Mersin Kızkalesi Tarihi ve Efsanesi

0
112

Bu içeriğimizde Mersin Kızkalesi Tarihi ve Efsanesi hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bu muhteşem yapıtın tarihini ve efsanesini merak ediyorsanız bu makalemizi mutlaka okumalısınız. İyi okumalar…

Mersin Kızkalesi Tarihi

Mersin Kızkalesi, Deniz Kalesi olarak da bilinmektedir. Kaleye adını vermiş olduğu bir mahallenin sahilinde ki küçük bir adanın üzerinde yer almaktadır. Kale’den kıyıya yaklaşık uzaklık 600 metre civarıdır. Kaleden bulunan yazıt sayesinde, Kalenin 1199 yılında I. Lion tarafından inşa ettirildi öğrenilmiştir. Kıbrıs Krallığı tarafından 1361 hakimiyet altına alınmıştır. Strabon ” Roma döneminde ki korsanların kaleyi barınak olarak kullandıklarını” dile getirmiştir.

Mersin Kızkalesi Tarihi ve Efsanesi
Mersin Kızkalesi Tarihi ve Efsanesi

Kızkalesi’nin girişi kuzey tarafındadır. Giriş kısmında devşirme malzemelerin kullanıldığı görülmüştür. Bazı yerlerde moloz taşlarının kullanıldığı fark edilmiştir. Bu moloz taşlarının kullanılmış olması Lusingnanlar döneminden kalma olduğu göstermektedir.

Daha sonraları mersin Arkeoloji Müzesi tarafından yapılan arkeolojik kazılar sayesinde kalenin orta kısmında bir yapı olduğu görülmüştür. Bu yapının içinde bir şapel bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda orta alanda bulunan şapelin, kalenin diğer kısımlarında bulunan şapellerden daha eski olduğu ortaya çıkmıştır. Kalenin tabanında ki mozaiklerin yanı sıra opus sectila döşemesi de kullanıldığı görülmüştür. Kalenin içinde ki odaların kapıları orta mekanda bulunan salona açılmaktadır.

Mersin Kızkalesi Tarihi ve Efsanesi
Mersin Kızkalesi Tarihi ve Efsanesi

(Mersin Kızkalesi Tarihi ve Efsanesi)

Kızkalesi Efsanesi

Kızkulesi’nin efsanesi gibi Kızkalesi’nin de efsanesi aynıdır. Zamanında bir kral varmış. Bu kral kızının geleceğini öğrenebilmek için bir falcının yanına gitmiş. Falcı, Krala kızının bir yılan tarafından sokularak öleceğini söylemiş. Kral kızının öleceğini öğrenince çok üzülmüş ve kızını hayatta tutabilmek için kızını bu kaleye kapatmıştır. Kral bu şekilde kızını güvende tutacağını düşünmüş. Ama kral bir gün kızına bir sepet dolusu üzüm göndermiş. Sepetin içine saklanan yılandan haberi yokmuş. Sepet prensese ulaşınca, prenses üzüm yemek için sepeti açınca yılan tarafından sokularak ölmüştür.

Mersin Kızkalesi
Mersin Kızkalesi

Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

Kızkalesi, Mersin’e 60 kilometre uzaklığında ve güneybatısında yer almaktadır. Kızkalesi’nin bulduğu yer Kızkalesi Beldesinde yer almaktadır. Kızkalesi’ne şehir içi ulaşım sağlanmaktadır.

Kızkalesi Ziyaret Saatleri

Kızkalesi’nin ziyaret saatleri sabah 08:00 de başlayarak, akşam 17:00 e kadar devam etmektedir. Ve Kızkalesi’ni haftanın her günü ziyarete açıktır.

Mersin Kızkalesi
Mersin Kızkalesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz