Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi

0
215

Bu içeriğimizde Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi yer vereceğiz. Sizde Ege Bölgesinin en büyük gölünü, doğal güzellik harikasını merak ediyorsanız bu makalemizi sakına kaçırmayın. İyi okumalar…

Bafa Gölü Genel Bilgiler

Ege Bölgesinde bulunan en büyük göl olan Bafa Gölü, Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğu tarafında, Menteşe Dağlarının iç kısmına gizlenmiş şekilde konumlanmıştır. 16 kilometre uzunluğunda ve 6 kilometre genişliğinde olan Bafa Gölünün en derin noktası 21 metredir. Sığ bir tatlı su gölü olan Bafa Gölü’nün uzunluğu 50 kilometredir. Bir başka adı ise Çam İçi Gölü olan Bafa Gölü denizden yüksekliği 2 metre olarak ölçülmüştür. ilk oluştuğu zaman Ege Denizin bir parçası olarak sayılan göl, Büyük Menderes Nehrinin taşması ve nehrin taşıdığı Alüvyonlar sebebi ile kıyıdan kilometrelerce içeride kalmıştır.

Bafa Gölü, Muğla ilimizin Milas ilçesi sınırları içerisinde kalan Söke ovasında yer almaktadır. Arkeolojik değerler açısından Türkiye’nin en zengin yerleri arasında yerini almaktadır. Bafa Gölünün buluğu ova 2000 yıl öncesine kadar deniz iken nehirden gelen Alüvyonlar sayesinde ova konumunu almıştır.

Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi
Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi

Bafa Gölü’nün üzerinde 3 adet küçük ada yer almaktadır. Bu adalarda eskilerden kurulmuş olan manastır ve kiliseler yer almaktadır. Bu manastırların arasında en eskisi olan Yediler Manastırıdır. Tarihi kalıntıların yanı sıra birçok kış türüne de ev sahipliği yapmaktadır. Etrafını çevreleyen zeytin ağaçları doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine muhteşem bir doğa ziyafeti yaşatmaktadır. Bafa adı o zamanlar yörenin eski bir dili olup anlamı ise su ülkesidir. Dağlarda görülmekte olan resimlerden anlaşıldığı üzere bundan 8000 sene önce yani Cilalı Taş Devrinde yerleşik bir düzene geçildiği anlaşılmaktadır. Gölün kıyısında bulunan tekneler, göle gelen ziyaretçilerine ada turu yaptırarak ve ada turu yaparken mola vererek yüzme olanakları sağlamaktadır. Göldeki en keyifli zaman ise güneş battıktan sonra gökyüzünü kaplayan kızıllığın rengi ile gölün rengi değişmesidir.

Bafa Gölü Efsanesi

Efsaneye göre bir çoban Endymion, Beşparmak Dağlarında sürülerini otlatırmış. Çobanın kavalından başka bir varlığı yokmuş. Gün boyunca sürelerini otlatırken bu kavalı üfler ve zamanını bu şekilde geçirirmiş. Endymion ıssız Beşparmak dağlarında gündüz kavalını üflerken, gece ise sere serpe uyurmuş. Öyle bir derin uykuya dalarmış ki, Ay Tanrıçası Selene her gece gelip delikanlının üzerine eğilir, onu ışığıyla sarıp öpermiş ve çoban bunu hiç fark etmezmiş.

Ancak yakışıklı çobana aşık olan Selene çok mutsuzmuş, çünkü ölümlü bir insan ile birlikte olmak Zeus yasalarınca yasaklanmıştır. Bu iki aşık ise gizli gizli buluşurmuş. İşte bu efsaneye göre halen daha bu iki aşık Bafa Gölü kıyılarından yükselmekte olan Beşparmak Dağlarının eteklerinde buluşmaya devam etmektedir. Efsanede Beşparmak dağları ayın en güzel parladığı yer olarak bilinmektedir. Bunun nedeni ise Ay Tanrıçası olan Selene’nın, sevdiği çobanı görebilmek için en güzel ışıklarını ve en parlak biçimde bu dağın eteklerine gönderirmiş.

Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi
Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi

Bafa Gölü Nasıl Gezilir?

Bafa Gölünün kıyısında bulunan tekneler göle gelen ziyaretçilerine ada turu yaptırmaktadır. Tekneler ile ada turu yaparken ara ara mola vererek yüzmek isteyen ziyaretçilerine yüzme olanakları da sağlamaktadır. Göl turundan sonra Antik Heraklia kentine kadar tur uzamaktadır.

Heraklia Tarihi

Heraklia Antik Kentin Tarihi MÖ. 7. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Haraklia, Roma döneminde en iyi kentlerden biriymiş. Bölgede yapılan Deniz ticareti kentin çok zenginleşmesine faydası olmuştur. Daha sonra Bizansların eline geçen Antik Kent, Bizansların piskopusluk merkezi haline gelmiştir. Kayalık bir arazinin üzerine kurulmuş olan antik kent, 6,5 metre yüksekliğinde ki surları ve 65 kulesi ile çevrilmiştir. Muhteşem bir taş işçiliği olan bu antik kent tarihi bir güzelliği gözler önüne sunmaktadır.

Heraklia Antik Kentin içinde bulunan Athena Tapınağı günümüze kadar gelebilmiş en şanslı ve en güçlü yapılar arasında yerini almaktadır. 2 kat olarak inşa edilen Agora’nın sadece tek katı kalmış durumdadır. Ama buna rağmen içinde bulunan dükkan ve hanları görmeniz mümkündür. Agora’nın ilerisinde bulunan MÖ 2. yüzyılda inşa edildiği düşünülen meclis binası, tiyatro ve Endymion kutsal alanı olarak bilinen alanı ve oranın ilerisinde bulunan Haham Manastırını gezmeyi unutmayınız.

Bafa Gölü’nün destansı güzelliğini ve masmavi sularında konumlanan İkizada Koyu, Heraklia Antik Kenti üzerinde yer almaktadır. İkizada’nın kara ile bir bağlantısı bulunmamaktadır. Ama bu güzel ve tarih kokan adaya yürüyerek sudan geçmeniz mümkündür. Bu adada Prehistorik dönemden günümüze kadar ulaşmış bir çok uygarlığın izlerini görerek şahitlik edebilirsiniz.

Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi
Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi

Bafa Gölünü sadece mükemmel doğası ve tarihini görmek için günübirlik gezebilirsiniz. Göle yakın olan Milas’ta bulunan Gümüşkesen Mezar Anıtını da ziyaret edebilirsiniz. Gümüşkesen Mezar Anıtında içme suyu ile tanınmış olan Labranda Antik Kentini de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bafa Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Milas- Söke yolu üzerinde yer alan Bafa beldesinden geçerek 10 kilometrelik bir yol daha giderek Bafa Gölüne ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınız yoksa eğer Muğla veya Aydın’a giderek oradan Şehir içi ulaşım araçlarını kullanarak Bafa Gölüne ulaşabilirsiniz. Muğla ilinin Milas ilçesinden Bafa Gölüne giden minibüsleri kullanarak ulaşmanız mümkündür.

Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi
Muğla Bafa Gölü Gezi Rehberi

Bafa Gölü’nde Nerede Kalınır?

Bafa Gölü konaklama ve kamp yapmaya oldukça müsait bir yerdir. Bafa Gölünde önerebileceğimiz birkaç pansiyon bulunmaktadır. Bunlar; Pelikan Pansiyon, Heraklia Kaya Pansiyon, Heraklia Selene’s Pansiyon ve Silva Oliva Hoteldir.

Bafa Gölü’nde Ne Yenir?

Bafa Gölünün kıyılarında bulunan lokantalarında tatlı su balıklarını yiyebilirsiniz. Bunların dışında Bodrum ilçesinden gelen muhteşem Bodrum deniz ürünlerini leziz bir şekilde tüketebilirsiniz. Zeytinyağlıları ile ünlü muhteşem bir mutfağa sahip olan Ege mutfağının en güzel örneklerini yine burada yiyebilirsiniz. Buradaki restoranlarda hem çok güzel tatları tadıp hem de uygun fiyatlar ile karnınızı doyurabilirsiniz.

 Bafa Gölü
Bafa Gölü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz