Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi

0
29
Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi
Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi

Bu içeriğimizde Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi yer vereceğiz. Sizler de dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonunu merak ediyorsanız bu içeriğimizde tam da sizlere göre. Ulubey Kanyonu hakkında aklına gelebilecek bütün sorularını yanıtlayacağız. İyi okumalar.

Uşak ilimizin Ulubey ilçesinde yer alan Ulubey Kanyonu ABD’nin Arizona Eyaletinde yer alan Grand Canyon’dan sonra en büyük kanyondur. Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden büyük bir kanyondur. Ve bunlara bağlanan daha küçük kanyonlardan meydana gelmektedir.

Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi
Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi

50 ile 100 metre arasında değişen genişlikleri ve yaklaşık 45 kilometreye kadar uzanan uzunluğunu yanı sıra 170 metreye kadar derinlikten oluşmaktadır. Bu kadar derin olmasından kaynaklı dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğini taşımasına neden olmuştur. 2015 yılına kadar turizme kapalı olan Ulubey Kanyonu, 2015 yılında belediyenin çevre düzenlemesi ile birlikte turizme açılmıştır.

Kanyonu gezmek mümkündür. İster orada kiralanan arazi araçlarını kiralayabilirsiniz ya da doğaya karışmak istiyorum diyorsanız yürüyerek Kanyonu keşfetmeniz mümkündür. Bunların yanı sıra kanyonda bir çok etkilikte yapabilirsiniz. Kanyonda yapabileceğiniz etkinlikler şunlardır;

  • Sal sporları
  • Balonda gezinti
  • Kaya Tırmanışı
  • Doğa yürüyüşü
  • Arazi araçları ile gezinti

Ulubey Kanyonu merkeze 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Uşak’ın ilçesinde bulunan kanyona ulaşmak için her saat başı seferler düzenlenmektedir. Bu seferler ile Ulubey Kanyonuna rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Maceracı yapınız varsa eğer ve bu maceracı ruhu ortaya çıkarmak istiyorsanız kanyon manzaralı tepelere tırmanarak oralarda çadırınız ile kamp yapmanız da mümkündür.

Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi
Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi

Ulubey Kanyonu Cam Teras

Ulubey Kanyonunun nefes kesici manzarası ile karşılaşmak için kanyonun üzerinde cam bir balkon yer almaktadır. Yükseklik korkunuz varsa eğer burada korkmanıza gerek yoktur. Cam balkonda yer alan camlar aşırı kalın ve kurşun geçirmez bir özelliğe sahiptir. Cam terasa çıkarak Ulubey Kanyonunun muhteşem manzarasının tadını çıkarmanızı öneririz. Muhteşem bir manzaraya ev sahipliği yapan kanyon gün batımını izlemek isteyenler için ayrı bir güzellik sunmaktadır.

Ulubey Kanyonu Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri

Ulubey Kanyonu ziyaret etmek isteyenler için giriş ücreti 3 TL’dir. Kanyonun giriş alanında birçok hediyelik eşya almak için yerler yer almaktadır. Yanınızda çocuklarınız varsa eğer onlara da uygun eğlence parkları yer almaktadır. Ulubey Kanyonun Cam Terasını haftanın her günü 08:00 – 01:00 arasında ziyaret etmeniz mümkündür.

Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi
Ulubey Kanyonu Gezi Rehberi

Ulubey Kanyonu Nasıl Gidilir?

Uşak merkeze gitmek için otobüs tercih etmenizi öneririz. Merkezden 30 kilometre uzaklıkta yer alan Kanyona her gün merkezden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Eğer grup halinde gezmek istiyorsanız tatil turlarını düzenlendiği gezilere de katıları bölgeyi keşfedebilirsiniz.

Özel aracınızla gidecekseniz eğer Uşak merkez dışına doğru giderek Manisa – Alaşehir yolunu kullanarak kanyona ulaşabilirsiniz. Denizli ilimiz ile Ulubey Kanyonu arası 115 kilometredir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz