İzmir Tarihi Asansör Binası

0
472
izmir tarihi asansör üst kısım
izmir tarihi asansör üst kısım

Bu makalemizde İzmir Tarihi Asansör Binası Tarihi Hakkında Bilgi Vereceğiz. İzmir’e gidenlerin mutlaka uğradığı veya uğramak istediği yerlerden birisi olan İzmir Tarihi Asansör nasıl gidilir? ve tarihi nedir gibi soruları merak ediyorsanız bu makalemiz tam sizlere göre. İzmir tarihi asansör giriş ücreti ne kadar?, Tarihi Asansör Manzarası nasıl? gibi sorulara cevap bulmak istiyorsanız makalemizi mutlaka okuyun.

Ülkemizin en önemli illerinden biri ve Ege’nin incisi lokomotif kendi İzmir için yaşayanlarından çok sevdalıları konuşulur. Her yerinde farklı duygularla karşılayan İzmir, diğer büyük, tarihi iller gibi hem tarihi eserleri hem de turistik gezi noktaları olan önemli bir kenttir.

İzmir Asansör Tarihi

Ege’nin incisi İzmir’de bulunan tarihi bir kuledir. Biri diğerinden 58 metre yüksekte olan Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihatbey Caddesi aralığında işleyen iki asansörü bünyesinde bulunduran kuledir. 1907 yılında Musevi bir iş adamı olan Nesim Levi tarafından yaptırılan asansör, birinden diğerine 155 merdivenle ulaşılabilen iki semt arasında ki pratik bir ulaşım sağlanması için yapılmıştır.

Günümüzde İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından eğlence, kültür ve dinlenme yeri olarak kullanılır. Asansör günümüzde çalışır durum da olup üst katı kafeterya ve küçük bir seyir balkonuyla, eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerini beklemektedir.

İzmir Tarihi Asansör'den Çekilen Manzara
İzmir Tarihi Asansör’den Çekilen Manzara

İzmir Tarihi Asansör’ün Hikayesi

Zamanında Karataş sengin Yahudi ailelerinin yaşadığı semti. Devidas Ailesi’nin reisi bir gün merdivenlerden düşüp ayağını kırılması üzerine, sahil kenarında oturan Devidas Ailesi’nin yakın dostu olan Nesim Levi Bayraklıoğlu, iki yerleşim arasında ki yaya ulaşımını kısaltmak ve kolaylaştırmak üzere asansörü yaptırır. İki cadde arasında ki ulaşımı kolaylaştırmak için yapılan bu yapı, Türkiye’de bu amaçla yapılan tek, dünya da ise sayılı örnekler arasına sokmaktadır.

Tarihi Asansör Kafe

İzmir’in en güzel manzarasına karşı oturup bir şeyler içmek için en iyi noktalardan biridir. İki kişinin bir öğün için ortalama 70-80 TL harcayabilirsiniz. Kafe de aperatif tatlar, restoran bölümünde ise deniz ve ızgara çeşitleri bulabilirsiniz. Mekanda alkolde mevcuttur. Çerez ve biranızla manzaranın keyfine keyif katabilir günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

İzmir Tarihi Asansör Binası
İzmir Tarihi Asansör Binası

İzmir Tarihi Asansör’e Nasıl Gidilir?

Asansör çeşitli adlarla anılan bir semt haline gelmiştir. İzmir merkezde Mithatpaşa Caddesi ile Şehit Nihat Bey Caddesini birbirine bağlar. Asansör İzmir için en yakın bulunduğu sokaktır ve bu sokağa Dario Moreno’nun adı verilmiştir. İzmir’de kime sorsanız sizlere asansör Çıkmazı olarak tarif edeceklerdir. Güzelyalı semtindeki asansöre Konak Meydanından ulaşmak oldukça kolaydır. Asansöre gitmek için de bir diğer ulaşım aracı da Metro’dur. Üçyol istasyonu Beton yol çıkışıdır.

Yaya: Konak’tan yürüyerek gitmek istiyorsanız Konak yönünden Mithatpaşa Caddesi üzerinden İzmir Kız Lisesi’ni ve İzmir Devlet Tiyatroları’nın bulunduğu yönden Halil Rıfat Paşa yönüne yürüyerek 20-30 dakika da varabilirsiniz. Bu yöne doğru yürüdüğünüzde Dario Moreno Sokağı sol tarafta karşınıza çıkacaktır. Bu noktaya vardığınız da Tarihi asansör tabelasını görebilirsiniz.

Tarihi Asansör Giriş Ücreti

İlk açıldığı dönemler de ücretli olan asansör günümüzde ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir.

İzmir Tarihi Asansör Ziyaret Saatleri

Haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Sabah 08:00 ile gece 00:00 arasında ziyarete açıktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz