Karabük Gezilecek Yerler

0
163

Karabük Gezilecek Yerler hakkında bu makalemizde detaylı bilgi vereceğiz. Gezilerin ortak noktası arasında yer alan Karabük’te gezilip keşfedilecek birçok yer bulunmaktadır. Turunuza UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu evleri ile başlayabilir, birbirinden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kanyonlar, mağaralar, tarihi yapıları ve yemyeşil ormanları ile merak uyandıran şehirlerden biri olan Karabük’te zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız ve çok güzel zamanlar geçireceksiniz.

Büyük şehirlere olan yakınlığı ile hafta sonu tatilinde rahatlıkla gezebileceğiniz Karabük’ün tarihi konaklarında keyif yapabilir, birbirinden lezzetli yöresel yemekleri ile karnınızı doyurabilirsiniz.

KARABÜK GEZİLECEK YERLER

Batı Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Karabük’te görülmesi gereken birçok yer sizleri bekliyor. 200 yıllık tarihi ve Osmanlı ve Türk mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Safranbolu evlerine en az yarım gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Karabük Gezilecek Yerler
Karabük Gezilecek Yerler

Safranbolu’yu gezerken Köprülü Mehmet Paşa Camii’yi de listenize eklemeyi unutmayın. Safranbolu’nun yanında bulunan Yörük Köyü ise tarihi dokusunu hala koruyabilen nadir yerleşim yerlerinden biridir. Dört bir yanı doğal güzelliklerle çevrili olan Karabük’te Yenice Ormanları’na uğrayabilirsiniz.

Bol oksijenin içinde yürüyüşün tadını çıkarabilirsiniz. Ormanın içinde bulunan Eğriova Göleti ise görülmeye değer yerlerden biridir. Tokatlı Kanyonu, Şeker Kanyonu, Mencilis Mağarası Karabük’te ziyaret edebileceğiniz doğal güzellikler arasındadır.

Hadrianapolis Antik Kenti ve Kent Tarihi Müzesi ile Karabük’ün Geçmişine doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Safranbolu Evleri

Karabük gezilecek yerler listesinin en başında yer alan Safranbolu evleri geleneksel Türk mimarisini yansıtan en güzel örnekler arasındadır. 18. Ve 19. Yüzyıl Osmanlı kent yaşamının izlerini taşıyan Safranbolu evleri her daim ziyaretçilerin ortak ve uğrak noktalarından biridir.

Safranbolu evleri UNESCO tarafından Dünya Kültür Miras Listesi’nde bulunduğu için ayrı bir öneme sahiptir. Rivayete göre evler inşa edilirken karcında yumurta akı kullanıldığı için depreme oldukça dayanıklıdır. Konak tarzında inşa edilen Safranbolu evlerinden 800’ü koruma altına alınmıştır. Evlerin bir kısmı kışlık kullanılan merkezde yer almaktır.

Diğer kısmı da yaz ayları için bağlarda yer almaktadır. Safranbolu evleri iki ya da üç katlı olup beyaz badanalıdır. Evler birbirinin manzarasını kapatmaz. Haremlik be selamlık olarak tasarlanan evler oldukça geniştir.

Karabük’e beş kilometre mesafede bulunan Safranbolu’ya özel aracınızla gidebileceğiniz gibi merkezden kalkan otobüs ve minibüsler ile de ilçeye kolayca ulaşabilirsiniz. Safranbolu evlerine giderken yanınıza fotoğraf makinenizi almayın unutmayın.

Karabük Gezilecek Yerler
Karabük Gezilecek Yerler

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Safranbolu’yu gezerken önünüze Osmanlı döneminden kalma birçok tarihi eser çıkacak. Onlardan biri olan Köprülü Mehmet Paşa Camii’dir. Bu cami Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1662 yılında yaptırılmıştır. Eski Çarşı’ya uğradığınızda ziyaret edebileceğiniz camii 17. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin tüm özelliklerini taşımaktadır.

Köprülü Mehmet Paşa’nın Safranbolu’ya da yaşadığı dönemde inşa ettirdiği camii günümüze gelene kadar iki restore edilmiştir. Caminin avlusunda bulunan güneş saati ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Caminin miğfer şeklinde tasarlanmış kubbesi de görülmeye değerdir. Safranbolu’nun tarihi camileri arasında yer alan Köprülü Mehmet Paşa Camii’ni gezilecek yerler arasına mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz.

Karabük Gezilecek Yerler
Karabük Gezilecek Yerler

 Yenice Ormanları

Yenice Ormanları sadece Karabük değil ülkemizin de en değerli ormanları arasında yer almaktadır. Yeşilin en güzel tonlarını görebileceğiniz ağaçları, rengarenk bitki örtüsü, şelaleleri ve huzur dolu atmosferi ile Yenice Ormanları, Karabük merkezine 6 kilometre uzaklıktadır.

Yürüyüş parkurları ile trekking severlerin uğrak adreslerinden olan Yenice Ormanları kuş sesleri arasında yürüyüş yapabilir, temiz havayı doyasıya içinize çekebilirsiniz. Harika fotoğraflar çekibilirsiniz.

Kamp yapmak isteyenler için  kamp alanlarını kullanabilirsiniz. Doğanın kucağında kamp yapmak ve konaklama deneyimini deneyebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kamp yapmak bana göre değil diyorsanız Yenice ilçesinde yer alan otelleri düşünebilirsiniz.

Yenice Ormanları
Yenice Ormanları

Mencilis Mağarası

Bulak Mağarası olarak da bilinen Mencilis Mağarası Karabük’ün doğal güzellikleri arasındadır. Safranbolu ile Bulak köyü sınırları arasında yer alan Mencilis Mağarası ülkemizin en uzun beşinci mağarası olarak bilinmektedir. Yaklaşık 6,5 kilometre uzunluğa sahip mağaranın sadece 400 metresi yürüyüşe uygundur.

Hidrolojik olarak halen aktif olan mağaranın üç milyon yıl önce oluştuğu tahmin edilmektedir. Yıl boyunca sıcaklığı 15 derece olduğu mağaranın nemli havasının astım ve bronşit hastalığı olanlara iyi geldiği belirtiliyor.

Safranbolu eski çarşıdan kalkan minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. Mencilis Mağarası’nı 5 TL giriş ücreti bulunmaktadır. Güzel bir ziyaret için Mencilis Mağarası ziyaretçilerini beklemektedir.

Mencilis Mağarası
Mencilis Mağarası

Şeker Kanyonu

Kanyonlar şehri olarak bilinen Karabük’te görmenizi tavsiye edeceğimiz bir diğer kanyon da Şeker Kanyonu’dur. Karabük Yenice ilçesinde bulunan Şeker Kanyonu yemyeşil vadi arasında uzanan dik ve sarp kayalıkları ile ülkemizin en güzel kanyonlarından biridir.

Şeker mevkiinden başlayan kanyon ortalama 6,5 kilometre uzunluğa sahip  olmakla birlikte iki kilometrelik alanda ise kanyon yürüyüşü yapılabilmektedir. Kanyon çoğu zaman zorlu geçişlere sahip olduğu için mutlaka dayanıklı bir ayakkabı giymenizi öneririz. Kanyonu ziyaret etmek için en uygun dönem ise yaz mevsimidir.

Eğer kanyonda yürüyüş yapmayı düşünüyorsanız zaman zamana sudan geçmek zorunda kalabileceğinizi göz önünüzde bulundurmalısınız. Daha fazla macera için kaya tırmanışı yapabilirsiniz. Şeker Kanyonu mangal tutkunların için vazgeçilmez uğrak noktalardan biridir. Mesire yerlerinde aileniz ile güzel vakit geçirip mangal keyfi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz