Kastamonu Gideres Koyu

0
94

Bu içeriğimizde, Kastamonu Gideros Koyu Gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Gideros Koyu tarihçesi nedir? Gideros Koyu nasıl gidilir? Gideros Koyu gezilecek yerler nelerdir? Gibi sorularınıza yanıt vereceğiz. İyi okumalar…

Gideros Koyu Hakkında Bilgi

Giderek Koyu, Kastamonu ilimizin en batısında yer alan Cide ilçesinde yer almaktadır. Gideros Koyu barındırdığı doğal gçrünümğ sayesinde kartpostalları aratmayacak bir görünüme sahiptir. Batı Karadeniz’de gezilecek en güzel koylarından biri olan Gideros Koyu, sessiz, sakin ve doğa ile iç içe bir tatil için ilk tercihlerden biridir. Bu koy hakkında zamanında Amazon kadınlarının yaşadığından, korsanların saklamana yerlerinden biri olduğuna kadar uzanan bir çok rivayet bulunmaktadır. Fakat tek gerçek şudur ki, Gideros Koyu örnekleri Karadeniz Bölgesinde çok az rastlandığıdır.

Kastamonu Gideres Koyu
Kastamonu Gideres Koyu

Gideros Koyu Karadeniz hırçın dalgalarından korunmak için oldukça uygun bir limandır. Gideros Koyunun içerisinde konaklamak için imkanlar bulunmaktadır. Ve bu bölgede leziz balıklar yiyebilir ve temiz denizinde yüzebilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin kamp yapmak için geldikleri bu koy her imkanı önünüze sunmaktadır.

Bu bölge hakkında bilmeniz gereken bir kaç bilgi bulunmaktadır. Gideros Koyu Karadeniz’e açılan bir ağız görevi görmektedir. Koy adını bir zamanlar bu bölge yaşamış olan Cenevizlilerden almaktadır. Koyun eski dönemler de korsanlardan saklanmak ve korunmak için kullanıldığı söylenmektedir. Hatta kayaların üzerinde Cenevizlilere ait görebilirsiniz ve hatta kalelere ve anıtlara rastlamanız mümkündür.

cide gideros koyu
cide gideros koyu

Gideros Koyu Tarihçesi

Gideros Koyu tatil için bir cennet köşesi olsa da tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Hem tarihi açıdan hem de manzarası ile dillere destan bir koydur. Tarihin ilk coğrafyacısı olarak kabul edilen Strabon’a göre Gideros Koyunda ilk yerleşim Milattan Önce 3500 yıllarından Amazonlar tarafından yapıldığını düşünmektedir. Ayrıca başka bir tarihçi olan Homeros’a göre Truva Savaşı’nın geçtiği Milattan Önce 12. Asır dönemlerinde Paphlagonia’dasn bahsedilmektedir. Krallığın içinde bir çok il olduğu bilinmektedir. Bu iller; Bartın, Amasra, Şile, Cide ve Gideros’dur.

Gideros Koyu Yeme İçme

Cide’ye bağlı olan bu muhteşem koya gidecek olursanız yemek seçimi oldukça geniştir. Doğanın içinde yediğiniz yiyecekler gerek doğanın içinde olmanızdan gerek de doğal yiyecekler olmasından kaynaklı yemeklerin tadı damağınız da kalacaktır. Gideros dediğimiz zaman aklınıza ilk balık geleceğinden şüpheniz olmasın. Burada taze tutulmuş balıkları yeme şansınız olacaktır. Ayrıca Kastamonu’nun yöresel tatlarını tatmak isterseniz, ilçe merkezine giderek bu tatları yeme şansınız bulunmaktadır.

kastamonu gideros koyu
kastamonu gideros koyu

Gideros Koyuna Nasıl Gidilir?

Kastamonu Cide’de yer alan tarihi ve doğal güzellik olan Gideros Koyu’na gitmek için farklı alternatifleriniz bulunmaktadır. Hava ve kara yolu ile ulaşım mümkündür.

Otobüs

Kastamonu’ya seferleri bulunan otobüs firmaları ile öncelikle Kastamonu Cide’ye gitmeniz gerekmektedir. Cide’ye ulaştıktan sonra taksi vasıtası ile Gideros Koyuna ulaşım sağlayabilirsiniz. Maceracı ruhunuzla kamp yapacak olursanız otostop alternatifler arasında yer almaktadır.

Otomobil

Buraya şahsi aracınızla gidecek olursanız Bolu’dan Bartın’a devam ederek sahil şeridini takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz