İzmir Karagöl Tabiat Parkı

0
60

Bu makalemizde İzmir Karagöl Tabiat Parkını anlatacağız. Karagöl Tabiat Parkı efsanesi nedir? Karagöl Tabiat Parkı Piknik Yapılır mı? İzmir Karagöl Tabiat Parkı Kamp Yapılır mı? Sorularına yanıt vereceğiz. İyi okumalar…

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Karagöl, İzmir’in şehir gürültüsünden ve karmaşasından kaçmak, sakin bir gün geçirmek için tercih edebileceğiniz bir krater gölüdür. Karagöl tektonik yer hareketleri sonucu oluşmuştur. Küçük dairesel ve güzel manzaralı gölün çevresi çam ormanları ile bezelidir.

Gölü kapsayan bir tabiat parkı çevresinde yürüyüş, piknik, mangal, fotoğraf çekimi, göl turu ve farklı aktiviteler düzenleyerek keyif dolu bir gün geçirebilirsiniz. Çevrenin tablo gibi güzel bir manzaraya sahip olmasından kaynaklı çok güzel kareler yakabilirsiniz.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı tepede olduğundan sakin bir gün için efsanelere konu olan Karagöl’ü gezilecek yerler listesine mutlaka eklemelisiniz.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı
İzmir Karagöl Tabiat Parkı

İzmir Karagöl Efsanesi

Karagöl hem mitolojide hem de Anadolu’da efsanelere konu olmuş bir doğal güzellik olarak karşımıza çıkıyor. Burası mitolojideki Tantalos Gölü olarak biliniyor. M.Ö 600 yıllarında yaşadığı rivayet edilen Tantalos, mitolojiye göre Zeus ve insan olan Pluton’un çocuğudur.

İzmirli Kral Tantalos, Manisa Spil dağında Frigli halkı ile bir arada yaşardı. Tanrıların sofrasında oturabilen tek ölümlü olan Tantalos, Olimpos tanrılarının gazabına uğradı. Anadolu tanrıçası Kibele’ye inandığı için küçük Tantalos’a Zeus tarafından ebedi açlık ve susuzluk cezası verildi. Bu ceza dünyanın her yerinde Tantalos işkencesi olarak bilindi.

Mitolojiye göre Tantolos, Spil dağında bir yere atılarak bu cezaya çarptırıldı. Burada oluşan yarık daha osnra göl haline gelerek “Tantalos Gölü” oldu. İşte bu göl geçmişten günümüze kadar gelerek Karagöl olarak anılan göldür.

karagöl nerede
Karagöl nerede

İzmir Karagöl Piknik Alanı

Karagöl’e gittiğiniz zaman göl kenarında piknik için elverişli olan ahşap masalara rastlayabilirsiniz. Bu alanda ister piknik ister mangal yapabilirsiniz. Yeme ve içmeyle fazla vakit kaybetmek istemiyorsanız göl kenarında bulunan restoranında olduğu belirtmeden geçmeyelim.

Restoranda köy kahvaltısı ve yöresel yemek çeşitlerini bulabilirsiniz. Alanda kız gazinosu, büfe ve piknik üniteleri de bulunmaktadır

izmir Tantalos
izmir Tantalos

İzmir Karagöl Kamp

Karagöl’de doğa ile iç içe zaman geçirmek için gidiyorsanız bunun bir tatil haline getirip geçireceğiniz zamanı uzatabilirsiniz. Kısa tatil kaçamakları için gayet müsaittir. Çadırlı kamp ve karavan alanı mevcuttur. Burada çadır kiralama 34 TL’dir. Civarda otel olanağı olmadığı için çadırınızı ve uyku tulumunuzu alarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

İzmir Karagöl Giriş Ücreti

Otomobil ile girişler: 25 TL

Yaya Girişleri: 8,5 TL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz