Tlos Ören Yeri Fethiye

0
647
TLOS Ören Yeri Fethiye
TLOS Ören Yeri Fethiye

Bu makalemizde Tlos Ören Yeri Fethiye hakkında bilgi vereceğiz. Muğla’nın Fethiye ilçesi sınırlarında bulunan Likya bölgesi tarihi medeniyetlere yaptığı beşiklik ve bu bölgede ki her taşın, toprağın tarihi bir anlam taşıması ile bu bölge her insan için oldukça önem kazanan bir yer haline gelmiştir. Tlos Ören Yeri ise bu bölgede çalışmaların yapıldığı alana verilen isimdir. Bu bölge ismini aldığı yer ise o bölgede bulunan antik kenttir.

Tlos Antik Kenti olarak bilinen bu alan yine Likya bölgesinde kalan Ksanthos vadisi içerisinde yer almaktadır. Her yıl binlerce yerli yabancı turistin ilgi odağı olan Muğla Fethiye için Tlos Ören Yeri de oldukça rehavet gören bölgelerarasında sayılmaktadır. Tarihi antik dokusunun her yerinde hissedildiği bu cennet tatil bölgesi istisna olmayacak şekilde birçok alanında hikayeler, efsaneler barındıran özelliği ile oldukça ilgi çekici olmaktadır.

Tlos Ören Yeri veya Tlos Antik Kenti

Fethiye bölgesinin  Yaka köyü sınırlarında kalan Tlos Ören Yeri Fethiye’nin yaklaşık 40 kilometre doğusuna denk düşmektedir. Likya bölgesinin en önemli kentlerinden biri olan Tlos, Akdağların eteklerinden Eşen nehrinin düzleşen vadi bölgelerine kadar uzanmaktadır.

Hem tatil amaçlı hem kültürel amaçlı tüm dünyada oldukça ilgi gören Fethiye ilçesinin Likya bölgesi için oldukça önemli yerlerden biri olan Tlos Antik Kenti bu bölgenin en eski kentlerinden biri olarak bilinir. Hitit yazıtlarında 14. yüzyıla kadar dayanan bu yerin adı belgelerde Dlawa olarak geçmektedir. Likya belgelerinde Tlawa olarak bilinen Tlos, Antik Yunan mitoslarında ise Tloos olarak bilinmektedir.

TLOS Ören Yeri Tarihi, Tlos Ören Yeri Nasıl Gidilir
TLOS Ören Yeri Tarihi, Tlos Ören Yeri Nasıl Gidilir

Tlos Ören Yeri ve Antik Yunan Mitosu (Pegasus)

Mitolojik kahramanlar arasında oldukça popüler olan Pegasus’un yaşadığı yer olması, Tlos Ören Yeri’nin daha da önemli bir bölge olmasına neden olmaktadır. Pegasus ve onun kahramanı olan Bellerophontes Yunan mitosuna göre bu bölgede yaşamaktaydılar. Bu bölgenin kaya mezarlıkları da diğer ilgi çekici tarihi kalıntılar olarak dikkat çekmektedirler.

Klasik Likya mezar mimarisinin izlerinin en açık şekilde görüldüğü bu kaya mezarlıklarda Pegasus ve Bellerophontes’in Chimera (Üç Başlı Canavar) ile verdikleri savaşın resmedilmesi de oldukça ilgi çekicidir. Etkileyici bir mitosa sahip olan Tlos Antik Kenti’ne uğramadan önce bu mitosu okumak o anları tekrar orada hissetmek gibi güzel bir his verebilmektedir.

Tlos Ören Yerine Nasıl Gidilir?

Tlos Ören Yeri veya Tlos Antik Kenti’ne gitmek için Dalaman havaalanında indiyseniz Havaş araçları ile Fethiye’ye geçebilirsiniz. Fethiye’den Tlos’a gitmek için ise maalesef toplu taşıma araçları olmadığı için araç kiralayarak gidebilirsiniz. Fethiye merkezinden itibaren özel bir araç veya kiralık bir araç ile gidilmesi şart olan bu yol 40 dakikalık bir uzaklığa denk düşmektedir. Bu yol için önce Seydikemer köyünden geçilir ve Düğer köyüne varmadan önce Tlos tabelaları ile sola dönerek bu tabelaları takip etmek gerekir.

Tlos Ören Yeri Nerede? Google Maps

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz