Sinop Gezilecek Yerler

0
417
Sinop Gezilecek Yerler ve Tarihi
Sinop Gezilecek Yerler ve Tarihi

Bu makalemizde Sinop Gezilecek Yerler hakkında bilgi vereceğiz. Sinop ülkemizin en Kuzey’inde yer alan 220 bin nüfuza sahip olan Karadeniz bölgesinde yer alan illerimizden biridir.

Sinop’un tarihi ülkemiz ve öncesinde birçok kez şekillenmiş, tarihi cezaevi ile adını birçok kez bizlere hem sinema hem de şiir ve şarkılarda birçok kez duyurmuş ilimizdir. Sinop özellikle Karadeniz gezisi yapmak isteyen gezginlerin mutlaka ziyaret etmesi gerekilen eşsiz doğaya ve benzersiz tarihi özelliklere sahiptir.

Sinop’un Tarihi

Anadolu’nun kuzeyinde en uç noktası olan inceburun da kale-şehir olarak kurulmuştur. Tarih boyunca kale dışına çıkmayan şehir bir liman kenti özelliği taşır.

Antik Çağ’da Paflagonya bölgesi içinde yer alan Sinop eski ismi Sinope’dir. Bir söylentiye göre Sinop eski ismini o zamanın kent kurucusu olarak kabul edilen aynı isimli bir Amazon kraliçesinden almıştır. Başka bir söylenti de eski Yunan’da Irmak Tanrı’sının Asopos’un su perisi kızlarından Sinope kurmuştur.

Sinop tarihi açıdan önemli bir yere sahiptir. Antik çağdan bu yana parlak ve yoğun bir ticaret ve kültüre sahiptir. Sinop bu niteliği almasına sahip olmasının en büyük sebepleri de Bizans, Selçuklu, Candaroğlu ve Osmanlı sürdürmüş ve Kale ve tersane ile bölgenin en önemli askeri üstlerinden biri olmasıdır.

Karadeniz Bölgesi’nin tek doğal limanı olan Sinop eski çağlardan bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Başta kendisi olmak üzere Boyabat, Ayancık, Gerze, Türkeli, Durağan, Dikmen, Erfelek, Saraydüzü ile birlikte 9 tane ilçesi bulunmaktadır.

Sinop’u diğer illerden farklı kılan diğer özellik ise TUİK’in araştırmalarına göre Türkiye’nin en mutlu şehri seçilmiş olmasıdır. Diğer bir özelliği de trafik lambası bulunmayan tek şehir olmasıdır.

Sinop Gezilecek Yerler
Sinop Gezilecek Yerler

Sinop Gezilecek Yerler

İnaltı Mağarsı

  • Ayancık ilçesine 40 km uzaklıkta İnaltı Köyü sınırları içerisinde bulunan mağara denizden 1070 metre yüksekliktedir. Mağaranın 50 metre altına kadar araçla ulaşım bulunmaktadır. Araç dan indikten sonra merdivenler yardımı ile mağaranın girişine ulaşılmaktadır.
  • İnaltı Mağarası, gerek mağara içi damlataşları özelliği, gerekse doğal çevresinin güzelliği ile turizm amaçlı kullanıma son derece uygundur. Ortalama uzunluğu 658 metredir. MTA tarafından 1996 yılında inceleme yapılan İnaltı Mağarasının 300 metrelik bölümü aydınlatılmış olup turizme açılmıştır.
Sinop İnaltı Mağarası İçerisinden Çekilmiş Görüntü
Sinop İnaltı Mağarası İçerisinden Çekilmiş Görüntü

Mağaranın devamındaki 358 metrelik kısmının ancak 125 metrelik bölümünün turizme açılmaya uygun olduğu tespit edilmiştir. Mağara doğu-batı yönünde (S) çizerek uzanır. Giriş salonunun boyu 125 m, tavan yüksekliği 15 m, genişliği 10-12 m arasında değişen düzgün bir galeriye açılır.

Bu galeri mağaranın en geniş ve en kuru bölümüdür. Daralarak ilerleyen mağarada sarkıt, dikit, sütun, örtü ve duvar damlataşları, damlataş havuzları görülmeye başlanır.

Bu bölgedeki mağara ve çukurların oluşum temelinde erime özelliğini barındıran yüksek derecede kireçtaşı bulunur. İnaltı Mağarası, mistik ve gizemli görüntüsü ile gelen ziyaretçilerini büyüler. Mağaranın içerisine gezi güzergâhı ve önüne de kır kahvesi yapılmış olup; misafirlerini heyecanla beklemektedir.

Sinop İnaltı Mağarası İçeriden Görüntüsü
Sinop İnaltı Mağarası İçeriden Görüntüsü

Sinop Tarihi Cezaevi

  • Açık olduğu dönem de en kötü ve girenin bir daha çıkamadığı Cezaevi olarak adlandırılan cezaevidir. Birçok şiire, şarkıya konu olmuştur. Şiirlerini ve kitaplarını severek okuduğumuz birçok yazara ev sahipliği yapmıştır. Bir gün yolunuz Sinop’a düşerse görülmesi gereken bir yerdir.
  • Hamsilos Koyu: Sinop’a 11 km uzaklıkta bulunan Hamsilos Koyu Türkiye’nin en kuzeyidir. Hamsilos Koyu bir doğa harikasıdır. Türkiye’nin tek fiyord kıyı tipidir. Geçmişte savaş gemilerinin gizlediği bu koy şimdilerde fırtınadan kaçan balıkçıların sığınma noktasıdır.
  • Karakum Plajı: Sinop yarımadasının sağ tarafında yer alan kumu siyah olan plajdır. Bir tane otele sahip olan turistik bir yerdir. Plaja giriş ücreti cüzi bir rakamdır. Eğer sizlerde dalgasız sakin bir deniz arıyorsanız Karakum’u öneririz.
  • Erfelek Tatlıca Şelaleleri: Sinop’un saklı cenneti olarak adlandırılan şelale bölgenin en fazla yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yıllık yaklaşık 200 bine aşkın turist ziyaret etmektedir. Kişi başı giriş ücreti 5 TL ve araçla giriş ücreti 15 TL’dir. Sizlerde saklı bir cennet keşfetmek isterseniz Erfelek Tatlıca Şelalelerini öneririz.
  • Gerze: Sinop’un küçük ve şirin ilçesidir. Sinop ile karşılıklı olan bu ilçe sizleri denizin bütün renkleri ve huzurun kalbine davet etmektedir. Gerze’de kışları kimseyi göremezsiniz ölü bir ilçedir.
  • Yazları aşırı bir kalabalık oluşmamaktadır. Sakin bir ilçedir. Akşamları sizleri her kafede canlı müzik beklemektedir. Gerze’ye gittiğiniz de mutlaka yemeniz gerekenleri unutmayın. Sizler de sakinliği ve huzuru seviyorsanız Gerze’ye mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz. Gerze’ye gittiğinizde yiyebileceğiniz Gerze’ye özgü yiyecekler nokul, ıslama, Gerze mantısı ve prenses tatlısıdır.
Sinop/Gerze Deniz Kenarı
Sinop/Gerze Deniz Kenarı

Sinop hakkında düşüncelerinizi, gittiyseniz görüşlerinizi yorum olarak bizlere ve bu yazımızı okuyacak gezi severlere iletebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz