Kuşadası Gezi Rehberi

0
189

Kuşadası Gezi Rehberi ile sizlerin merak ettiğiniz her şeyi bu içeriğimizde yer vereceğiz. Kuşadası gezilecek yerler, Kuşadası nerededir? Kuşadası’na ne zaman gidilir? Gibi soruların cevaplarını bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kuşadası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuşadası, Ege Bölgemizde yer almakta olan Aydın ilimize bağlı olan bir ilçemizdir. Türkiye’de en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Kuşadası, 106 bin yerli nüfusa sahiptir. Yaz aylarında bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler ile nüfus yaklaşık 2 milyon olmaktadır. Kuşadası’nın Aydın merkeze olan mesafesi 71 kilometredir. Kuşadası’nın İzmir’ olan uzaklığı 90 kilometredir. Kuşadası’nın Adnan Menderes Havalimanına olan uzaklığı ise 65 kilometredir.

Kuşadası Gezilecek Yerler

Türkiye’de önemli bir konuma sahip olan Kuşadası fazla bir büyüklüğe sahip olmasa da içinde ve çevresinde bulundurduğu tarihi ve doğal güzellikleri ile görülmesi ve mutlaka gezilmesi gerekenler listesine adını yazdırmaktadır. Kuşadası’nın ve adanın yer aldığı körfez birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu sebepten ötürü bölgede Kuşadası ve adanın yer aldığı körfez, eski çağlardan bu yana pek çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle bölgede gezilecek pek çok tarihi alan bulunmaktadır. Kuşadası tatil olanakları için ve tarihi önemi için yerli ve yabacı turistler için önemli bir yere sahiptir.

Kuşadası Gezi Rehberi
Kuşadası Gezi Rehberi

Kuşadası’na geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında mavi bayraklara sahip olan muhteşem plajlarıdır. Harika doğası, tarihi ve koylarını görmeniz gerekmektedir. Kuşadası2nın simgelerinden biri olan Güvercinada’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yerini alması gerekmektedir. Hem Türkiye için hem de dünya için önem taşıyan tarihi yerleri mutlaka görmelisiniz. Görülmesi gereken yerler; Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi’dir.

Kuşadası Gezi Rehberi
Kuşadası Gezi Rehberi

Kuşadası Nerededir?

Kuşadası, Ege bölgemizde bulunan Aydın ilimizin sınırları arasındadır. Kuşadası ilçesi, Aydın ilimizin Söke ve Germencik, İzmir ilimizin ise Selçuk ilçesine komşudur. Kuşadası, Aydın ilimizin Ege Denizi’ne kıyısı olan ilçeleri arasında yer almaktadır. Aydın Kuşadası İzmir’e 90 kilometre, Selçuk’a 21 kilometre ve Bodrum’a 157 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kuşadası, İzmir Adnan Menderes Havalimanına uzaklığı ise 65 kilometredir.

Kuşadası’na Ne Zaman Gidilir?

Aydın, Kuşadası’nda Akdeniz iklimi hakimdir. Kuşadası genellikle yaz aylarında tercih edilse de ilkbahar ve sonbahar aylarında havaların halen daha sıcak gitmesinden kaynaklı o mevsimlerde de yoğunluk devam etmektedir. Bölgede sıcak bir iklim hakimdir. 24 derece ortalama ile en yüksek sıcaklık ile temmuz ayı gelmektedir. En soğuk dönemini ise ocak ayı olarak ölçülen Kuşadası’nda ortalama sıcaklık 8 derecedir. Kuşadası’nda deniz dönemi için en uygun dönem ise haziran ve eylül arasıdır.

Kuşadası Gezi Rehberi
Kuşadası Gezi Rehberi

Kuşadası’nda Nerede Kalınır

Aydın Kuşadası’nda her bütçeye uygun konaklama imkanları bulunmaktadır. İlçede uygun butik otel ve pansiyonların yanında çok sayıda lüks ve yıldızlı otellerde bulunmaktadır. Kamp severler için Kuşadası kamp için ideal bir yerdir. Kamp yapmak isteyenlerin gönül rahatlığı ile Kuşadası’nı tercihe edebilirler.

Kuşadası Şehir İçi Ulaşım

Aydın, Kuşadası büyük bir ilçe olmamasından kaynaklı şehir içi ulaşımı dolmuş ve taksiler ile sağlanmaktadır. Yaz aylarında artan yoğunluktan kaynaklı dolmuş seferlerinde de aşırı ek seferlerde eklenmektedir. Kuşadası’na vardıktan sonra oraları daha iyi gezip keşfedilmeniz açısından yürüyerek gezmenizi tavsiye ederiz. Mavi ve yeşilin ağırlıklı bulunduğu Kuşadası’nda huzur bulmanız kaçınılmazdır.

Kuşadası’na geldiğinizde mutlaka Sisam Adasına uğramayı unutmayınız. Limandan kalkan Feribot seferlerini kullanarak adaya ulaşabilirsiniz. Feribot seferleri her sabah 09:00’da başlayarak akşam 17:00’ye kadar devam etmektedir. Adaya yapılan seferler 1,5 saat sürmektedir. Adaya kalkan Feribotlar için bileti internetten alabileceğiniz gibi Kuşadası’nda bulunan ofislerden de almanız mümkündür. Bilet fiyatları tek yön ve gidiş dönüş olarak fiyatları değişmektedir. Tek yön bilet fiyatı 35 Euro iken gidiş dönüş bilet fiyatı 40 Euro’dur.

Kuşadası Gezi Rehberi
Kuşadası Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz