İzmir Efes Antik Kenti

0
1194
İzmir Efes Antik Kenti

Efes; Celcus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu gibi kadim yapıların yanı sıra dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapıyor.

İzmir’in kökeni binlerce yıl öncesine uzanan kadim turistik noktalarından biri de Efes. İnsanoğlunun yerleşik hayata geçtiği M.Ö. 9 binlerden günümüze kadar 11 bin yıllık tarihi ile Efes, şüphesiz en görkemli dönemini Roma İmparatorluğu’nun büyük eyaletlerinden birinin başkenti olduğu zamanda yaşadı. Anadolu’nun çalkantılı siyasal kimliği içerisinde önemini asırlar boyu koruyan antik kent; Celcus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu gibi yapı ve eserlerin yanı sıra dünyanın 7 harikası arasında gösterilen Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yaptı. Futbol sahası büyüklüğündeki devasa tapınağın önemli parçaları her ne kadar günümüzde İngiltere’de sergilense de ait olduğu alan ve kalıntılar bölgenin turistik değerine değer katıyor.

UNESCO Dünya Mirası kabul edilen Efes, mimarlık ve kentsel planlamanın ilk başarılı örneklerinden biri aynı zamanda. Daha önceki bin yıllarda yerleşim olmasına karşın gerçek anlamda Büyük İskender’in haleflerinden Lysimakhos tarafından M.Ö. 300’de kurulan Efes, yaklaşık 170 yıl sonra Roma toprağı olmuş. 5 ve 6. Yüzyıllarda da Küçük Asya’nın başkenti olarak önemini korumuş.

Nüfusu 200 bin kişiyi aşan şehir, 7. yüzyılda Efes limanının çamurla dolması sonucunda Ayasaluk Tepesi bölgesine taşınıyor. Bu bölge, Efes antik kentinin ilk buluntularına rastlanması yönüyle önem taşıyor.

Efes’te gezilecek yerler

Efes, oldukça geniş bir gezi alanına sahip. Takribi 3-4 saat süren bir programla her yerini görmek mümkün. Arkadiane ismiyle anılan Liman Caddesi, iki yanı görkemli sütunlarıyla sizi tarihi bir geçit töreninde hissettiriyor. Efes’in en uzun caddesi olan Liman Caddesi, dönemin ihtişamına dair ipuçları sunuyor.

Meryem Kilisesi, bir diğer görülmesi gereken tapı. Hristiyanlığın ilk evrelerinde kurulan kilise, aynı zamanda günümüzde geniş bir coğrafyaya yayılan Katolik mezhebinin de doğduğu yer olma özelliği taşıyor. Tarihteki ilk 7 kiliseden biri olduğunu da belirtelim.

Celsus Kütüphanesi, Efes’teki en çarpıcı yapı. Dış duvarındaki dört adet heykel ve detaylarıyla göz dolduruyor. Zamanında 14 bin kitaba ev sahipliği yapan kütüphane, ayrıca güneşin hareketlerini de takip ederek fotoğraf çekebileceğiniz en gözde noktalar arasında.

24 bin kişi kapasitesiyle Büyük Tiyatro, Efes gezinizin olmazsa. Antik dünyanın en görkemli ve en büyük tiyatrosu, dönemin kültürel zenginliğini de açıkça sergiliyor. Tiyatro ve gladyatör dövüşlerine ev sahipliği yapan güzide yapıda günümüzde konserler de düzenleniyor.

Celsus Kütüphanesi ile Odeon arasında konumlanan Mermer Cadde, dönem atlı arabalarının geçtiği caddenin yan kısımlarında bulunan yüksek platform sizi, günümüz yaya kaldırımlarının ilk örneklerinden biriyle tanıştırıyor.

Aşk Evi, Efes’in sembollerinden biri. Traianus Çeşmesi, Hadrianus Tağınağı ve Skolastika hamamları gibi yapıların sıralandığı Kuretler Caddesi, kentin işlevsel kısımları arasında. Gezinizde Odeon, Domitian Tapınağı ve Belediye Binası’na da mutlaka yer verin.

İzmir gezilecek yerler arasındaki Efes, şehre 83 km mesafede konumlanıyor. Yılın her günü açık olan Efes’e giriş ücretli.

Konum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz