Mardin – Beyazsu Gezi Rehberi

0
26
Mardin Tarihi Beyazsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mardin Tarihi Beyazsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde Mardin Tarihi Beyazsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler yer vereceğiz. Bir doğa harikası olan Beyazsu görenleri kendine hayran bırakırken, bulunduğu konum neticesinde mucizelere olanak sağlamaktadır. Sizler de bu muhteşem doğa harikası Mardin Beyazsu’yu merak ediyorsanız bu makalemizi mutlaka okumalısınız.

Mardin ilimizin Midyat ilçesi sınırları arasında yer alan Beyazsu, Midyat’a uzaklığı yaklaşık 20 kilometredir. Aynı zaman Nusaybin ilçesine 25 kilometre uzaklıkta yer alan Beyazsu, Midyat ve Nusaybin’i birbirine bağlayan yolun üzerinde yer almaktadır. Beyazsu’yun kaynağı Midyat’ın güneyinde yer alan plato ve tepelerden sağlanmaktadır. Kaynaktan gelen sular vadi içerisinde birleşerek Nusaybin’e doğru akmaktadır.

Mardin Tarihi Beyazsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mardin Tarihi Beyazsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mardin’in kurak, ağaçsız ve çorak coğrafyasında resmen bir mucize gibi kendini göstermektedir. Mardin sıcaklıklarından sıkılanların resmen kaçış noktalarından biri olan Beyazsu, serin ve berrak suyu, yöresel yemekleri ve oraya özgü ağaç ve bitkileri ile gelenleri kendine kayran bıraktırmaktadır. Beyazsu tabire caizse aynı vaha gibidir.

Yaz aylarında dinlenmek, tatil yapmak, piknik yapmak isteyenler için bir kaçış noktasıdır. Beyazsu’da suyun üstüne kurulu olan balıkçılarda balık yiyebilir ve hatta Beyazsu’da tutulmuş olan balıkları taze taze yiyerek günün tadına ayrı bir tat katmış olursunuz.

Mardin Tarihi Beyazsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mardin Tarihi Beyazsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Beyazsu’ya Nasıl Gidilir?

Mardin ilinden Beyazsu’ya gitmek için iki tane yol bulunmaktadır. Bunlardan biri tarihi Mardin Kent meydanını gezdikten sonra Nusaybin yolu tercih ederek gidebilirsiniz. Mardin’den Nusaybin yoluna saptıktan sonra sırayla tarihi yapıtlar ile karşılaşabilirsiniz. Nusaybin yolunun 4 kilometre güneydoğusunda kalan turizmimiz için önemli bir yeri olan ve tarihi açıdan bizlere geçmiş tarihimiz hakkında önemli bir tarihe sahip olan Deyrulzafarah Manastırını da ziyaret edebilirsiniz.

Daha sonra bu yol takip edilerek 20 kilometre gittikten sonra Nusaybin yoluna sapılarak 9 kilometre doğusunda yer alan Dara Antik Kentini ziyaret edebilirsiniz. Dara Antik Kenti Mardin’in Efes Antik Kenti diyebiliriz. Kazı çalışmaları ile gün yüzüne çıkmayı bekleyen ve eserler açısından önemli tarihi noktalardan biridir. Dara Antik Kentinden sonra tekrar yola çıkılarak İpek Yoluna gelinir. Ve oradan Nusaybin’e doğru gitmeye devam edilir.

Mardin Tarihi Beyazsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Mardin Tarihi Beyazsu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Devam ettikten sonra karşınıza Zeynel Abidin Türbesi ve Camisi gelir. İster burayı gezersiniz ister de yolunuza devam edersiniz. Caminin yanında yer alan Mor Yakup Manastırı da görülmeye değer önemli tarihi izler taşıyan tarihi yerlerden biridir. Tekrardan yola çıkılarak Midyat yolunun kuzeyine doğru hareket edilir. 25 kilometre sonra ise Beyazsu’ya varılır. Direk Beyaz suya gitmek isteyenler bu saydığımız yerlerin hiç birine ziyaret etmeden direk Nusaybin yoluna saparak Nusaybin’e vardıktan sonra ise Midyat yoluna sapılarak varmanız mümkündür.

İkinci yol olarak ise Mardin’i gezme işlemi bittikten sonra Midyat’a gidilerek, Midyat’da bulunan Estel Müzesi, Devlet Konuk Evi, Kültür evi, Gülüşke Hanı, ve Gümüşçüler Çarşısını da gezdikten sonra Nüsaybin yoluna sapılarak 20 kilometre sonra Beyazsu’ya varmak mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz