Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer

0
94

Bu içeriğimizde Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer i yazacağız. Tarihi açıdan olsun doğal zenginlikleri ile sizleri büyüleyen daha önce sizlerin dikkatini çekmeyen ve sizler tarafından keşfedilmeyi bekleyen yerlere yer vereceğiz. Türkiye’de sizler tarafından henüz keşfedilmemiş yerler yer almaktadır. Sakin bir tatil isteyenler için oldukça göz bebeği olan bu yerler yaz ayları için kaçınılmaz fırsatlar yer arasında yer almaktadır.

(Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Büyük Çatı Koyu

Gökova Körfezi içerinde bulunan Bördübed Limanın bulunan Büyük ve Küçük Çatı koyu doğa tarafından oluşturmuş doğal liman koylarından biridir. Bu koyların karadan ulaşılması zor olmasından dolayı tek ziyaret edilme şekli deniz yolu ile sağlanmaktadır. Bundan kaynaklı olarak denizi ve çevresi oldukça temiz ve sakindir. Aynı ayna sadece 1 yada 2 tekne almasından dolayı yalnız sakin tatil geçirmek isteyenler arasında oldukça güzel duraklardan biridir. Kutu köşede yer almasından kaynaklı rüzgar almamaktadır. Bu yüzden denizi dümdüz çarşaf gibidir.

Büyük Çatı Koyu (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Büyük Çatı Koyu (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Akyaka

Geçmişi Antik çağlara kadar gittiği düşünülen Akyaka, gözlerden uzak, sakin ve doğal bir tatil geçirmek isteyenler için oldukça önemli noktalardan biridir. Muğla ilinin sınırları içerisinde yer alan Akyaka, Gökova Körfezinde yer almaktadır. Doğası, denizi, Tarihi ile görülmesi gereken yerler arasında yerini almaktadır.

Akyaka (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Akyaka (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Faralya

Muğla ilinin Fethiye ilçesinde yer alan Faralya Güzelliklerin saklı kalmış bir cennet desek kesinlikle yanlış olmaz. Roma Tarhinden Likya tarihine kadar bir çok kalıntılara ev sahipliği yapan Faralya manzarası ve denizi ile sizler büyülemeye devam edeceğinden şüpheniz olmasın

Faralya (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Faralya (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Selimiye

Bodrum – Marmaris kıyınlarının yakınlarında yer alan Bozburun Yarım adasının ise kuzeyinde bulunan Selimiye Mavi yolculuk yapan teknelerin uğrak seyir noktalarından biridir. Denizi ile sizlere büyüleyecek olan bu yere mutlaka gelmenizi tavsiye ederiz.

Selimiye (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Selimiye (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Kocayayla

Bursa’nın tarihi oldukça eskilere dayanan Keles ilçesinde bulunan Kocayayla, av ve doğa turizmi vazgeçilmez yerlerinden biridir. Doğayla iç içe inşa edilen ahşap evlerde, temiz ve serin havada tatil yapmak istiyorsanız burası tam da sizlere göre.

Kocayayla (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)
Kocayayla (Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 12 Yer)

Arboretum Büyüsü

Zonguldak’ın Gökçebey ilçesine bağlı Bacakkadı beldesinde tatil köyünde ağaçların ve odunsu bitkilerin yetiştirdiği bir tür botanik bahçesi olarak adlandırılan Arboretum bölgede keşfedilmeyi bekleyen yerler arasında yerini almaktadır.

Zonguldak
Zonguldak

Pygela

Kuşadası’nın 3 kilometre kadar uzağında yer alan Pygela, antik bir yerleşmedir. Pygela sağlık şehri olarak bilinmektedir. Argos Kralı Agamemnon, 10 yıl süren Truva savaşları sırasında, yorgun düşen askerlerini dinlendirmek ve savaş gemilerini onarmak için Kuşadası’ndaki Pygela’yı kurmuştur. kent yakınında bulunan şifalı sularla askerlerin bozulan sağlıklarını ve yıpranan morallerini geri getirmeyi amaçlamıştır.

Pygela
Pygela

Yedi Adalar

Ünlü mercan kayalıkları ile meşhur olan yedi adalar Gökova’ya doğru yapılan tekne turları arasında en güzel uğrak noktalardan biridir. Yedi adalarda yürüyüş yapabilir, yüzebilir hatta su sporları ile uğraşabilirsiniz.

Yedi Adalar
Yedi Adalar

Gölyanı Yaylası

Giresun’da sizler tarafından keşfedilmeyi bekleyen Gölyanı yaylası Türkiye’nin ekoturizmi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. yayla evleri, gölü ve ladin ağaçları ile görülmeye değer yerler arasında yerini almaktadır.

Gölyanı Yaylası
Gölyanı Yaylası

Ortakent

Ortakent – Yahşi, Bodrum yarımadasının batısında kalan eski köy özelliğini koruyabilmiş yeşilliklerin arasında uzanan ince yollarla denize inilen bir belde. Bölgenin en batısında yer alan şimdilerde “Camel Beach” olarak bilinmektedir. Adını eskiden beri kumsalda yatan ve otlayan develerden alıyor. Plajın kumlarında dünyanın pek az yerinde görülen “zambakları” görebilirsiniz. Ayrıca Yarımada güneşin en güzel battığı yerler arasında yer almaktadır.

Ortakent
Ortakent

Şövalye Adası

Muğla ilimizin Fethiye ilçesinde yer alan Şövalye Adası patika yürüyüş ve tarihi gezintiler için oldukça güzel noktalardan biridir. Haçlı seferlerinden kalma kale kalıntıları izleri ile sizleri tarihi yolculuğa çıkartacaktır.

Şövalye Adası
Şövalye Adası

Gideros

Batı Karadeniz’de yer alan Cide Sahil yolu üzerinde bulunan Gideros koyu doğal görüntüsü ile sizleri büyülemektedir. Çevresinde bulundurduğu çeşit çeşit ağaçları mis gibi havası ile sizleri ayrı bit boyuta geçireceğinden şüpheniz olmasın. Gideros Koyuna denizden ulaşım olduğu gibi karadan ile ulaşmanız mümkündür.

Gideros
Gideros

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz