Salda Gölü – Türkiye’nin Maldivleri [Gezi Rehberi]

0
283
Burdur Salda Gölü, Yeşilova Salda Gölü
Burdur'da Bulunan Salda Gölü

Salda Gölü, son zamanların en popüler doğa harikalarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kendine has eko çeşitliliği ve farklı doğal yapıları ile Türkiye’nin en önemli göllerinden birisidir. Son zamanlarda gündeme gelme sebebi; Göl’de yapılan ‘çalışmalar’ olmasına rağmen, değerini hala kaybetmemiştir. Eşsiz bir tatil yapabileceğiniz, güzel fotoğraflara sahip olabileceğiniz ve yıllar sonra hatırlayacağınız hoş anıların olmasını istiyorsanız; Salda gölü sizlere göre olabilir.

Salda Gölü Nerede?

‘’Salda gölü nerede?’’ sorusu, günümüzde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Salda Gölü, tam olarak coğrafi konumu; Burdur’un Yeşilova ilçesindedir. Şehir merkezine oldukça yakın bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Toplu taşıma araçları ve çeşitli turlar ile bu bölgeye gidebilmek mümkündür.

Salda Gölü Özellikleri

Temiz ve içilebilir suyu ile nam salan Salda Gölü’nün berrak suyuna ait görüntü.

Salda gölü özellikleri, saymakla bitmeyecek kadar geniştir. Salda gölünün en önemli özelliklerinden birisi eko çeşitliliğin geniş olmasıdır.  Ayrıca bu Göl, hakkında yapılan son çalışma ise NASA’dan geldi. Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi, Salda gölünün, kriterleri ve yapıları; Mars’ta bulunan bir bölge ile ciddi benzerlikler bulunduğuna dair açıklamalar yapıldı. Bu denli değerli ve özel bir bölgede güzel zamanlar geçirebilmek hepimizin hakkıdır. Sizlere genel olarak Salda gölü özelliklerini listeleyecek olursak, karşımıza bu tablo çıkacaktır;

  • Salda Gölü, Türkiye’nin en derin gölü olma unvanını taşımaktadır.
  • Göl suyunun bol çeşitliliğinden kaynaklı insan sağlına faydası olan mineraller.
  • Sonsuz bir maviliğe sahip olmasının yanında eşsiz kumlara sahiptir.
  • Dünya’da sadece Salda gölünde bulunan eko çeşitlilik.
  • Göl suyu olmasına rağmen, temiz sudur.

Salda gölünün özellikleri arasında bunları sayabiliriz. Ancak bunları bir kenara bıraktığımızda; Salda gölü, eşsiz bir tatil için gitmeniz gereken ilk yerdir. Yeryüzünde nadir olarak bulanabilecek doğal güzellikleri, bünyesinde barındırmaktadır.

Salda Gölü Ziyarete Açık Mı?

Salda Gölü Tursite Açık Mı
Salda gölü sezon sezon kapalı olabiliyor. Salda gölü şu anda açık mı? Salda Gölü’ne girilir mi?

Salda gölünde yapılan ‘çalışmalar’, gölün misafirlerine açık mı yoksa kapalı mı olduğu sorusunu getirmiştir. Salda gölünde yapılan ‘çalışmalar’ sonlanmıştır. Yani şu an için Salda gölünde herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Yani şu dönem itibari ile Salda gölüne gidebilirsiniz. Ancak buraya tam donanımlı gitmeniz, temiz tutmanız ve kuralların dışına çıkmamanızın oldukça ehemmiyet taşıdığını unutmayınız.

Salda Gölü Kamp

Salda Gölü’nde kamp yapan motorlu backpacker. Salda Gölü kenarında kamp.

Salda Gölü, sadece bir göl olmaktan öte benzersiz bir kamp alanıdır. Son dönemlerde birçok genç tarafından Salda gölü, kamp alanı olarak kullanılmaktadır. Salda Gölü, plajına çadır kurmanız mümkün değildir. Ancak biraz daha ilerleyen kısımlarına çadır kurabilirsiniz. Plaj kumuna zarar verebilecek, tahribata sebep olacak herhangi bir işleme izin verilmiyor. Bu yüzden çeşitli koruyucu yaptırımlar getirildi. Salda Gölü, kamp yapmak için oldukça uygundur. En önemlisi de gölün etrafına çadır kurup da herhangi bir nem ve sinek gibi rahatsızlıkların olmamasıdır. Salda Göl’ünde sinek ve nem oranı minimumdur. Kamp yapmak istiyorsanız; Salda Gölü sizlere göre olabilir. Ancak temizlik kurallarını unutmayınız. Ayrıca girişler ücretsizdir.

Burdur Salda Gölü Google Maps Konumu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz