Kastamonu Gideres Koyu

0
34

Bu makalemizde, Kastamonu Gideros Koyu Gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Gideros Koyu tarihçesi nedir? Gideros Koyu nasıl gidilir? Gideros Koyu gezilecek yerler nelerdir? Gibi sorularınıza yanıt vereceğiz. İyi okumalar…

Gideros Koyu Hakkında Bilgi

Kastamonu Gideros Koyu, Kastamonu’nun en batıdaki ilçesi Cide’de yer alan ve kartpostal gibi görünüme sahip olan koydur. Batı Karadeniz’in en güzel yerlerinden olan Gideros Koyu, sessiz, sakin ve doğa ile iç içe bir tatil için aklınıza ilk gelmesi gereken yerler arasında bulunur.

Kastamonu Gideros Koyu ile ilgili zamanında burada Amazon kadınlarının yaşadığından tutun bu güzel koyun korsanlara saklanma alanı olduğuna kadar çok fazla rivayet dillerde dolanmaktadır. Fakat gerçek olan bir bilgi vardır ki o da Gideros Koyu’nun örneklerine Karadeniz Bölgesi’nde çok az rastlandığıdır. Bu da coğrafi sebeplere dayanmaktadır.

Kastamonu Gideres Koyu
Kastamonu Gideres Koyu

Kastamonu Gideros Koyu, Karadeniz’in hırçın dalgaları ve hoyrat rüzgarlarına sığınılacak huzur dolu bir liman olma özelliği taşımaktadır. Koy içerisinde konaklama imkanı da bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgede balık yiyebilir, denize girebilir ve dilerseniz tekne kiralayarak denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin özellikle kamp yaparak tatilin tadını çıkardıkları Gideros Koyu, yeşil ve mavinin bir arada görme imkanı sağladığı koylardan biridir.

Şimdi de bölgeyle ilgili bilmeniz gereken farklı bilgileri paylaşalım. Gideros Koyu’nun Karadeniz’e açılan ağzı açık yaklaşık 130 metre genişliğinde, çapı ise ortalama 514 metre genişliğindedir. Gideros adınnı bölgede bir dönem yaşamış olan Cenevizlilerin sözcüsü olan Kytoros’tan gelmektedir.

Koyun eski dönemlerde korsanlardan saklanmak ve korumak için de işlev gördüğü söyleniyor. Kayaların üzerinde Cenevizlilere ait toplar görülebilirken, civarda kalaler ve anıtlara da rastlanabiliyor.

cide gideros koyu
cide gideros koyu

Gideros Koyu Tarihçesi

Kastamonu Gideros Koyu günümüzde tatil için bir cennet olarak tercih edilse de tarihi de oldukça eski zamanlara gidiyor. Hem tarihçesi hem de manzarası ile dillere destan olan Gideros Koyu Cide ilçe merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Tarihin ilk çoğrafyacısı kabul edilen Strabon’a göre bölgede ilk yerleşimin milattan önce 3500 senesinde Amasonlar tarafından yapılmış. Ayrıca bir başka tarihçi olan Homeros’un kaynaklarında da, Truva Savaşı’nın geçtiği milattan öne 12. Asır tarihinde Paphlagonia’dan bahsediliyor. Bu krallığın içinde de Parthenios (Bartın), Sesamos( Amasra), Kromna (Kurucaşile), Aigialos (Cide) ve Kytoros (Gideros)’un olduğu biliniyor.

Gideros Koyu Yeme İçme

Cide’ye bağlı Gideros Koyu’na gidecek olursanız yemek alternatifleriniz oldukça fazla olacaktır. Doğa içindeki bu koyda yemek yediğiniz zaman gerek doğa ve taze yiyeceklerden gerek ortamın güzelliğinden yediklerinizin tadı damağınızda kalacaktır.

Gideros Koyu dendiği zaman akla ilk balık geliyor. Buraya gittiğiniz zaman taze tutulmuş çeşit çeşit balığı yeme şansınız bulunuyor. Ayrıca ilçe merkezine de gidecek olursanız Kastamonu’nun yöresel tatlarına şans tanımalısınız.

Etli ekmek, banduma, mıhlama, paça, ala pilav, ekşili pilav, çekme helva, simit tiridi, kuyu kebabı, oğmaç çorbası, köle hamuru, cırık tatlısı ve üryani eriği hoşafı Kastamonu’ya ait yöresel yemekler arasında başı çekiyor. Damak çatlatan bu tatları yedikten sonra mutlaka tariflerini de öğrenmek isteyecekseniz.

kastamonu gideros koyu
kastamonu gideros koyu

Gideros Koyuna Nasıl Gidilir?

Kastamonu Cide’de yer alan tarihi ve doğal güzellik olan Gideros Koyu’na gitmek için farklı alternatifleriniz bulunmaktadır.

Otobüs

Kastamonu’ya seferleri bulunan otobüs firmaları ile öncelikle Kastamonu Cide’ye gitmeniz gerekmektedir. Cide’ye ulaştıktan sonra taksi vasıtası ile Gideros Koyuna ulaşım sağlayabilirsiniz. Maceracı ruhunuzla kamp yapacak olursanız otostop alternatifler arasında yer almaktadır.

Otomobil

Buraya şahsi aracınızla gidecek olursanız Bolu’dan Bartın’a devam ederek sahil şeridini takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz