsiz deneyimlerdendir.

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi

Van’a yaklaşık 90 Km mesafede bulunan Muradiye Şelalesi geniş bir şekilde akan suyu ve asma ahşap köprüsü ile çok güzel bir doğal güzelliğe sahiptir. Kışın suyu bazı dönemlerde donar ve ilkbaharda debisi ciddi bir şekilde artar. En güzel özelliği geniş bir şekilde akan suyu ve 50 metre yüksekten dökülmesidir. Şelale tesis açısından biraz yoksun olup giderken yanınızda bir şeyler mutlaka götürmenizi tavsiye ederim.

Peribacaları (Vandokya)

Peribacaları (Vandokya)

Peribacaları denince ilk akla gelen Kapadokya oluyor ama Van’ın da peribacaları bulunmaktadır. Başkale ilçesinde bulunan peribacaları ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Coğrafi olarak Kapadokya yöresine çok benzemektedir. Yakın tarihlerde dikkat çekmiş bu özelliği sayesinde ilgi her geçen gün artmaya devam etmektedir. Buraya gitmek isteyenlere tavsiyem iyi planlama yapmaları gerektiğidir. Çünkü Van merkeze 190 km mesafededir.

Van Kahvaltısı

Bir şehre gidilirde yemek kültürünün öğeleri tadılmadan dönülmez. Birçok yemeği bulunan Van’ın üzerinde önemle durulması gerekeni Van kahvaltısıdır. Kahvaltı yapmadan buradan ayrılmak şehre hakaret sayılır. Kahvaltı deyip geçmeyin. Başka yerde bulamayacağınız bazı özelliklere sahiptir. En önemlisi otlu peyniri, murtuğa, kavut, özel balı ve özel kaymağı ile harika bir keyif. Kahvaltıcılar genellikle bir sokakta sıralanmış durumdadır.

Kaya Çelebi Camii

Kaya Çelebi Camii

Ortakapı mahallesinde ki surlara yakın bir yerde olan bu camii, Kaya Çelebi Zade Koçi Bey tarafından 1660 yılında yapımına başlanmış, 1663 yılında Cem Dedemoğlu Mehmet Bey tarafından camii tamamlanmıştır.

Hüsrev Paşa Camii

Büyük usta Mimar Sinan’ın eseri olan cami, Köse Hüsrev Paşa tarafından 1567 yılında yaptırılmıştır. Ortakapı mahallesinde bulunan cami görülmeye değer bir eserdir.

Konum

Mehmet Alemdağ
YAZAR

Mehmet Alemdağ

Tarafımdan çekilmişlerdir / Taken by me

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz