Hatay Gezi Rehberi

0
68

Bu makalemizde Hatay Gezi Rehberi yer vereceğiz. Sizler de Hatay’ı merak ediyorsanız bu makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Hatay hakkın da bilinmesi gereken her şeye bu makalemizde yer vereceğiz.

Hatay Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hatay, Türkiye’nin en güneyinde, Akdeniz Bölgesinin doğu kıyılarında yer almaktadır. Kardeşliğin ve birlikteliğin şehri olarak bilinen Hatay, nüfus bakımından ülkemizin en kalabalık on üçüncü şehridir. Merkez ilçe Antakya olmaz üzere İskenderun, Dörtyol, Arsuz, Belen, Defne, Hassa, Erzin, Reyhanlı, Kırıkhan, Samandağ, Yayladağ, Payas be Altınözü Hatay’ın 15 ilçerindendir.

Bölge yapılan araştırmalar MÖ 100.000 ile 40.000 yılları arasındaki bulgulara rastlanmıştır. Tunç Çağından itibaren Akat Beyliğinin hakim olduğu topraklara MÖ 17. Yüzyıl sonralarında Hitiler yerleşmiştir. Daha sonra ilerleyen tarihlerde Urartu, Asur ve Perslerin istilasına uğrayan bölge Makedonya Kralı İskender’in Anadolu’yu ele geçirmesi ile Makedonların hakimiyetine geçmiştir.

Hatay Gezi Rehberi
Hatay Gezi Rehberi

MÖ 300 senesinden itibaren 26 yıl Asya İmparatorluğunun başkenti olan Antakya Roma ve İskenderun’dan sonra dünyanın en büyük üçüncü şehri olmuş ve hızla gelişmiştir. Aradan geçen zamandan sonra Roma İmparatorluğunun eline geçen bölge MS 395’te imparatorluk ikiye bölününce Bizanslıların olmuştur.

UNESCO tarafından “Barış Kenti” seçilen Hatay, üç büyük dinin saygı ve hoşgörü içerisinde temsil edildiği kardeşlik ve dostluk şehridir. Hatay tarihi güzellikleri ile birlikte yaylaları, kaplıcaları plajları ile birlikte misafirlerinin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Hatay’a yaz aylarında ziyaret ederseniz eğer parlak güneşi ve altın kumu eşliğinde o güzel mi güzel olan denizine girebilirsiniz. Geçmiş dönemlere ait tarihi eserleri ile sizleri tarihi yolculuklara çıkartan Hatay, her şeyi ile sizleri büyüleyeceğinden şüpheniz olmasın. O eşsiz mutfağından çıkan eşsiz yemeklerini yedikten sonra bir daha oradan ayrılacağınızı sanmıyorum. Bu toprakları gezip görmeniz için sadece 4 gün yeterli olacaktır.

Hatay Gezilecek Yerler

  • Hatay Arkeoloji Müzesi
  • Aziz Simeon Manastırı
  • Habib-i Neccar Cammi
  • Payas Kalesi
  • Beşikli Mağara
  • Titus Tüneli
  • St. Pierre Kilisesi
  • Hıdır Bey Musa Ağacı
  • Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları
  • Kapılı Değirmenli Şelale
Hatay Gezi Rehberi
Hatay Gezi Rehberi

Hatay Nerededir?

Akdeniz bölgesinin doğu ucunda yer alan Hatay, doğusunda ve güneyinde Suriye, kuzeyinde Osmaniye, kuzeybatısında Adana, kuzeydoğusunda Gaziantep, batısında ise Akdeniz ile komşudur. Hatay engebeli bir coğrafyaya sahiptir. Kuzey- güney hattında uzanan Nur Dağları ilin en büyük dağıdır. Hatay ilinin merkezi Antakya, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biriyken İskenderun Akdeniz’in önemli liman şehirlerinden biridir.

Hatay’a Ne Zaman Gidilir?

Hatay’da Akdeniz iklimi hakimdir. Şehirde yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise yağışlı ve ılık geçmektedir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 derece olan ile kar yağışları nadir görülmektedir. Don tutmuş gün sayısı da 7 günü geçmez.

Hatay’da Nerede Kalınır?

Hatay Akdeniz bölgesinin en güzel şehirleri arasında yer almasından kaynaklı ve gelişime açık ve gelişimini halen daha açık olan Hatay’da, konaklama imkanları her bütçeye göre bulunmaktadır. Antakya merkezde bulunan İskenderun otellerini tercih edersiniz, her türlü donanıma sahip güzel bir yerde konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Hatay Gezi Rehberi
Hatay Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz