Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer

0
80

Bu makalemizde Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer i yazacağız. Tarihi ve doğal zenginliklerle göz kamaştıran Türkiye’de bugüne kadar çok fazla dikkat çekmemiş ve az bilinen birçok yer sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor

Türkiye’de henüz keşfedilmemiş pek çok yer var ama bu mükemmel yerler aynı zamanda tatil için de çok uygunlar. Özellikle yaz dönemlerinde bilinmeyen sakin yerler arıyorsanız yazımız tam da sizlere göre.

(Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Büyük Çatı Koyu

Gökova körfezi Bördübed Limanının içinde bir S çizen küçük ve büyük Çatı koyları muhteşem bir doğal liman. Bu koylara karadan ulaşılmaması, koyların doğal şekli ile korunmasını sağlıyor. Bu koylar aynı anda sadece 1-2 tekne alabiliyor. Koyların çevresinde ise çam ve günlük ağaçları ile kaplı muhteşem yürüyüş alanları yaratıyor. Rüzgar almadığı için deniz mavi bir çarşaf gibi.

Büyük Çatı Koyu (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Büyük Çatı Koyu (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Akyaka

Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olduğuna inanılan, Akyaka, gözlerden uzak küçük bir balıkçı köyüdür. Türkiye’nin en Güney batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Gökova Körfezinin doğu ucunda. Marmaris ile Muğla’nın ortasında Ula ilçesi sınırlarında bulunuyor. Gökova Körfezi’nin bittiği yerde, kuzeyinde bin metrelik Sakartepe Dağı, güneyinde ise Gökova ovası bulunan Akyaka’nın bu konumu nedeniyle ilgi odağıdır.

Akyaka (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Akyaka (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Faralya

Fethiye’nin gizli kalmış güzelliklerinin bulunduğu bir köy. Köyün bulunduğu 40 kilometrelik bölgede tarihi Roma ve Likya kalıntılarına, Kelebekler Vadisi’ne ve çeşitli doğal zenginliklerle ulaşmak mümkündür.

Faralya (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Faralya (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Selimiye

Bodrum ve Marmaris yakınlarındaki Bozburun Yarımadası’nın batı kıyısında bir doğa harikası. Orhaniye’den 10, Turgut ayrımından 7 kilometre uzaklıkta bulunan Selimiye Bodrum – Marmaris arasında seyreden mavi yolculuk teknelerinin uğrak yerlerinden biridir.

Selimiye (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Selimiye (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Kocayayla

Bursa’nın tarihi oldukça eskilere dayanan Keles ilçesinde bulunan Kocayayla, av ve doğa turizmi vazgeçilmez yerlerinden biridir. Doğayla iç içe inşa edilen ahşap evlerde, temiz ve serin havada tatil yapmak istiyorsanız burası tam da sizlere göre.

Kocayayla (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Kocayayla (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Arboretum Büyüsü

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesine bağlı Bacakkadı beldesinde tatil köyünde ağaçların ve odunsu bitkilerin yetiştirdiği bir tür botanik bahçesi olarak adlandırılan Arboretum bölgede keşfedilmeyi bekleyen yerler arasında yerini almaktadır.

Zonguldak
Zonguldak

Pygela

Kuşadası’nın 3 kilometre kadar uzağında yer alan Pygela, antik bir yerleşmedir. Pygela sağlık şehri olarak bilinmektedir. Argos Kralı Agamemnon, 10 yıl süren Truva savaşları sırasında, yorgun düşen askerlerini dinlendirmek ve savaş gemilerini onarmak için Kuşadası’ndaki Pygela’yı kurmuştur. kent yakınında bulunan şifalı sularla askerlerin bozulan sağlıklarını ve yıpranan morallerini geri getirmeyi amaçlamıştır.

Pygela
Pygela

Yedi Adalar

Doğal güzelliğiyle ünlü ve mercan kayaları ile çevrili olan Yedi Adalar, Gökova’ya tekne ile yapılan yolcularında en güzel uğrak noktalarından biridir. Yazın meltem rüzgarını alıp Çam ormanlarıyla çevrilidir. Yürüyüş yapabilir, yüzüp dalabilir ve yelken sporları için de çok müsait bir ortama sahiptir.

Yedi Adalar
Yedi Adalar

Gölyanı Yaylası

Giresun’da keşfedilmeyi bekleyen Gölyanı Yaylası, Türkiye’nin ekoturizmin gözdesidir. Gölyanı Yaylası’nın 50 dolayındaki otantik yayla evi, gölü ve ladin ağaçlarından oluşan ormanlık alanlarıyla görenleri büyülemeye devam ediyor.

Gölyanı Yaylası
Gölyanı Yaylası

Ortakent

Ortakent – Yahşi, Bodrum yarımadasının batısında kalan eski köy özelliğini koruyabilmiş yeşilliklerin arasında uzanan ince yollarla denize inilen bir belde. Bölgenin en batısında yer alan şimdilerde “Camel Beach” olarak bilinmektedir. Adını eskiden beri kumsalda yatan ve otlayan develerden alıyor. Plajın kumlarında dünyanın pek az yerinde görülen “zambakları” görebilirsiniz. Ayrıca Yarımada güneşin en güzel battığı yerler arasında yer almaktadır.

Ortakent
Ortakent

Şövalye Adası

Fethiye körfezinde yer alan, körfezi koruyormuş gibi yerleşmiş Şövalye Adası, patika yürüyüşleri, suya batmış evler ve şehir duvarları etrafında yapılan kano gezileri ile unutulmaz bir tatil yeridir. Haçlı seferlerine dönemine ait kalenin kalıntıları çevresinde yapılan keşif turları ile meşhurdur.

Şövalye Adası
Şövalye Adası

Gideros

Batı Karadeniz’in doğa harikası en güzel koylarından biri olan Gideros Amasra – Cide sahil yolu ve Kastamonu il sınırları içindedir. Çevresi yemyeşil dik dağlarla çevrili kestane, kayın, meşe, çam ve şimşir ağaçlarıyla çevrili olan koy sakin suları ile de bir gölü andırıyor. Gideros’a tekne ile gidildiği igibi kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gideros
Gideros

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz