Kızkalesi Mersin

0
1552
Mersin Kız Kalesi

Her şehrin kendine özgü tarihi yerleri vardır. Üzerlerine efsaneler anlatılır, hikayeler söylenir… Ziyaretçiler şehre geldiklerinde ilk iş oraya gider ve ömür boyu saklayacakları hatıra fotoğrafını çekmek için sıraya girer. Akdeniz’in en sevilen şehirlerinden Mersin de böyle özel bir yapıya ev sahipliği yapmasıyla dikkat çekiyor. Kızkalesi Mersin denince akla ilk gelen tarihi yapı ve şehrin en çok ziyaret edilen yerlerden biri olma özelliği taşıyor. Siz de Mersin seyahatinizde doğa ve tarihle iç içe olan bu ünlü yeri ziyaret etmek istiyorsanız, gitmeden önce bu rehberi inceleyebilirsiniz.

Kızkalesi: Tarih ve Doğanın Buluşma Noktası

Sahile 600 metre uzaklıktaki bir adacık üzerine kurulu olan Kızkalesi’nin yapım tarihinin 1199 olduğu tahmin ediliyor. UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Korykos Antik Kenti’nin en bilinen yapısı olan Kızkalesi, bölgede bulunan yazıtlardan edinilen bilgiye göre I. Leon tarafından yaptırılmış. 1361’de Kıbrıs Krallığı’nın ele geçirdiği kalenin tarih boyunca Romalılar tarafından da barınak olarak kullanıldığı biliniyor. Bizanslılar ve Osmanlılar egemenliğinde de kalan kale, hem savunma amaçlı hem de ticaret merkezi olarak kullanılmış. Yapılan kazılarda içerisinde şapel, su kuyuları ve sarnıçlar bulunması, kalenin aslında özel bir yerleşim alanı olarak da değerlendirildiğinin kanıtı niteliğinde. Etkileyici mimarisi ve kendine has dokusu ile Kız kalesi, tarih tutkunları için çok özel bir deneyim sunuyor.

Yüzlerce Yıllık Kızkalesi Efsanesi

Mersin Kızkalesi hakkında anlatılan efsane ve hikayeler de kulak kabartmaya değer nitelikte. Efsaneye göre, bölgenin kralının uzun yıllar çocuğu olmaz. Yıllar sonra bir kız çocuk sahibi olan kral, onun geleceğini öğrenmek için falcılara danışır. Falda, kızının yılan tarafından sokularak öleceğini duyan kral, onu yılanlardan korumak için bu kaleyi yaptırır. Kızını bu şekilde kötülükten uzak tutabileceğini ve can güvenliğini sağladığını düşünen kral, kızına bir gün bir sepet “Tarsus üzümü” gönderir. Fakat ne yazık ki, kralın kendi elleriyle hazırladığı sepetin içine gizlenen yılan, kızı sokarak öldürür.

Doğal Güzelliklere Doyacağınız Bir Tatil

Kızkalesi’ne gitmek için yola çıktığınızda, yakınlarındaki birçok doğal ve tarihi güzellikleri de görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bunların başında Türkiye’deki en derin mağaralardan kabul edilen Cennet-Cehennem Obrukları ve astım hastalarının sıklıkla ziyaret ettiği Astım Mağarası geliyor. Gezintinize bir mola vermek istediğinizde Kızkalesi’ne yaklaşık 6 km uzaklıkta bulunan Narlıkuyu’da enfes deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Kızkalesi’ne Nasıl Gidilir?

Erdemli ilçesine bağlı olan Kız kalesi; Mersin’e 60, Erdemli’ye ise 23 km uzaklıkta yer alıyor. Beldeye dolmuş, minibüs veya kendi aracınızla ulaşabilirsiniz. Kızkalesi’ne vardıktan sonra, kalenin bulunduğu adacığa ulaşmak içinse kıyıdan kalkan teknelere binebilirsiniz. Kaleye ulaşmak isteyenlerin tercih ettiği bir başka yöntem ise yüzmek! Eğer siz de yüzme becerilerinize güveniyorsanız, sahilden Kız kalesi’ne kadar yüzerek unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kızkalesi Ziyaret Saatleri

Her gün ziyarete açık olan Kızkalesi’ni 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Mersin Kız kalesi giriş ücreti 6 TL iken, Müzekart’ınız varsa ücretsiz giriş imkanından yararlanabilirsiniz.

Konum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz