Telmessos Antik Kenti Fethiye

0
890
Telmessos antik kenti fethiye
Telmessos antik kenti fethiye

Telmessos Antik Kenti Fethiye bölgesinin ilk yerleşim yeri olması açısından oldukça önemli bir yerdir. Bazı arkeolojik bulgulara göre bu kentin M.Ö 3 bin yıllarına kadar gittiği söylenmektedir. Telmessos Antik Kenti’nin kurulduğu yer günümüze kadar devamlı bir yerleşim yeri olmuştur.

Telmessos Antik Kenti Fethiye Antik dönem isminin Telmessos olduğu Fethiye ilçesi bir  nevi bu bölgede başlayan yaşamın günümüzdeki karşılığı gibidir. Antik Yunan mitoslarında çokça yer bulan bölge Likya ve Karia bölgelerinin arasında olması sebebi ile taşıdığı iki kültürün izleriyle daha fazla ilgi görmektedir. İsminin Apollon’un oğlu Telmessos’tan alındığı düşünülen bu kentten geriye, lahit mezarlar ve kaya mezarlar dışında çok fazla bulguya rastlanılmamıştır.

Fethiye’nin Yeni Göz Bebeği : Telmessos Antik Tiyatrosu

Bir tatil şehri olan Fethiye, ziyaretçilerine sadece deniz, kum ve güneş vaat etmemektedir. Bir tarih bölgesi olan Fethiye, bulunuşu çok eskilere gitmeyen yeni bir tarih sahnesi ile buluşmuştur: Telmessos Antik Tiyatrosu. Telmessos Antik Tiyatrosu 1957 yılında yapılan arkeolojik kazılar ile bulunmuş ve gün yüzüne çıkarılmıştır.

Helenistik dönemin mimarisini taşıyan Telmessos Antik Tiyatrosunun kapasitesi yaklaşık 5 bin kişi olarak saptanmıştır. Tarih boyunca sürekli savaşlara sahne olan bu bölgede kentin yıkılıp yapılması rutin bir tarihi olay gibidir. Bu sebeple Telmessos Antik Kenti’nden bulgular az kalmış olsa da Telmessos Antik Tiyatrosu günümüze daha korunaklı gelmiştir.

Telmessos Antik Kenti içerisinden çekilmiş görüntü
Telmessos Antik Kenti içerisinden çekilmiş görüntü

Telmessos, İskender, Persler, Bergama Kralı Attolos ve Roma

Savaş bölgesi olan ve üzerinde sayısız savaşın izlerini taşıyan Telmessos Antik Kenti, bir çok uygarlığın ve medeniyetin uğrak yeri olmuştur. Denize yakın olması özelliği ile tarihin önemli deniz antlaşmalarından olan Attik – Delos birliğinin de içinde yer almış olan Telmessos; İskender, Harpagos, Attolos gibi savaş kumandanlarını da yakından tanımıştır. Birçok medeniyetin üzerinde hüküm sürdüğü Telmessos Bergama Kralı Attolos tarafından Roma’ya bırakılmıştır.

Telmessos Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Telmessos ilçe merkezine yaklaşık 15 km gibi bir mesafede bulunmaktadır. Fethiye ilçe merkezine yakın olması sebebiyle ulaşımı kolay olan Telmessos’a ilçe otogarından araçlar ile geçilebilmektedir.

Özel aracı ile Telmessos’a gitmek ise çok daha kolay olmaktadır. Fethiye merkezinden Ölüdeniz’e giden yola girerek Ölüdeniz kavşağının geçilmesi gerekiyor. Kavşaktan hemen sonra Kayaköy yoluna girilmesi gerekiyor. Çok kısa bir mesafeden sonra Telmessos Antik Kenti tabelası ile karşılaşılacaktır.

Telmessos Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Ziyaret Ücreti

Telmessos Antik Kenti ziyaretçilerine yılın her günü hizmet vermektedir. Yaz aylarında sabah 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında açık olan Telmessos kış aylarında ise daha farklı bir saat uygulamasına tabi olmaktadır: Sabah 08:00 – akşam 17:00. Müze kartlar ile girişi ücretsiz olan Telmessos Antik Kenti’ne kartsız giriş ücreti(2020 ücreti) 10 TL’dir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz