İzmir Birgi Köyü Gezilecek Yerler

0
190

Bu makalemizde İzmir Birgi Köyü Gezilecek Yerler hakkında detaylı bilgi vereceğiz. İzmir Birgi Köyü Gizli kalmış ve görülmesi gereken yerlerden biridir. Unesco tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınmış olan bu köy görülmesi ve gezilmesi yerler arasında yer almalıdır. Birgi Köyü nerede? Birge köyünde gezilecek yerler? Gibi aklınızda bulunan merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarını bu makalemizde cevaplayacağız. İyi okumalar…

Birgi’de Görülecek Yerler

Tarihi bir köy olan Birgi Köyü birçok turistik yapı bulunmaktadır. Bunlardan gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri sizlerle paylaşacağız.

Çakıroğlu Konağı

Yapımına 1761 yılında Mustafa Çakırağa tarafından yaptırılan konağın ahşapları Venedik’ten özel olarak getirilmiştir. 1763 yılında tamamlanan Çakıroğlu konağı 3 katlı görkemli bir konaktır.

Konağın dış yüzeyindeki işlemeleri ile hemen her odasındaki tavan süslemeleri görülmeye değerdir. Konak günümüzde Kültür Bakanlığına bağlı bir müzeye dönüştürülmüştür.

birgi köyü
İzmir Birgi Köyü Gezilecek Yerler

Tarihi Birgi Evleri

Asırlık çınar ve çam ağaçlarının arasında yüksek taş duvarlı, kiremit çatılı, ahşap pencereli tarihi Birgi evleri, adete bir tablo gibi durmaktadır. Evlere giriş iki kanatlı ve ahşap kapılardan yapılmaktadır.

Zemin katları yığma taş duvardan, üst katlar ise ahşaptan yapılmıştır. Üst katlarda odalara girilmektedir. Pencereli kafeslidir. Yüksek duvarlı evler dar ve çıkmaz sokaklar üzerinde dizilmiştir.

Sandıkoğlu Konağı

Çok görkemli olmasa da görülmesi gereken tipik bir Türk evidir. Konağın güney tardındaki adalardan birinin panosunda İstanbul resmedilmiştir. Diğer odaların duvarlarında da çiçek resimleri dikkat çekmektedir.

Aydınoğlu Hamamı

Hamamın hitabesi günümüze kadar ulaşmadığı için ne zaman kimin tarafından yapıldığı, yaptırdığı bilinmemektedir. Buna rağmen Aydınoğlu Mehmet Bey’in 1312-1313 tarihlerinde yaptırdığı ve Birgi Ulucami ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir.

Kesme taş ve tuğlayla inşa edilmiş olan hamam, dikdörtgen şeklindedir ve soyunma, sıcak ve soğuk olmak üzere üç ayrı bölüme sahiptir. Tüm bu bölümlerin üzeri pandantif geçişli kubbe ile örülmüştür.

birgi köyü nerede
Tarihi Birgi Evleri

Küp Uçuran Kulesi (Pankonduz Kulesi)

Birgi merkezde Cumhuriyet Meydanında bulunan üç katlı olan bu yapı, Bizans dönemine ait olup, yuvarlak temel üzerine 10 cepheli olarak inşa edilmiştir. İnşaatında taş ve harç kullanılmıştır.

Kule 1997-1998 yıllarında restore edilerek bir süre restoran ve kafe olarak kullanılmıştır. Günümüzde restorasyon projesi için kapalı tutulmaktadır.

Birgi’ye Nasıl Gidilir?

İzmir merkezden 110 kilometre uzaktan olan Birgi Köyü, İzmir-Aydın otoyolundan giderken Ödemiş sapağından ayrılarak gidilir. İzmir otogarından Ödemiş arabalarına binerek Ödemiş merkezden yarım saatte bir Birgi’ye kalkan minibüslere binerek, Birgi Köyüne varabilirsiniz.

birgi çakırağa konağı
Birgi’ye Nasıl Gidilir?

Birgi Köyünde Ne Yenir?

Yöreye has etli pideyi mutlaka yemenizi öneririz. Güveç, keşkek, mantı, sac kavurma, ot kavurması, balkabağı mücveri, yöresel peynirler ve tüm Türkiye’de tanınmış bir tat olan meşhur Ödemiş köftesi eğer Birgi’deyseniz bunları yemeden sakına Birgi’den ayrılamayın deriz.

Birgi Köyünde Nerede Kalınır?

Birgi Köyünde genelde uygun fiyatlı konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Gittiğiniz konaklayabileceğiz birkaç yeri size önerebiliriz;

  • Birgi Otel
  • Birgi Butik Otel Saliha
  • Yeni Gelin Butik
  • Birgi Çınaraltı Pansiyon
  • Birgi Derviş Ağa Konak Pansiyon

İzmir’de Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz