Kız Kulesi Efsanesi ve Kız Kulesi Tarihi

0
180

Kız Kulesi Efsanesi ve Kız Kulesi Tarihi en çok merak edilen konulardan biridir. İstanbul dendiği zaman akıllara ilk gelen Kız Kulesi. Boğazı süsleyen bir inci tanesi gibi olan Kız Kulesi’ne bu makalemizde yer vereceğiz. Kız Kulesine nasıl gidilir, Kız Kulesi hakkında detaylı bilgi, Kız Kulesi efsanesi gibi konulara değineceğiz.

Kız Kulesi Efsanesi

Kız Kulesi yapıldığı tarihi boyunca güzelliği ve bulunduğu konumundan dolayı farklı amaçlarla kullanılmasından dolayı efsanelere konu olmuştur. Benzersin bir yapı olmasından dolayı herkesin dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Kız Kulesi hakkında birçok efsane bulunmaktadır. Ama bunların içinde en çok dikkat ve ilgi çeken efsane şüphesiz yılanlı efsanedir.

Efsaneye göre Bizans İmparatoru’nun bir kızı dünyaya gelir. Uzun zamandır beklenen bu bebek sarayın sevgilisi haline gelir ve her doğum gününde bayram ilan edilir.

Kız Kulesi Efsanesi
Kız Kulesi Efsanesi

İmparator kızının üstüne çok düşer ve çok titrer ve devletin en yetkili kişilerinden onu tahta hazırlamasını ister. Ancak bir kahin imparatora giderek kızının 18 yaşına varmadan bir yılan sokması sonucu öleceğini söyler

Kral ise biricik kızını korumak için denizin ortasına bulunan kuleyi düzeltir ve burada güvende olacağını düşünür. Tasarısına göre kızını 18 yaşında sonra tekrar yanına alabileceğini düşünmesidir. Yenilettiği kuleye kızını kapatan imparator yılanların denizi geçemeyeceğini düşünerek rahatlar.

Yıllar geçer kızı 18 yaşına yaklaşır. Ancak kaderden kaçamazlar. Bir gün prensesin yemesi için kuleye bir sepet içinde üzüm gönderilir. Üzümlerin arasında sepete çöken yılan kızın üzüm yediği sırada onu sokar ve zehrini verir. Prenses ölür.

kız kulesi efsanesi
kız kulesi efsanesi

Acı kaderiyle yüzleşen imparator yaşanacak olayların değiştiremeyeceğini kabullenir. Kızını toprağa gömerse eğer yılanların onu rahat bırakmayacağını düşünerek kızını mumyalatır. Kızını mumyalatan imparator kızını bir tabuta koyarak Ayasofya’nın yüksek duvarlarından bir tanesinin üzerine konulması emrini verir.

Bir süre sonra tabutta iki delik oluştuğunu gören imparator tabutu açtırır. O zaman anlar ki yılanlar ölmüş kızını yine rahat bırakmamış. Ne kadar ölmüş bedeni yılanlarla uğraşmasın diye isterken yine isteği başarısız olmuştur.

İstanbul’da gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için tüm İstanbul içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz: https://gezebilirsin.com/kategori/sehirler/istanbul-sehirler/

kız kulesi
kız kulesi

Kız Kulesi Kahvaltı

Boğazın en güzel yeri olan Kız Kulesinde kahvaltı yapmak kadar güzel bir şey olamaz sanırım. Kız Kulesinde kahvaltı yapmak için haftanın herhangi bir gününü tercih edebilirsiniz. Hafta içi gitmek isterseniz kahvaltı 09.00 – 13.00 arasında verilmektedir. Kahvaltı serpme olarak verilmektedir.

Rezervasyonla dahil olabileceğiniz kahvaltı için fiyat, tekneyle Kız Kulesine ulaşım dahil kişi başı 75 Türk lirası olarak ücretlendirilmiştir.

Hafta sonları ise yine 10.00 – 13.00 arasında olmakla birlikte yine serpme kahvaltı şeklindedir. Kahvaltının fiyatı ise kuleye ulaşım ile birlikte 95 Türk lirasıdır. Kahvaltı ücretlerine müzeye giriş de dahildir.

Kız Kulesi Kahvaltı
Kız Kulesi Kahvaltı

Kız Kulesi Akşam Yemeği

Günün her öğünü için tercih edebilirsiniz. Akşam yemeği servisi kulede 19.45’te başlıyor. Canlı müzik eşliğindeki yemek menüsünde 2 farklı seçenek bulunmaktadır. İki menünün fiyatı ise 225 ve 275 Türk lirasındır. Menüye içecekte eklemek isterseniz eğer ekstra ücret ödüyorsunuz.

Kız Kulesi Ulaşım

Vapur: Beşiktaş ve Eminönü’nde sefer yapan vapur ve motorlarla Üsküdar’a geçebilirsiniz. Kız Kulesi’ne gitmek için sahilden ring seferleri yapılmaktadır.

Otobüs: 2 Üst Bostancı- Üsküdar, 6 Küçük Çamlıca- Üsküdar, 9A Atakent- Üsküdar, 9Ç Çekmeköy- Üsküdar başta olmak üzere pek çok otobüs hattı Üsküdar’dan geçmektedir.

Kız Kulesi Ulaşım
Kız Kulesi Ulaşım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz