Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler

0
144

Bu makalemizde Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler den bahsedeceğiz. Hasankeyf hakkında detaylı bilgi verip, gezilecek yerlerden bahsedip aklınızda soru bırakan sorularınızı yanıtlayacağız. İyi okumalar…

Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hasankeyf, Batman iline bağlı iki yakası Dicle Nehrinin ayırdığı geçmişin izlerini taşıyan tarihi bir ilçedir. En eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasaykeyf, Mezopotamya bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tam orta noktada Dicle Nehri yer almaktadır. Coğrafi konumu ve bünyesinde bulundurduğu mağaraları ile stratejik konumu açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hasaykeyf isminin gelme noktası ise şu şekildedir. Kayalar oyularak evlerin yapılması nedeni ile Süryanice ve Arapça isimleri ile Mağralar şehri denmekteymiş. Hasankeyf isim anlamı ise kayalar kentidir.

Osman Yönetimine geçtikten sonra buraya Hasankeyf adı konmuştur. Ama geçmiş nesillerinde bolca bulunduğu topraklarda birçok adda kullanılmaktadır. Ne zaman kurulduğu yada kimin tarafından kurulduğu hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler
Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hasankeyf’te Gezilecek Yerler

Batman ili açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Hasankeyf, birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı tarihi açıdan çok önemli kültürel bir yere sahiptir. Bu topraklarda inceleme yapıldığında bir çok medeniyete ait izler rastlanmıştır. Bu izleri gezerek çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Hasankeyf’te Görülmesi Gereken Yerler

  • Hasankeyf Mağaraları
  • Küçük Kale
  • Koç Camii
  • Kızlar Camii

Hasankeyf Nerededir?

Hasankeyf, Batman ve Mardin, Batman ve Şırnak yolları üzerinde bulunmaktadır. Önemli geçiş noktaları üzerinde yer almaktadır. Denizden yüksekliği yaklaşık 500 metredir. İlçenin güneyinde Midyat yer alırken kuzeyinde ise Raman sıra dağları yer almaktadır.

Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler
Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hasankey’e Ne Zaman Gidilir?

Coğrafi konumuna baktığımız zaman anladığımız üzere bölgede karasal iklim hakimdir. Ama şöyle bir durum vardır ki bölgeye hayat vermekte olan Dicle Nehri bölgenin iklimini de eklemektedir. Bu yüzden yaz ayları sıcak ve kurak geçerken kış ayları sıcak soğuk ve yağışlı geçmektedir. Sonbahar, ilkbahar ve kış mevsimlerinde Dicle Nehri Canlı bir görünüme sahiptir. Ama yazlarında artan sıcaklık nedeni ile Dicle Nehrinde sular çekilmektedir. Eğer Dicle’nin o güzel görüntüsü seyretmek ve harika karelere sahip olmak istiyorsanız sizlere önerimiz yaz aylarını tercih etmemenizden yönedir.

Hasankeyf Şehir İçi Ulaşım

Hasankeyf’e ulaşmak oldukça basittir. hangi ulaşım aracını tercih etmiş olursanız olun oradan kalkan otobüs servisleri ile Hasankeyf ulaşmanız mümkün ve çok kolaydır.

Hasankeyf Mutfağı

Batman ilinin yöresel yemeklerini içerisinde yer aldığı birbirinden muhteşem yemekleri tercih edebilirsiniz. bol yağlı et yemeklerinden tutun, hamur işlerinden başlayarak yöresel çorbalara kadar birbirinden muhteşem yemekleri tercih edebilirsiniz.

hasankeyf
hasankeyf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz