Gümüşlük Tatil ve Gezi Rehberi

0
81

Bu içeriğimizde Gümüşlük Tatil ve Gezi Rehberi yer vereceğiz. Gümüşlük hakkında merak ettiğiniz her şeye bu makalemizde ulaşabilirsiniz. İyi okumalar…

Gümüşlük Genel Bilgiler

Muğla ilimizde yer alan Bodrum ilçesine bağlı olan Gümüşlük, doğal güzellikleri ve el değmemiş temiz denizi ile turistlerin göz bebeğidir. Burası İskender’in zamanında kuşatıp ama alamadan döndüğü balıkçı kasabasıdır. Bodrum yarımadasının en batısında yer yer alan Myndos antik yerleşim bölgesidir. Myndos sözcüğü ” Ana tanrıçaya tapınma” anlamına gelmektedir. Burada yaşayan ilk sakinler Lelegler’dir. Arkasında bulunan tepelerde zamanında gümüş ocakları bulunduğu denmektedir. O yüzden bölgenin ismi Gümüşlük olarak kalmıştır.

Gümüşlük Tatil ve Gezi Rehberi
Gümüşlük Tatil ve Gezi Rehberi

Ne kadar ilk bakışta pek tarihi bir özelliği yok gibi görünse de aslında geçmişle ilgili izler taşımaktadır. Bizans döneminde kalma kiliseler, o zamanlardan kalan sur duvarları ve sular içinde kalan dalgakıran kulelerini görmeniz mümkündür. Ama toprak altında yer alan tarihi ögelere rastlamanızda mümkündür.

Gümüşlüğün en güzel özelliklerinde biriside Tavşan adasına sahip olmasıdır. Tam ortada yer alan Tavşan Adası iki sahili birbirinde ayırır. Kral yolu denilen yol ile adaya sahilden yürüyerek ulaşmanız mümkündür. Batık şehrin surların üzerinde yürüyerek Tavşan Adasına geçmek sizlere ayrı bir havaya sokarak hiç unutmayacağınız anlara eşlik edecektir.

Bu yarı yıkık taşlardan oluşan yol, Helenler dönemine dayanmaktadır. Halikarnossos Kralı Mousolos’un emri ile inşa ettirilmiştir. Kral Mousolos sevgilisi Artemisia ile bu adaya gelerek orada yaşayan tavşanları besleyerek ve gün batımını izleyerek güzel bir gün geçirirlermiş. Eğer sizler de muhteşem bir gün batımı izlemek istiyorsanız mutlaka Tavşan Adasına giderek bu ana tanıklık edin deriz.

Gümüşlük Tatil ve Gezi Rehberi
Gümüşlük Tatil ve Gezi Rehberi

Gümüşlük’e Ne Zaman Gidilir?

Gümüşlük’te Akdeniz ve Ege iklimleri hakimdir. Güzel bir tatil geçirmek istiyorsanız en uygun mevsim yaz aylarıdır. Eğer kış mevsimin de giderseniz çok sakin bir Gümüşlük ile karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz. Kış aylarında sadece yerli halkının bulunduğu Gümüşlük’te, kış ayları boyunca sezonun kapalı olmasından kaynaklı açık restoran ve otel bulmakta zorlanabilirsiniz.

Gümüşlük’de Nerede Kalınır?

Gümüşlük’te pek çok konaklama imkanı bulunmaktadır. Otellerden, kiralık villalara, dairelere ve pansiyonlara kadar uzanan birçok çeşit imkanınız bulunmaktadır. Tatilinize ayırdığınız bütçenize uygun konaklama imkanları bulabilirsiniz. Ama şunu söylemeden geçmeyelim ne kadar erken rezervasyon yaptırırsanız o kadar uygun ve yer bulmak içinde daha iyi olur. Yoksa sezonda konaklama için yer bulmanız biraz imkansız hal almaktadır.

Gümüşlük Tatil ve Gezi Rehberi
Gümüşlük Tatil ve Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz