Selanik Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi

0
118

Bu makalemizde Selanik Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi hakkında bilgi vereceğiz. Bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Atamızın ölüm yıl dönümünde, onun büyüdüğü çevreyi tanımak ve doğduğu evi ayrıntılı bir şekilde yazmak istedik. Ama öncesinde yazımıza başlamadan önce düşüncelerimizi söylemek isteriz.

” Biz komutanımızı, babamızı, liderimizi, öğretmenimizi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ilk ve sonsuz Cumhurbaşkanımızı görmeden tanımadan sevdik. Atam bizler senin fikirlerinin ve yaktığın meşalenin sönmeyen ve sönmeyecek olan askerleriyiz. Seni değil bugün, bir ömür boyu unutmayacağız, unutturmayacağız da. Rahat uyu Atam. Her zaman gönlümüzdesin. Ruhun Şad Olsun.”

Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk

Selanik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Selanik, Yunanistan’ın ikinci büyük şehridir. Ülkenin ikinci büyük ekonomik, endüstriyel ve ticari merkezi olma özelliğine de sahiptir.

Her sokağı denize çıkan Selanik, cıvıl cıvıl meydanları, tarihin derinliklerinden günümüze ulaşan yapıları ve sıcakkanlı insanlarıyla yurtdışı seyahatlerinde vazgeçilmez bir adrestir. Yunanistan’ın en hareketli şehri olarak anılan Selanik’te görülmesi, gezilmesi gereken yerler oldukça fazladır. Ama bu yerlerin arasında yürüme mesafesi bulunuyor. Selanik’i gezip görmeniz için iyi bir planla  gün yeterli olacaktır.

Bu neşeli, şehrin upuzun sahil şeridinde yürüyüş yapabilir, şehri her bir köşesinde karşınıza çıkacak tarihi yapıları gezebilirsiniz. Daha yerel hissetmek istiyorsanız ise Kamara Meydanına, eğlenmek istiyorsanız Ladadika Bölgesine gidebilirsiniz. Şehre tepeden bakıp eşsiz manzarasını seyretmek istiyorsanız Yedi Kule Zindanları’na ya da Ana Poli’yi ziyaret edebilirsiniz. Kısaca bu şehir de doya doya alışveriş yapıp, tarihsel yapılarını seyredip, doğa ile baş başa tatil yapabilirsiniz.

Selanik Gezi Rehberi Ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Evi
Selanik Gezi Rehberi Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi

Selanik Gezilmesi Gereken Yerler

Beyaz Kule

Selanik popüler gezi noktalarının başında gelir. Selanik Körfezinden 15. Yüzyılda inşa edilmiş bir savunma kulesidir. Bizans Döneminde yapılmış olan kule daha sonrasından beyaza boyanması ile adı Beyaz Kule olarak kalmıştır. Şehir için artık savunma görevi görmese de sahip olduğu manzara ve içerisindeki müze ile görülmeye değer. İçerisinde 15. Yüzyıldan kalma bir hapishane ve o dönemlere ait kullanılan eşyalar sergilendiği bir müze bulunmaktadır.

The Zongolopoulos Umbrellas

Selanik’te Büyük İskender Parkı içerisinde bulunan paslanmaz çelikten yapılmış anıtsal şemsiyelerdir. Yunan heykeltıraş Georgios Zangolopoulos tarafından 1997 yılında Venedik Bienali için yapılmış olup, sonrasında kamusal bir alana taşınıp Selanik simgesel yapılar arasına girmiştir. Tamamen ücretsiz olup görebileceğiniz bu şemsiyeler altında farklı açılar yakalayarak muhteşem fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Selanik Büyük İskender Anıtı

Eski Yunan Kralı olan Büyük İskender anısına yapılmış olan sembolik bir anıttır. Yine kralın  adını taşıyan Büyük İskender Parkı içerisinde yer alan heykelde, Büyük İskender atın üstünde şaha kalkmış elinde kılıcı ile tasvir edilmiştir. Yunanistan tarihinde büyük önem sahip olan kralın anısına yapılmış olan bu heykel, Selanik’in sembolik yapıları arasında yerini almaktadır. Bu anıtı görmeniz için özellikle zaman ayırmanıza gerek yoktur. Selanik şehir merkezinde bulunan anıtı görebilirsiniz.

Selanik’te Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

 • Selanik Arkeoloji Müzesi
 • Momus – Selanik Fotoğrafçılık Müzesi
 • Bizans Kültür Müzesi
 • Selanik Yahudi Müzesi
 • Selanik Savaş Müzesi
 • Aristotelous Meydanı

SELANİK’İ GEZERKEN YARDIMCI UYGULAMALAR

Selanik’i gezmekte yardımcı olacak uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Şehrin seyahat haritasını veya otobüs saatlerini öğrenebilirsiniz.

 • Thessaloniki Travel App – İOS / Android
 • Selanik VR App – Android
 • QASTH Bus App – Andoid / Windows

SELANİK NEREDE?

Yunanistan’ın en büyük ikinci şehri olan Selanik, ülkemizin kuzeydoğusunda, Makedonya Bölgesi’nde yer almaktadır. Ege Denizine kıyı olan şehir, Selanik Körfezinin başında bulunmaktadır.

Selanik Gezi Rehberi Ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Evi
Selanik Gezi Rehberi Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi

SELANİK PARA BİRİMİ

Yunanistan sınırları içerisinde kalan Selanik, resmi para birim olarak Euro(EUR) kullanılmaktadır.

SELANİK RESMİ TATİLLER

 • Yeni Yıl ( 1 Ocak)
 • Aydınlanma Günü (6 Ocak)
 • Son Karnaval
 • Bağımsızlık Günü (25 Mart)
 • Paskalya
 • İyi Cuma
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Assumption Günü (15 Ağustos)
 • St. Demotrios Günü (26 Ekim)
 • Ohi (Hayır) Günü (28 Ekim)
 • Noel Arifesi (24 Aralık)
 • Noel (25-26 Aralık)

SELANİK MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN EVİ (MÜZESİ) NEREDEDİR?

Atatürk Evi Müzesi, Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında dünyaya geldiği evdir.

Atatürk’ün yıllar sonra “Benim evim duruyor mu?” diye  2 kişi gönderdiği ve sonrasında içinde bir ailenin yaşadığı öğrenildiği ev, Cumhuriyet sonrasında aileden satıl alınarak Türkiye’ye armağan edilmiştir. 3 katlı, kiler kısmıyla Osmanlı mimarisine hakim olan ev Selanik Atatürk Evi ve Müzesi olarak değiştirilmiştir.

Girişi ücretsizdir fakat çok fazla talep olduğu için daha önceden randevu alınarak gezilebiliyor. Telefondan randevu alınamamaktadır. Bizzat kendinizin gidip randevu almanız gerekmektedir. Girişte Türkçe ve İngilizce olarak “Hoş geldiniz” yazısı altında “ Her şeyin noktası, bir umut doğdu.” Yazısı yer almaktadır.

Selanik Gezi Rehberi Ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Evi
Selanik Gezi Rehberi Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi

Atamızın evin de bir ana kapı, bir de alt kapı bulunmaktadır. Alt kapıdan girdiğiniz müze haline getirilmiş odalar bulunmaktadır. Atatürk’e ait özel eşyalar, fotoğraflar ve bir de barkovizyon gösterisi vardır. Alt kısımda merdivenle üst kata çıkılabiliyor. Üst katta ise Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu oda, banyo ve mutfak bulunmaktadır. Bahçe de bulunan nar ağacı Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Bey tarafından dikilmiştir. Nar ağacının tam karşısında anlı şanlı Türk Bayrağımız dalgalanmaktadır.

Evin hemen karşısında hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. T.C. Selanik Başkonsolosluğu, evin hemen yanında yer almaktadır.

Adres: Apostolou Pavlou 17, Thessaloniki 546 34, Yunanistan

Selanik Gezi Rehberi Ve Mustafa Kemal Atatürk'ün Evi
Selanik Gezi Rehberi Ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz