Muğla Dalyan Gezilecek Yerler

0
48

Muğla Dalyan Gezilecek Yerler hakkında detaylı bilgi verip sorularınızın yanıt vereceğiz. Muğla’nın Ortaca ilçesinde bakir doğası, tertemiz havası ve tarihi dokusuyla, ülkemizin en güzel yerleri arasında yeri almakta olan Dalyan huzur dolu bir tatil için en doğru adreslerden biridir. Dalyan’da nereler gezilmeli? Dalyan nerededir? Dalyan’a ne zaman gidilmelidir? Gibi sorularınızı bu makalemizde yanıtlayacağız. İyi okumalar…

Muğla Dalyan Gezilecek Yerler
Muğla Dalyan Gezilecek Yerler

Dalyan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan huzur dolu bir tatil beldesidir. Bakir doğası, tertemiz denizi ve tarihi dokusu ile ülkemizin en güzel yerlerinden biridir. Köyceğiz Gölü ve Akdeniz’i birleştiren kanal üzerinde yer almaktadır. Fethiye ve Marmaris arasındaki Dalyan yemyeşil ormanları ile adeta oksijen deposudur.

Dalyan kış aylarında yaklaşık beş bin kişinin yaşadığı, yaz aylarında nüfusu artsa bile her daim sakinliğini korumaktadır. Her ne kadar Ege bölgesinde bilinse bile Dalyan, coğrafi konum olarak Akdeniz bölgesinde yer almaktadır.

Dalyan Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Dalyan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Etrafı dağlarla çevrili olduğu için rüzgarlara karşı korunaklı olan Dalyan’da tipik Akdeniz iklimi hakimdir. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Deniz sezonun erken açıldığı beldelerden biri olan Dalyan’da nisan ayından kasım ayına kadar denize girilmektedir.

Dalyan ismini Dalyan Çayın üzerinde bulunan dalyanlardan almıştır. Dalyan balık tuzağı anlamına gelmektedir. Bölge eski bir balıkçı kasabası olarak bilinmektedir. Verimli tarım arazileri bulunmasına rağmen turizm Dalyan’ın en önemli geçim kaynağı arasındadır.

Doğanın en güzel armağanlarından biri olan İztuzu Plajı, Kral mezarları ile ünlü Kaunos Antik Kenti, şifalı suları, çamur banyoları ile Dalyan tatilden bütün beklentileriniz karşılamaktadır. Yeşil ve mavinin buluştuğu Dalyan sadece bahar ve yaz aylarında değil kış aylarında da sakinliği ile en iyi şehirden kaçış noktalarından biridir.

Dalyan’da Gezilecek Yerler
Dalyan’da Gezilecek Yerler

Dalyan’da Gezilecek Yerler

Dalyan’ı gezmeye iki gününüz yeterli olacaktır. İztuzu plajında tüm yılın yorgunluğunu atabilir, tekne turları ile çevredeki koyları keşfedebilir, kaplıcalarda şifa bulabilirsiniz, Kaunos Antik Kenti’nde Dalyan’ın tarihi hakkında daha yakından bilgi edinip, tanıma fırsatı bulabilirsiniz. İztuzu plajında yer alan caretta carettaların bakım ve gözlem yerleri olan barınakları gezerek, onları daha yakında izleme fırsatı bulabilirsiniz. Size söyleyeceğimiz yerleri mutlaka gezmenizi öneririz.

  • İztuzu Plajı
  • Sülüngür Gölü
  • Dalaman Çayı
  • Sultaniye Kaplıcası
  • Ekincik mağarası
  • Yuvarlak Çay
  • Köyceğiz
  • Dalyan Çamur Banyosu
  • Köyceğiz Gölü
kral mezarlığı
kral mezarlığı

Dalyan Nerededir?

Dalyan, Muğla şehrinin Ortaca ilçesine bağlıdır. Marmaris ve Fethiye arasında yer alan Dalyan kuzeyinde Köyceğiz, batısında Marmaris, doğusunda Ortaca ilçeleri ile komşudur.

Dalyan’a Ne Zaman Gidilir?

Ilıman iklim kuşağında yer alan Dalyan’da Akdeniz iklimi hakimdir. Beldede yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ılık ve yağışlı geçmektedir. Yılın büyük bir bölümü güneşli olurken en fazla yağışı aralık ayında almaktadır. Ortalama 27 derece sıcaklık ile temmuz en sıcak ay, ortalama 10 derece ile ocak en soğuk ay olmaktadır.

Dört mevsim boyunca ziyaret edilebilecek yerler arasına adını yazdıran Dalyan’da kış ayları yaklaşık 13-17 derece arasında değişkenlik göstermektedir. Yaz aylarında sıcaklık 37 dereceye kadar çıkmaktadır.

Denizden esen meltem sayesinde yaz aylarının o bunaltıcı sıcaklığından sizleri kurtarmaktadır. Nisan ayında açılan deniz sezonu, kasım ayına kadar devam etmektedir. Haziran ve temmuz ayları caretta carettaların yumurtlama mevsimi olduğu için seyahatlerinizi bu döneme denk getirirseniz farklı bir deneyime şahitlik edebilirsiniz.

Dalyan’a Ne Zaman Gidilir?
Dalyan’a Ne Zaman Gidilir?

Dalyan’a Nasıl Gidilir?

Dalyan’a karayolu ve havayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Dalyan İstanbul’a 825, Ankara’ya 700, İzmir’e 325 kilometredir. Dalyan Marmaris arası 90 kilometredir. Özel aracınızla Dalyan’a gelmek için Fethiye, Muğla ve Marmaris yönlerini tercih edebilirsiniz.

Havayolunu tercih ederseniz eğer Dalyan’a en yakın havalimanı Dalaman havalimanıdır. Dalaman havalimanı ile Dalyan arası 28 kilometredir. Dalaman havalimanından Dalyan’a en kolay ulaşım aracı taksilerdir.

Muğla Dalyan Gezilecek Yerler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.
Muğla Dalyan Gezilecek Yerler hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz