Sinop Erfelek Şelalesi ve Gezilecek Yerler

0
222

Bu içeriğimizde Sinop Erfelek Şelalesi ve Gezilecek Yerler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Karadeniz’in cennet doğasını yansıtan muhteşem bir doğa harikası olan Sinop Erfelek Şelalesi ve Erfelek ilçesinde Tatlıca Şelalelerini bu makalemizde anlatacağız. Erfelek şelalesi nerede? Erfelek şelalesi giriş ücreti? Gibi sorularınızı yanıtlayacağız.

Sinop Erfelek Şelalesi Hakkında Bilgi

Sinop Erfelek Şelalelerinin keşfi yakın bir zamana dayanmaktadır. Erfelek Şelalelerinin keşfi 1997 yılında Erfelek Barajı’na ait ola n yol çalışmaları sırasında tesadüfi bir şekilde keşfedilmiştir. Ve bu keşif sayesinde Sinop turizmi için önemli bir yere sahiptir. Erfelek Şelaleleri 2 kilometre uzunluğundaki bir vadi içerisinde yer almaktadır. Birbiri ardına gelen irili ufaklı 28 tane şelale bulunmaktadır.

Karadeniz’in cennet doğasının bir parçası olan Erfelek şelalelerini yürüyerek gezebilirsiniz. Şelaleleri gezerken bu gibi sahip sularına kendinizi bırakarak serinleyebilirsiniz.

erfelek şelalesi ücretlimi
erfelek şelalesi ücretlimi

Şelalelerin başladığı noktadan son şelalenin olduğu yere yaklaşık2 saate ulaşmanız mümkündür. Zirveye ulaştığınızda muhteşem bir manzaraya ulaşacaksınız. Erfelek Şelalesinin kaynağı yaklaşık 1 kilometre yukarıda yer almaktadır. Fındık, kayın, meşe ve gürgen gibi ağaçların arasında muhteşem bir doğa gezisi için oldukça uygundur. Erfelek şelalelerinin içinde piknik yapmak ve dinlenmek için alanlar bulunmaktadır. Ayrıca restoran ve çay bahçesi gibi yerlerde vardır.

Burada çok fazla kuş çeşidi ile karşılaşabilirsiniz. Şelaleleri her biri birbirinin üst kısmında yer almaktadır. Diğer şelaleleri çıkarken merdiven şeklinde basamakları çıkmanız gerekmektedir. Şunu asla unutmayın ki siz bu basamakları tırmanırken karşınıza küçğk misafirler çıkabilir.

Şelalelerin en sonuna çıktığınızda manzara eşliğinde çay içebilirsiniz veya közlenmiş patates yiyebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Buraya geldiğiniz zaman kamp yapabileceğiniz alanlarda mevcuttur. Her ihtimalle karşı siz yine de yanınıza kamp malzemelerinizi almayı unutmayın

Sinop’da daha fazla gezilecek yer için buradaki makalemizi okuyabilirsiniz: https://gezebilirsin.com/blog/sinop-gezilecek-yerler/

sinop erfelek şelalesi nerede
sinop erfelek şelalesi nerede

Erfelek Şelalesi Çevresinde Gezilecek Yerler

Erfelek Şelalesini gezdikten sonra buradan kopabilirseniz eğer Sinop’ta bulunan diğer güzellikleri ve tarih kokan tarihi yerleri gezmenizi öneririz.

(Sinop Tarihi Cezaevi ve Hamsilos – İnceburun Feneri hakkında daha detaylı bilgi için sitemizdeki makalemize göz atmanızı öneririz.)

Erfelek Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sinop’un Erfelek ilçesinde bulunan Sinop’a yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İlçe merkezine olan uzaklığı ise 10 kilometre civarında.

Ulaşım için şahsi aracınızı tercih edecek olursanız öncelikle Erfelek ilçesine gitmelisiniz. Yollarda bulunan tabelalar size bulmanızda yardımcı olacaktır.

Eğer dolmuşları tercih edecek olacaksanız Sinop otogarından kalkan Erfelek dolmuşlarına binmeniz yardımcı olacaktır.

Sinop’un diğer ilçelerinden gelecek olacaksanız eğer yine Erfelek dolmuşlarına binmeniz yeterli olacaktır.

erfelek şelalesi
erfelek şelalesi

Erfelek Şelaleleri Giriş Ücreti

Erfelek şelaleleri belediye tarafından işletilmektedir. Şelalelere giriş ücretlidir. Otopark sorunu bulunmayan Erfelek şelalesine giriş fiyatları aşağıdaki gibidir;

  • Otomobil: 14 TL
  • Otobüs: 104 TL
  • Minibüs: 68 TL
  • Şahıs: 4,5 TL
  • Bisiklet : 9 TL
Sinop erfelerk şelaleleri
Sinop erfelerk şelaleleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz