İzmir Kadifekale Tarihi ve Nasıl Gidilir

0
714
Kadifekale Kalesi İzmir
Kadifekale Kalesi İzmir

Bu makalemizde İzmir Kadifekale Tarihi ve Nasıl Gidilir hakkında bilgi vereceğiz. İzmir’e gidenlerin ziyaret edip görmesi gereken bir başka yerlerden biri de Kadife Kale’dir. Bu makalemizde Kadife Kale’nin tarihi, nasıl gidilir, giriş ücreti gibi sorularınıza yanıt vereceğiz. Aklınızda ki sorulara yanıt bulmak istiyorsanız bu makalemizi mutlaka okuyun.

Kadife Kale, İzmir ilimizde bulunan bir kaledir. Antik Smirni’nin akropolisi olan kale, İzmir Körfezi’ne hakim 186 mrakımlı Pagos Tepesindedir. Kıyı şeride 2 km mesafede yer alır. İzmir Körfezi’nin yanı sıra, İzmir kentinin manzarasına hakimdir.

İzmir Kadifekale’nin Tarihi

Bir rivayete göre Doğu Seferi sırasında Smirni’ye gelen İskender, Pagos Tepesi’nde avlanırken uykuya dalar ve uykusunda bir rüya görür. Rüyasında kendisine şehrin bu tepesine taşınması gerektiği söylenir. Taşınma süreci I.Antigonos, Monophtalmos ve Lisimahos’n yönetiminde MÖ 4. Yüzyılın sonu ile MÖ 3. Yüzyılın başında gerçekleşir. Kaledeki ilk surların bu dönemde yapıldığı bilinmektedir.

yüzyılda kale surları onarılırken kale içine sarnıç, kilise ve manastır yapılır. 15. Yüzyılda I. Mehmet tarafından yıktırılan surlar, II. Mehmet tarafından tekrardan yaptırılır. Kadifekale türklerin eline geçtikten sonraa içindeki kilise camiye dönüştürüldü.

İzmir Kadifekale Tarihi ve Nasıl Gidilir Hakkında Bilgi
İzmir Kadifekale Tarihi ve Nasıl Gidilir Hakkında Bilgi

yüzyılda kale harap bir hale gelmiş ve işlemini yitirmiştir. 2010 yılı itibariyle İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü çalışma ile kalenin güney tarafındaki surların önünde yer alan binalar yıkıldı. 2015 yılında kale surları yenilendive ışıklandırıldı. Daha sonra sarnıç ve mescit restore edildi. Temmuz 2019 tarihinden itibaren kale içinde her hafta üretici pazarı kurulmaya başlandı. Kadifekale, 2020 UNESCO tarafından “ İzmir Tarihi Liman Kenti” adıyla oluşturulan miras alanının bir parçası olarak adını yazdırdı.

Kadifekale Giriş Ücreti

Günümüzde Kadifekale’ye giriş ücretsizdir. Sizden herhangi bir ücret alınmayacaktır. Ancak Kadifekale’yi ziyaret ettiğiniz saatleri iyi seçmeniz gereklidir. Çünkü belirli saatlerden sonra kale içerisine gelen kişiler genellikle yakın bölgeden gelen ve kale içerisi dahil olmak üzere zarar potansiyeli yüksek kişilerdir. Genel olarak sabah ile akşam üstü saatlere kadar Kadifekale’yi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Bu saatlerde gelen kişiler genellikle sizler gibi o bölgeyi merak eden ve turistik amaçlı gelen kişiler olacaklardır.

İzmir Kadifekale Konumu

Kadifekale’ye Nasıl Gidilir?

Kadifekale İzmir ilinin Konak ilçesinde yer almaktdır. Konak ilçesinde Kadife mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır.Kadifekale’ye ulaşmak için öncelikle merkeze gelmeniz lazım. Kadifekale ulaşım için oldukça kolay bir noktadadır. Toplu taşıma araçlarını kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz. Konak’tan gelecek ziyaretçilerimiz, Konak Bahri baba hareket merkezinden 33 numaralı otobüse binerek ulaşabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz