Muğla Gezi Rehberi ve Muğla Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi

0
86

Bu içeriğimizde Muğla Gezi Rehberi ve Muğla Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi vereceğiz. Sizler de Muğla’yı merak edip sevenlerdenseniz bu makalemizi okuyun deriz. İyi okumalar.

Muğla Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’nin saklı kalmış ve masalsı şehri olan Muğla, güneşin o eşsiz ısısı eşliğinde mavinin ve yeşilin buluştuğu kenttir. Ege’ye gitmek istediğiniz zaman ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelir. Türkiye’deki istatistiklere göre, Muğla en kalabalık 24. şehridir. Muğla ne kadar Ege Bölgesinde kalıyor desek de ilçelerin bir kısmı Akdeniz Bölgesinde yer almasından kaynaklı iki bölgede toprağı bulunan şehrimizdir.

Muğla Gezi Rehberi
Muğla Gezi Rehberi

Muğla Tarihi

Muğla’da yerleşim çok eskilere dayanmaktadır. Hatta Antik Karya Bölgesinin en eski ve ilk yerleşim yerlerinden biridir. Bölge”Karya” adını M.Ö 3400 yıllarında bölgeyi ziyaret eden kavimlere komutanlık eden komutanın ismini aldığı düşünülmektedir. Kaynaklara bakıldığında Karyalıların bu bölgenin yerli halkı olduğu görülmektedir. Ama kısa dönemler için birçok farklı ulusların işgali altına kalmıştır. Muğla’yı o zamanlar işgal altına alan uluslar şunlardır; Mısır, Asur, İskit ve Helenlerdir. Bu ulusların bölgede hakimiyet kurmak için verdiği mücadelelerdir. İlk önce Medler’in daha sonra Persler bölgeyi yönetmişlerdir. Büyük İskender fetih için Muğla’ya geldiği zaman Muğla bir Satrap’lar tarafından yönetiliyordu.

Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan Karya, İslam hakimiyeti altına girdikten sonra ” Menteşe” ismini almıştır. Menteşe isminin öyküsü Evliye Çelebi’nin Seyahatnamesinde yer almaktadır. Bir rivayete göre bu bölgeyi Muğlı Bey tarafından fethet edilmiştir. Muğlı Bey rüyasında Peygamber efendimizi görüp İslamiyet’i kabul etmiştir. Kalenin fethet edilmesinden sonra bu topraklar Muğla ismini almıştır. Kutsal bir hikayenin ardından şehre çok büyük yatırımlar yapılmıştır. iklimi konumu ve tarihi ile misafirperver olan bu şehir, özellikle yazları Bodrum, Fethiye, Palamutbükü ve Akyaka gibi bölgeleriyle turistlere kucak açmaktadır. (Muğla Gezi Rehberi)

Muğla Gezi Rehberi ve Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi
Muğla Gezi Rehberi ve Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla merkezde gezilecek pek yer yoktur. Ama buna rağmen gezilip görülmesi yerler vardır. Onlarda şu şekildedir; Konakaltı Hanı, Kurşunlu Camii, Şeyh Camii, Muğla Evleri ve Bacaları, Muğla Müzesi şeklindedir.

Muğla Gezi Rehberi ve Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi
Muğla Gezi Rehberi ve Tarihi Hakkında Detaylı Bilgi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz