Tunceli’ de Gezilip Görülmesi Gereken 10 Yer!

0
1860
Tuncelide Gezilecek Yerler

Doğusudan batısına, kuzeyinden güneyine her köşesinde doğal güzellikler barındıran Anadolu’da gezilecek yerler saymakla bitmiyor. Birbirinden farklı coğrafi ve kültürel yapılara ev sahipliği yapan Anadolu’nun bu benzersiz güzelliklerinden biri de Tunceli… Hem kültürel mirası hem de doğasıyla oldukça özel bir yere sahip olan Tunceli’ye yolunuz düştüğünde bu gezi rehberi sayesinde unutulmaz bir yolculuk geçirmeye hazır olun!

Munzur Vadisi Milli Parkı

Tunceli’yi Tunceli yapan ve ona eşsiz coğrafi özelliklerini veren Munzur Vadisi içindeki Milli Park, Tunceli’de gezilecek yerler listesinin ilk sırasında geliyor. Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bitki örtüsü ve yöreye özgü yaban yaşamın yanı sıra, kamp alanı sunmasıyla da ziyaretçilerinin gönlünü fethetmeyi başaran bu milli park, Tunceli’de tatil yapmak isteyenler için ideal bir konaklama deneyimi de oluşturuyor. Munzur Vadisi Milli Parkı’na Tunceli otogarından kalkan Ovacık dolmuşlarıyla yaklaşık iki saat içinde ulaşabilirsiniz.

Munzur Gözeleri

Kaya oyuklarından akan buz gibi suları, şelaleri ve göletlerinin yanı sıra efsanesiyle de ünlü olan Munzur Gözeleri bölge halkı tarafından kutsal kabul ediliyor. Aynı isimdeki çobanın elindeki sütün dökülmesiyle oluştuğuna inanılan Munzur Gözeleri’ni ve berrak sularını gördüğünüzde bu efsaneye siz de inanmak isteyeceksiniz.

Mazgirt Kalesi

Tunceli’de gezilecek yerler denince akla gelen bir başka nokta ise Mazgirt Kalesi. M.Ö. 4. yüzyılda Urartular tarafından inşa edildiği düşünülen Mazgirt Kalesi’ne bir mağarayı geçerek ve kırk basamak tırmanarak ulaşabiliyorsunuz. Vardığınız kale tepesinden Mazgirt ilçesini kuşbaşı izlemek, bölgenin tarih ve kültür dolu geçmişine hayranlık duymanız için yeterli oluyor.

İn Delikleri

Tunceli’nin Çemizgezek ilçesinin batısındaki Tahar Çayı Vadisi’nin sarp kayalarına oyulmuş olan İn Delikleri bölgedeki esrarengiz yapılardan biri olarak gizemini korumaya devam ediyor. Tunceli geziniz sırasında Derviş Hücreleri olarak da bilinen bu odacıkları ve çevresindeki koridorları ziyaret ederek bölgenin ilginç tarihini keşfedebilirsiniz.

Dereova Şelalesi

Her mevsim bir başka güzel olan Tunceli’nin doğal güzellikleri saymakla bitmiyor. Dereova Şelalesi de bunlardan yalnızca biri. Yazın serinlemek, kışın ise doğa manzaralarının keyfini çıkarmak için gidebileceğiniz Dereova Şelalesi, Tunceli merkeze 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Ağlayan Kayalar

Tepesinden sürekli su damladığı için Ağlayan Kayalar ismini alan kaya topluluğu, özellikle soğuk kış aylarında üzerinde oluşan buz sütunları ile fotoğraf çekmeyi sevenlerin uğrak mekanı haline geliyor. Pülümür Vadisi’nde yer alan bu doğa harikasını Tunceli’de gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına yazmayı unutmayın.

Dedebağ Kaplıcası

Banyo uygulamalarına elverişli sularıyla Dedebağ Kaplıcası, Tunceli’yi sağlık turizmi açısından da oldukça önemli bir noktaya taşıyor. Tunceli’de tatil yaparken bu kaplıcaya giderek şifalı sulardan faydalanabilirsiniz. Sadece suları değil, konumuyla da ziyaretçilerini etkileyen Dedebağ Kaplıcası hem yöre halkının hem turistlerin sıkça ziyaret ettiği noktalardan biri.

Peri Suyu Vadisi

Ormanlık alan ve sunduğu doğa manzaralarıyla oldukça dikkat çekici bir yapıya sahip olan Peri Suyu Vadisi özellikle doğa yürüyüşü sevenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında. Ayrıca kaya tırmanışı yapmayı seviyorsanız, Peri Suyu Vadisi’nde adrenalin dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Bağın Kalesi

Peri Suyu Vadisi’ne gittiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir diğer nokta ise vadinin tepesindeki Bağın Kalesi’dir. Yapımının milattan önceye dayandığı düşünülen bu tarihi kaleden günümüze sadece surlarının bir kısmı kalmış olsa da, sunduğu manzara ve atmosferle görülmeyi hak ediyor.

Bağırpaşa Dağı ve Krater Gölü

Tunceli’nin en yüksek dağı olan Bağırpaşa Dağı, hem doğayı hem de fotoğraf çekmeyi sevenler için ideal bir rota. Dağın tepesinde bulunan ve her mevsim karlı olmasıyla bilinen krater gölü de gezinizin yıldızlarından biri olmaya aday.

Birbirinden ilginç noktalarla bambaşka bir gezi için Tunceli sizi bekliyor!

Konum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz