Moğolistan

0
891
Moğolistan Gezi Rehberi

Dünyada bakir bir yerleri görmek isteyenlere tavsiye edebilecek olduğum yerlerden biridir Moğolistan. Dünyada çok popüler bir ülke olmamakla beraber hak ettiği ilgiyi yavaş yavaş görmeye başlıyor. Özellikle biz Türkler ’in ilgisini ekstra çekebilecek bir özelliği ise bazı soydaş kabilelerinde burada yaşıyor olmasıdır. Gittiğinize pişman olmayacağınız güzellikler sizi bekliyor.

Ulanbatur Gezi Rehberi

Bu ülkeyi gezmeden önce birkaç bilgi aktarmak isterim. Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkelerinden biri olmasına rağmen nüfusu 3 milyondan birazcık üzerindedir. Kilometre kareye düşen insan sayısı açısından oldukça düşüktür. Mavi göklerin ülkesi lakabı ile anılan Moğolistan orta ve doğu Asya’da yer almakta olup denize kıyısı bulunmamaktadır. Ülkenin kuzeyinde Rusya, güneyinde, doğusunda ve batısında Çin bulunmakta olup başkenti Ulanbatur’dur.

Moğolistan’a gitmek için Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e 8 saat, buradan da Moğolistan’ın başkenti Ulanbatur’a  3,5 saat olmak üzere toplamda 11,5 saatlik bir uçak yolculuğuna hazır olmalısınız. Uçsuz bucaksız, bozkır ve çöllerle kaplı Moğolistan’da rutin olarak yaşanan rüzgarlı hava, uçuş planlarının sık sık aksamasına yol açabiliyor. Ulanbatur havalimanına şiddetli rüzgar yüzünden uçaklar iniş-kalkış yapamadığı için Bişkek’te yaklaşık 8 saat beklediğimizi söylersem ne demek istediğimi anlarsınız. Bu sebeple Moğolistan planı yapanların, yurt içi ve yurt dışına uçuşlara sık sık rüzgar engeli çıktığını göz önünde bulundurmasında yarar var.

Gece yarısına doğru inebildiğimiz Ulanbatur Havalimanı’nda bizi vakfın Ulanbatur temsilcisi Kırgız Kökenli Moğol vatandaşı Jardanbek karşılayarak pansiyon, daire karışımı otelimize götürdü. Bunu söylememin iki sebebi var. Birincisi eğer turlarla gidiyorsanız sorun yok, ama bireysel gidiyorsanız ya yanınızda bilen biri ya da orada yerel bir bağlantı kurmanızda fayda var. Bir diğeri ise çok lüks otellerden başka yerlerde kalamam diyorsanız sizin için biraz hayal kırıklığı olabilir. Ortalama konaklama imkanları oldukça yeterli.

Moğolistan Gezilecek Yerler

Müslüman Kırgız Türklerinin yaşadığı Bayan Olgi şehrine gitmek üzere gün doğmadan tekrar havalimanının yolunu tuttuk. Yol boyunca evlerin bahçesinde Ger olarak bilinen Moğol çadırları ilgimizi çekti. Bozkırın simgesi çadırlar, şehirde de hayatın bir parçası olmaya devam ediyor. Özellikle şehrin dış kesimleri ise zorlu koşullardan kaçarak kent yaşamına dahil olma arayışındaki Moğolların çadırları ile kaplı.

1.700 kilometrelik mesafeyi yerel Mongolia Havayolları’na ait 32 kişilik küçük pervaneli uçağı ile yaklaşık 4,5 saatte alabildik. Uçsuz bucaksız çöl ve bozkırın üzerinden süzülerek sabahın ilk ışıkları ile ülkenin en batısında bulunan, yaklaşık 105 bin nüfuslu Bayan Olgi şehrinin minik havalimanına indik. Türkçe karşılığı Zengin Beşik olan Bayan Olgi’de yaşayan nüfusun ekseriyeti Rus Bolşevik rejimi tarafından 1900’lü yılların başında sürgün edilen Müslüman Kazaklar’dan oluşuyor. Ortasından nehir geçmesine rağmen yeşillik ve ağaç yokluğu hemen göze batıyor. Bölgede sebze ve meyve de yetişmiyor. İhtiyaçlar, Çin’den, Rusya’dan karşılanıyor. İnsanların başlıca geçim kaynağı hayvancılık olunca ülkede başlıca ticaret materyali et, un, yün(kıl). 70 milyon hayvan nüfusuna sahip olan ülkede misafire sunulan en iyi ikram da at eti. Doğal olarak bize de at etinden Beş Parmak Kebabı ile Buuz adı verilen bir çeşit mantı ikram edildi.

1800’lerin ortalarında Rus imparatorluğu tarafından bu bölgeye sürülen Müslüman Kazak Türkleri, adeta çöl ortasında zorlu doğa koşulları ve yokluğa karşı hayatta kalma mücadelesi veriyor. 1713 rakımlı bölgede yaşayan halk, 8 ay – 4O dereceyi bulan zorlu kış koşulları, 8 aylık yaz döneminde de durmadan esen rüzgar, toz ve bitmeyen yoklukla mücadele ediyor. İklim ve doğa koşulları yüzünden tarımsal faaliyetin olmadığı bölgede hayvancılıkla geçimlerini sağlamaya çalışan halkın başlıca besin maddesi ise et ve un. Bu durum neredeyse bütün Moğolistan için Geçerli.

Moğolistan’ın Bayan Olgi bölgesinde yaşayan Kencebek Baytolda, ‘berkutçi’ olarak adlandırılan kartal avcılığı geleneğini sürdürüyor. Kartalı ile katıldığı festivallerdeki yarışmalarda bir de birinciliği bulunan Baytolda, mesleğin babasından miras kaldığını söyledi.

Orta Asya da 6 bin yıllık geçmişi bulunan berkutçiliğin son temsilcilerinden olan Kazak Türkü Baytolda,  kartalın eve iyilik, bolluk ve bereket getirdiğine inandıklarını ifade etti. Baytolda, kartalını görmek için Olgi bölgesine gelen turistlerin sık sık kendisini ziyaret ettiğini anlattı.

Moğolistan Gezilecek Yerler Listesi

Kartalı eğitip arada güçlü bir bağ oluşturma becerisi Kazaklarda erkek çocukların erişkinliğe geçmesinin bir göstergesi olarak da görülüyor.

Ülkenin en turistik yerlerinden biri olan Hovd, Altay Dağlarının eteklerinde yer alan yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı tarihi bir şehirdir.

Orhun Kitabeleri

Ülkenin güneybatısında yer alan Karakurum, Moğolistan imparatorluğuna uzun yıllar başkentlik yapmış olan şehirdir. Şehrin tarihi zenginliğinde bunun katkısı da çok büyüktür. En önemli özelliği ise Orhun Kitabelerinin bulunduğu yer olmasıdır.

Ülkenin en önemli simgelerinden biri olan ve hepimizin ilkokulda coğrafya dersinde öğrendiği Gobi Çölü de buradadır. 300 metreyi bulan kum tepelerine sahip olup bu çölde birçok kabile kendilerine has yaşam tarzlarını hala sürdürerek yaşamaktadır.

Moğolistan Görülmesi Gerekilen Yerler

Doğal güzellikleri ile insanı büyüleyen Altay Dağları’nın eteklerinde, doyumsuz manzaralar, doğal yaşam alanlarındaki insan ve hayvanları görebilmeniz mümkün. Bu dağların tarih boyunca nelere şahitlik ettiğini düşününce manzaralar daha anlamlı gelmeye başlıyor insana.

Hiç kuşkusuz Moğolistan denilince ilk akla gelen Cengiz Han’dır. Tuul nehri kıyısında Ulanbatur’a yaklaşık 80 km mesafede Cenhiz Han Atlı Heykeli’ni görebilirsiniz. 40 metre yüksekliği ile ihtişamlı bir heykel olan Cengiz Han heykeli binlerce turisti buraya çekmektedir.

Başkent Ulanbatur’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri de Moğolistan Ulusal Müzesidir. 1970’li yıllarda açılan müzede, taş devrinden yakın tarihimize kadar birçok eseri bulabilirsiniz. Yine başkentte görebileceğiniz başka bir yer de Gandan Manastırı’dır. Bu manastır hem ziyarete hem de ibadete açık olup Budistler için önemli bir mekandır.

Moğolistan ile ilgili son söyleyecek olduğum ise ülkede Atatürk Caddesi bulunmakta ve bir de Atatürk heykeli bulunmaktadır.

Adnan Kulak
YAZAR

Adnan Kulak

Journalist, Drone Pilot, (Sürekli Basın Kartı sahibi, Arka Plan Fotoğraf Derneği, ÇGC ve TSYD üyesi)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz