Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler

0
120

Bu makalemizde Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler den bahsedeceğiz. Hasankeyf hakkında detaylı bilgi verip, gezilecek yerlerden bahsedip aklınızda soru bırakan sorularınızı yanıtlayacağız. İyi okumalar…

Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hasankeyf, Batmana bağlı iki yakasını Dicle’nin ayırdığı tarihi bir ilçedir. İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezopotamya bölgesinde yer almaktadır. Tam ortasında Dicle nehrinin akıp gitmesi, korunmaya uygun coğrafi yapısı ve mesken olarak kullanılan binlerce mağarasıyla çağlar boyu stratejik önemini korumuştur

Kayalar oyulmuş evleri nedeniyle, Süryanice Kifo yani “kaya” kelimesinde türetilen Kifos ve Cepha/Ciphas isimleriyle sözü edilen şehre Arapça’da “Mağaralar Şehri” ya da “Kayalar Kenti” anlamına gelen “Hısn-ı Keyfa” denilmiştir.

Kent Osmanlıların yönetiminden geçtikten sonra Hısnıkeyf denilmiştir. Sonrasında halk arasında Hasankeyf olarak kalmıştır. Ama kent içinde başka adlarında kullanıldığı bilinmektedir. Hasankeyf’in ne zaman kimler tarafından kurulduğu konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler
Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hasankeyf’te Gezilecek Yerler

Batman ilinin en önemli eserler Hasankeyf’te bulunmaktadır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hasankeyf’te bu sayede pek çok medeniyete sayısız kalıntı bugüne ulaşmıştır.

Hasankeyf’te Görülmesi Gereken Yerler

  • Hasankeyf Mağaraları
  • Küçük Kale
  • Koç Camii
  • Kızlar Camii

Hasankeyf Nerededir?

Hasankeyf Batman – Mardin ve Batman- Şırnak karayolları üzerinde yer almaktadır. Önemli bir geçiş noktasında bulunan kentin denizden yüksekliği 520 metredir. İlçe, güneyinde Midyat sıra dağları, kuzeyinde de Raman sıra dağları bulunduğu vadide yer almaktadır.

Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler
Hasankeyf Tarihi ve Gezilecek Yerler

Hasankey’e Ne Zaman Gidilir?

Coğrafi konumundan da belli olduğu gibi bölgede karasal iklim hakimdir. Ancak bölgeye hayat veren Dicle Nehri, yörenin iklimini de etkilediğinden, yaz ayları sıcak ve kurak kış ayları yağışlı ve soğuk geçmektedir.

Sonbahar, kış ve ilkbaharda çok canlı bir görünüme sahip olan Dicle, yaz aylarında suyun çekilmesiyle bu görüntüyü kaybeder. Sizler de Dicle Nehri’nin mükemmel görüntüsü görmek istiyorsanız, yaz aylarını tercih etmemenizi öneririz.

Hasankeyf Şehir İçi Ulaşım

Hasankayf hem havalimanından servisler aracılığı ile hem de otogardan kalkan otobüsler sayesinde ulaşmanız mümkündür.

Hasankeyf Mutfağı

Hasankeyf mutfağının en önemli lezzetleri, bol yağlı et yemekleri, hamur işleri, yöreye özgü çorbalar, tiftik kıçıl denilen ve çamurdan yapılmış ocaklarda pişirilen tandır ekmeği ve taş ekmeği Hevra’dır

hasankeyf
hasankeyf

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz