Kaş’ta Gezilecek Yerler

0
212
Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş'ta Gezilecek Yerler

Bu makalemizde Kaş’ta Gezilecek Yerler hakkında bilgi vereceğiz. Antalya ilinin en büyük yüzölçümüne sahip 4. İlçesidir. Antalya şehir merkezinin batısında ve kara yolu ile yaklaşık 190 kilometre uzağında yer almaktadır. Batıda Eşen Çayı ile doğal sınırlar sayesinde Fethiye’den ayrılır. Tarihi Likya Yolu ve Karia Yolu’nun kesişim noktasında bulunması Kaş ve civarının tarihi yönden önemini artmasına sebep olmuştur.

Kaş’ın bilin en eski ismi Habesos olup bilinen en eski tarihi MÖ 2000 yıllarına yani Hititlere dayanır. İlçe yakınlarında yer alan Patara, Likya Birliği’nin merkezi olarak tarih sahnesinde önemli bir yere sahiptir. Likya Birliği antik çağlarda var olan ilk ne de tek birliktir fakat buna karşın, seçme ve seçilme hakkı olan kadınlarıyla ve her yıl farklı yerde seçilen başkanlarıyla demokrasi kültürünün ilk oluştuğu birlik diyebiliriz.

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

KAŞ GEZİLECEK YERLER

 1. Kekova Batık Kent
 2. Simena
 3. Xanthos Antik Kenti
 4. Aperlai Antik Kenti
 5. Antiphellos Antik Kenti
 6. Mavi Mağara
 7. Saklıkent Kanyonu
 8. Kıbrıs Kanyonu
 9. Patara Plajı
 10. Meis Adası
 11. Demre

KAŞ’A NE ZAMAN GİDİLİR?

Kaş'ta Gezilecek Yerler
Kaş’ta Gezilecek Yerler

Bölgede Akdeniz iklimi hakim olduğu için bahar ve yaz ayları seyahate uygun aylar gibi görünüyor. Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerler yazları yoğun sıcak olduğu için bahar dönemleri ise bir nebze daha tercih edilebilir diyebiliriz. Kaş’ta yıllık ortalama sıcaklık 18 derece civarını izlerken en sıcak dönem 26-27 derece civarı ortalamayla temmuz, en serin dönemi ise yaklaşık 11 derece ortalama ile ocak ayı olarak gözlenmiş. En kuru ve ev sıcak ay ağustos ve en fazla yağış alan ay da ocak olarak kayıt edilmiştir.

KAŞ’TA YAPILAN FESTİVAL VE ETKİNLİKLER

 • Uluslararası Likya / Kaş Kültür ve Sanat Festivali

Haziran ayının son haftası ve temmuz ayının ilk haftası gerçekleşmektedir.

 • Uluslararası Meis – Kaş Yüzme Yarışı
 • Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

2. etabı Kaş’tan geçmektedir.

 • CMAS – TSSF 1.OUTDOOR Avrupa & “ Kaş Başka” Açık Dünya Serbest Dalış Şampiyonası

KAŞ’TA NEREDE KALINMALI?

Öncellikle Kaş’a çok yoğu bir talep bulunduğu için yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Eğer yaz aylarında Kaş’a gitmeyi planlıyorsanız aylar öncesinden rezervasyon yaptırmalısınız.

Kaş ilçe merkezinde ve yakın çevresinde çok fazla her kesime uyacak türden konaklama yeri bulabilirsiniz.

KAŞ’TA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Kaş’ın şehir merkezi ne kadar büyük olmasa da bir noktadan bir noktaya ulaşmak için her zaman yürüyüş yapmanıza enerjiniz yetmez. Tarihi yerleri ve plajları gezerken plan oluşturmanız gerekecektir. Kaş’ın belli bir mesafe de olan gezilmesi gereken diğer yerlere ise Kaş otogarından saat başı otobüs seferleri yapılmaktadır.

Her saatte istediğiniz yer ulaşabilmek için diğer bir alternatif ise araç ve motor kiralamaktır. Hem istediğiniz şekilde yoğunluktan uzak bir şekilde sakince istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz