İzmir Karagöl Tabiat Parkı

0
182

Bu içeriğimizde İzmir Karagöl Tabiat Parkını anlatacağız. Karagöl Tabiat Parkı efsanesi nedir? Karagöl Tabiat Parkı Piknik Yapılır mı? İzmir Karagöl Tabiat Parkı Kamp Yapılır mı? Sorularına yanıt vereceğiz. İyi okumalar…

İzmir Karagöl Tabiat Parkı Hakkında Bilgi

Karagöl, İzmir’in şehir gürültüsünden ve karmaşasından kaçmak, sakin bir gün geçirmek için tercih edebileceğiniz bir krater gölüdür. Karagöl tektonik yer hareketleri sonucu oluşmuştur. Bu güzel manzaralı gölün çevresi çam ormanları ile çevrilidir.

Gölü kapsayan bu tabiat parkı çevresinde yürüyüş yapabilir ve ailenizle güzel bir piknik ile gününüzü değerlendirebilirsiniz. Çevrenin çok güzel bir manzarası olmasından kaynaklı, güzel kareler ile gününüzü fotoğraf kareleri ile ölümsüzleştirebilirsiniz.

İzmir Karagöl Tabiat Parkı
İzmir Karagöl Tabiat Parkı

İzmir Karagöl Efsanesi

İzmir Karagöl hem Anadolu’da hem de Mitolojide efsanelerde yer almıştır. Doğal güzellikleri ile karşımıza çıkan Karagöl’ü bir de efsanesi ile gözünüzde canlandırın. Milattan Önce 600 yıllarında yaşamış olduğu rivayet edilen Tantalos, mitolojideki bilgilere göre Zeus ve insan olan Pluton’un çocuğudur.

O zamanlar İzmir’in Kralı olan Tantalos, Manisa Spil dağı eteklerinde Frigli olan halkı ile bir arada yaşarlardı. Tanrıların sofrasında oturmaya hak kazanana tek ölümlü olan Tantalos, Olimpos tanrılarının gazabından kaçamadı. Nedeni ise Anadolu tanrıçası olan Kibele’ye inandığı için Tantalos’a Zeus tarafından ebedi açlık ve susuzluk cezası kesildi. Bu ceza yüzünden dünyanın her yerinde, bu cezanın ismi Tantalos işkencesi olarak kaldı. Mitolojide yer alan bilgilere göre Tantalos, Spil dağının eteklerine atılarak cezaya çarptırıldı. Daha sonra burada meydan gelen yarık zamanla göl haline gelerek Tantalos Gölü olarak anıldı. Günümüzde ise Kargöl olarak anılan gölün geçmişteki efsanesi ve hikayesi bu şekildedir.

karagöl nerede
Karagöl nerede

İzmir Karagöl Piknik Alanı

Karagöl piknik için oldukça elverişlidir. Gölün etrafında ahşap masalarda göl manzarası eşliğinde pikniğinizi yapabilirsiniz. Burada yeme ve içme ile fazla vakit kaybetmek istemiyorsanız, Karagöl’ün yanında bulunan restoranda yeme içme ihtiyacınızı karşılayarak, geri kalan zamanınızda gölü ve çevresini keşfedebilirsiniz.

izmir Tantalos
izmir Tantalos

İzmir Karagöl Kamp

Doğa ile iç içe zaman geçirmeyi seviyorsanız, Karagöl tam da sizlere göre bir yer. Burada kamp yaparak harika bir tatil geçirebilirsiniz. Karagöl’de çadırlı kamp ve karavan alanları bulunmaktadır. Buraya ister çadırınızla gelin veya buradan çadır kiralayarak da tatilinize devam edebilirsiniz. Çadır kiralama ücreti 34 Türk Lirasıdır. Burada ve civarında otel ve benzeri konaklama imkanları bulunmamaktadır. O yüzden Karagöl’e gelirken yanınızda uyku tulumunuzu getirmeyi unutmayın.

İzmir Karagöl Giriş Ücreti

Karagöl’e giriş ücretleri Otomobil ile giriş için 25 Türk Lirası alınırken, yaya girişleri için 8,5 Türk Lirası alınmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz