Heybeliada Gezilecek Yerler

0
217

Heybeliada Gezilecek Yerler hakkında bu makalemizde detaylı bir şekilde açıklayacağız. İstanbul dendiği zaman fayton gezileri olmadan olmaz. Bu makalemizde İstanbul’un eski hallerini hatırlatan Heybeliada’ya yer vereceğiz. Nostalji zamanın izlerini taşıyan adada neler yapılabilir? Heybeliada’da gezilecek yerler. Heybeliada’da ne yenir? Heybeliada’ya Ne zaman gidilir? Heybeliada’ya nasıl gidilir? gibi sorulara yanıt verip sizlere İstanbul Heybeliada hakkında bilgi sorularınızı yanıtlayacağız.

Marmara Denizi’nde Büyükada ve Kınalıada ile beraber Prens Adaları’ndan biri olan Heybeliada İstanbul’a bağlı olan bir adadır. Adalar Belediyesine bağlı olan Heybeliada bu belediyeye ait 5 mahalleden biridir.

Heybeliada Gezilecek Yerler
Heybeliada Gezilecek Yerler

Yeşil alanı oldukça fazla olan Heybeliada İstanbul’a yakınlığı ile baya ilgi görmektedir. Büyükada’nın hemen komşusu olan Heybeliada, Büyükada kadar kalabalık, yoğun ve hareketli değildir. Sakinliği sayesinde de bir tercih sebebi olan Heybeliada genelde günübirlik turlar için tercih edilmektedir.

Tüm gün gezip eğlendikten sonra gece hayatını size gösterecek eğlenceli bir tatilin tam adresidir.

Heybeliada Gezilecek Yerler

Heybeliada da gezilecek yerler gerçekten görülmeye değerdir. Heybeliada birçok kültüre ev sahipliği yapan bu arayı bisikletle gezerek stresten uzak anlar yaşayabilirsiniz.

Hüseyin Rahmin Gürpınar’ın, Ahmet Rasim’in ve İsmet İnönü’nün yolunun geçtiği bu ada gezilecek ve görülecek birçok yer vadediyor.

Ziyaretçileri için gezilebilecek birçok çeşit sunan Heybeliada güzel havalarda çok daha güzel bir yere dönüşmektedir. Bizans döneminden kalma manastırlarıyla, birçok hastalığı iyileştiren sanatoryumuyla dikkat çeken Heybeliada aynı zaman da Değirmenburnu’ndaki piknik alanıyla sizleri beklemektedir.

Heybeliada Gezilecek Yerler
Heybeliada Gezilecek Yerler

Heybeliada’ya Ne Zaman Gidilir?

İstanbul’a bağlı olan Heybeliada, iklim olarak da İstanbul iklimine benzer özellikler taşımaktadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise kuzeyden esen balkan rüzgarları sayesinde soğuktur. Daha çok İstanbul’un hafta sonları kalabalığından kaçmak için uğranan Heybeliada’ya gitmek için en uygun mevsim ilkbahar en elverişli mevsimdir.

Güzel havasıyla ilgi çekmektedir. Zaman zaman bahar yağmurlarına tanık olan Heybeliada’da doğanın uyanışını izlemek, bunalmadan bisiklete binmek ve adayı gezmek için nisan ve mayıs ayları en uygun olanıdır.

Denizin keyfini çıkarmak ve İstanbul’un boğucu ve sıkıcı havasından uzaklaşmak için yaz aylarında da Heybeliada çok keyiflidir. Ama yaz ayları adanın en yoğun ve en pahalı olduğu dönemdir.

Ancak sadece denizyolu ile ulaşım olan adada hava muhalefetinden dolayı tekneler seferlerini durdurunca kendisini bir anda adaya hapsolmuş şekilde bulabilirsiniz.

Heybeliada’ya Ne Zaman Gidilir?
Heybeliada’ya Ne Zaman Gidilir?

Heybeliada Nasıl Gidilir?

Heybeliada’ya Kadıköy, Bostancı, Eminönü ve Kabataş’tan kalkan vapurlarla ulaşılmaktadır. Tarifiler yıl içinde mevsimlere göre değişiklik göstermekte olup, hafta sonları da sefer sayısı artırıkmaktadır.

Heybeliada Şehir İçin Ulaşım

Heybeliada ‘da arabalara yer yoktur. Adada resmi birkaç araç dışında motorlu taşıtlara yer verilmemektedir. Tüm adayı yürüyerek gezmenin yanı sıra bisiklet kullanabilir veya faytonlara binebilirsiniz. Atların yaşadığı zor durumlardan dolayı elektronik faytona geçilmesine karar verilmiştir. Bisiklet kullanmayı veya faytona binmeyi tercih etmeyen misafirlerimiz için akülü araçlar da ayrı bir seçenek olarak vardır.

Heybeliada Şehir İçin Ulaşım
Heybeliada Şehir İçin Ulaşım

İstanbul’da gezilecek diğer makalelerimize göz atmak isterseniz;

Heybeli Ada’dan ayrı İstanbul’da diğer gezilmesi gereken yerlere bakmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz