Saklıkent Kanyonu Yapılacaklar Ve Giriş Ücreti

0
138

Bu makalemizde Muğla / Fethiye’deki Saklıkent Kanyonu Yapılacaklar ve Giriş Ücreti ile ilgili makalemize yer vereceğiz. Saklıkent Kanyonu giriş ücreti, Fethiye Saklıkent Kanyonu Yol tarifi, Saklıkent kanyonunun özellikleri, Saklıkent Kanyonuna ne zaman gidilir? Gibi konulara açıklık getireceğiz.

Saklıkent, Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Saklıkent Milli Parkı içinde yer alan kanyondur. Kanyon, Fethiye’nin Foça mahallesinde bulunur.

Saklıkent Kanyonu Yapılacaklar Ve Giriş Ücreti
Saklıkent Kanyonu Yapılacaklar Ve Giriş Ücreti

Saklıkent Kanyonu Hakkında Detaylı Bilgi

Saklıkent Kanyonu geçiş ve giriş için kanyonu dik yamaçlarına demir çubuklarla asılmış 200 metrelik tahta köprü kullanılmaktadır. Köprünün sonunda sizleri oturmak için alanlar ya da suya girmek isteyenler için Karstik kaynaklar karşınıza çıkıyor.

Alan yaz mevsimlerinde piknik alanı olarak da kullanılmaktır. Ama mangala izin verilmemektir. Yılda ortalama 180 ile 210 bin arasında turist ziyaret etmektedir. Kanyonun çevresinde ki alan resmi gazetede yayınlanan karar ile Saklıkent Milli Parkı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Kanyonun keşfedilmesi çok yakın bir zaman da olmuştur. Bir rivayete göre bir çobanın keçisi kaçınca onun peşine düşer, bu sayede kanyonun olduğu yere gelir ve alanı keşfeder. Çobanın yetkililere haber vermesi ile birlikte Çevre ve Orman Bakanlığı Saklıkent’i Milli Park ilan etmiştir. Özel firmaların da sponsorluğu ile Saklıkent bugünkü haline gelmiştir.

Saklıkent Nasıl Gidlir ve Saklıkent Giriş Ücreti Ne Kadar?
Saklıkent Nasıl Gidlir ve Saklıkent Giriş Ücreti Ne Kadar?

Saklıkent’e Nasıl Gidilir?

Saklıkent’in içinde bulunduğu Fethiye’ye, Türkiye’nin birçok farklı noktasından şehirlerarası ve ilçeler arası otobüs vasıtası ile ulaşmak mümkündür. Fethiye’ye en yakın havalimanın ise 50 dakikalık mesafede bulunan Dalaman havalimanıdır.

Saklıkent Fethiye merkezine 46 kilometre mesafede yer almaktadır. Merkezden Saklıkent Kanyonuna ulaşım sağlanmaktadır. Merkezden 1 saatlik yolculuk ile ulaşmanız mümkündür.

saklıkent'e nasıl gidilir
saklıkent’e nasıl gidilir

Saklıkent’e Ne Zaman Gidilir?

Kanyonun içinde bulunan buz gibi su olduğu için bölgeye yaz aylarında gelmenizi söyleyebiliriz. Kış aylarında giriş izni verilmemektedir. Kış aylarında oluşan yağışlardan kaynaklı Saklıkent Kanyonunda ki su yükselmesinden dolayı giriş izni verilmemektedir. Yaz aylarında bile yoğun yağış olduğu zamanlarda ani su baskınlarına karşı Saklıkent Kanyonu kapatılmaktadır.

Bayram ve hafta sonları aşırı ziyaretçi akımına uğrayan Saklıkent Kanyonu ziyaretçilerini beklemektedir.

Saklıkent’te Yapılacaklar

  • Yürüyüş
  • Rafting
  • Zipline
  • Bungee jumping

Ve isteyenler çamur havuzundaki şifalı çamura girebilirler.

saklıkent'e ne zaman Gidilir
saklıkent’e ne zaman Gidilir

Saklıkent’e Giderken Yapılacak Hazırlıklar

Saklıkent’e giderken deniz ayakkabısı gibi bir lastik ayakkabı giymenizi tavsiye ederiz. Suyun içinde yürürken terlikle yürümek imkansız hal alabilir veya suyun akışından kaynaklı terliklerinizi kaybetmeniz büyük bir olasılıktır.

Suda ilerlerken bazı bölgelerde su belinize kadar yükselecektir. O yüzden yanınıza yedek kıyafet almanızı önerebiliriz.

Saklıkent Suyu Saklıkent Akan Su Saklıkent Fethiye
Saklıkent Suyu Saklıkent Akan Su Saklıkent Fethiye

Saklıkent Giriş Ücreti

Saklıkent giriş ücreti sivil ve öğrenci olarak 5-10 TL. Gezi için lastik ayakkabı almak isterseniz eğer onları da 20 TL karşılığında satın alabilir veya 5 TL karşılığında kiralama şansınız olmaktadır.

Muğla’da Diğer Gezilecek Yerler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz