Sinop Hamsilos Koyu Tarihi Ve Kamp

0
775

Sinop Hamsilos Koyu Yol Tarifi ve Hamsilos Tarihi Ve Kamp hakkında daha detaylı bilgi için makalemizde sorularınıza yanıt vereceğiz. İyi okumalar… Sinop Hamsilos Koyu Tarihi Ve Kamp

Türkiye’nin en kuzeyinde bulunan harika bir koyu anlatacağız bu makalemizde. Sizlerde Türkiye’nin en kuzey noktasında bulunan bu koyu merak ediyor, gezmek istiyorsanız, orası hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız bu makalemiz tamda sizlere göre.

Hamsilos koyu, Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan doğa harikasıdır. Türkiye’nin tek fiyordu olarak bilinen bu koy, buzul aşındırması sonucunda oluşmuştur. Kendiliğinden oluşma özelliği taşıyan bu koy görenleri hayretlerle bakmasına sebep oluyor.

Dünyada eşi benzeri olmayan Hamsilos Koyu, eski ismi Hamsaroz koyu olarak bilinmektedir.

Hamsilos Koyu adını verdiği Hamsilos Tabiat Parkı’nın içerisinde bulunmaktadır. Karadeniz’in Gökovası olarak bilinen Hamsilos Koyu gelen ziyaretçilerine bol oksijen depolama olanağı sağlamaktadır.  Yeşil ve mavinin iç içe geçtiği koyda huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.

Sinop Gezilecek Yerler Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin; https://gezebilirsin.com/blog/sinop-gezilecek-yerler/

Sinop Hamsilos Koyu plajı
Sinop Hamsilos Koyu plajı

Hamsilos Koyu yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Koyun 100 metre yakınına kadar araçla ulaşım sağlanmaktadır. Denizi taşlık olsa de denize girebileceğiniz plaja sahiptir.

Hamsilos bölgesinde mesire alanı, piknik alanı, deniz bisikleti ve kano kiralama yerleri bulunmaktadır. Bölge ziyaret edip kalmak isteyenler için pansiyon ve oteller bulunmaktadır.

Hamsilos Koyu İnceburun üzerinde bir koydur. Koydan içeriye girdiğiniz zaman bitki örtüsünün ormana dönüştüğünü görebilirsiniz. Ayrıca Hamsilos’a giden tek yolun Aklimandan geçtiğini söylemeliyiz.

Geçmiş dönemlerinde savaş gemilerinin saklamak için kullanılan Hamsilos Koyu, günümüzde de aynı kuytuluğa sahip olması nedeni ile balıkçı teknelerin fırtınalardan saklamak için kullandığı noktalardan biridir.

Hamsilos koyunda bulunan İnceburun’u temsil eden deniz fenerine mutlaka gidip, oranın muhteşem manzarasının tadını çıkarmanızı öneriyoruz.

Koyun ucuna doğru ulaşım zorlaştığından araçla devam etmeniz imkansız bir hale dönüşür. O noktadan sonra doğa yürüyüşü yaparak gezinize devam edebilirsiniz.

Sinop Hamsilos Koyu kamp
Sinop Hamsilos Koyu kamp

Sinop’ta Gezilecek Diğer Yerler

Sinop’ta gezilecek yerler sadece Sinop Hamsilos Koyu ile sınırlı değildir. Sinop’ta gezilecek diğer yerleri keşfetmek için diğer makalelerimize göz atmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz