Gölyazı Gezilecek Yerler ve Gölyazı Tarihi

0
90

Gölyazı Gezilecek Yerler ve Gölyazı Tarihi ne bu makalemizde yer vereceğiz. Bursa’nın gözde köylerinden biri olan Gölyazı köyünü, bu makalemizde yer vereceğiz. Ulubat Gölü kıyısından yer alan eşsiz günbatımı manzarası, sıcakkanlı insanları ve el değmemiş doğası ile Türkiye’nin en güzel köyleri arasında yer almaktadır.

Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı olan Gölyazı köyü, eski bir balıkçı köyüdür. Yaz aylarında günübirlik ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir. Yılın dört mevsimi görülmeye değer olan Gölyazı saklı bir güzelliğe sahiptir.

Balıkçılığın sadece erkeklere özgü bir iş olmadığını görüyoruz. Gölyazı sokaklarından dolaşırken oturmuş balık ağı ören kadınlara rastlamanız mümkündür.

Gölyazı Gezilecek Yerler ve Gölyazı Tarihi
Gölyazı Gezilecek Yerler ve Gölyazı Tarihi

Eskiden Rumların yaşadığı bir adres olan Gölyazı’nın geçmişinden gelen bu özelliği bugün hala köy sokaklarında karşınıza çıkan Rum evlerinden varlığını hissettirmektedir.

İnci bir yarım adanın üzerine kurulmuş bir köyün kıyısında bulunan Ulubat Köyü tektonik bir çöküntü sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sebepten kaynaklı yüzmeye elverişlidir.

Kayıklarla açılıp Gölyazı’ya ufuktan bakabileceğiniz tadına doyulmaz anlar vaat etmektedir. Gölyazı’nın bir diğer özelliklerinden biri de birbirinden farklı birçok kuş türüne ev sahipliği yapmasıdır.

Gölyazı’ya Nasıl Gidilir?

Bursa – İzmir Karayolu üzerinden bulunan Gölyazı’ya aracınızla kolayca ulaşabileceğiniz gibi, Nilüfer ilçesinin merkezinden hareket eden araçlara binerek de Gölyazı köyüne varabilirsiniz.

Gölyazı’ya zeytin ağaçlarının yanından geçerek yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından varabilirsiniz. Gölyazı Bandırma yönüne giderken 40 kilometre ilerisinde kalır. İstanbul yönünden hareket edecekseniz eğer 200 kilometre mesafede olan köyün İzmir ile arası 300 kilometredir.

Eğer köye İzmir tarafından geliyorsanız Karabey yönünden gelmeniz lazımdır.

gölyazı yol tarifi
göyazi yol tarifi

Gölyazı Tarihi

Eski ismiyle Apolyont Gölü kıyısında küçük bir yarımada da kurulmuş olan Gölyazı’nın tarihi yüzyıllar öncesine uzanmaktadır. Köyün tarihi Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Işık Tanrısı’nın şehri ismiyle anılan Gölyazı, Opollon Krallığı’nın merkezi olarak da bilinmektedir.

Gölyazı’yı Işık Tanrısı’nın şehri yapan bir de mitolojik öyküsü bulunmaktadır. Hikaye şu şekildedir;

“ Tanrı Zeus çocuğunu taşıyan Leto, doğum yapabilmek için küçük bir kara parçası bile bulamaz. Zeus’un karısı Tanrıça Hera, evliliğinin koruyucusu olan ev ve ocak tanrıçasıdır. Hera, kendi evliliğini korumak için canlı cansız tüm varlıklara, Letoya çocuğunu doğurmaması için yer göstermemelerini emretmiştir. Leto, böylesi zor bir durumdayken sadece bir ada ona yardım etmeyi kabul etmiştir. Ada sabit değildir. Su yüzeyinde gezebilmektedir. Bu yüzden diğer toprak parçaları gibi Hera’nın öfkesinden korkmaz. İris’in  Hera’yı mücevherlerle kandırması sonucu, doğum yapanlara yardım eden Tanrıça Eileithyia da Leto’nun yanına gelebilmiştir. Leto önce bir kız çocuğu doğurur: “Artemis”. Peşinden de onun yardımı ile Apollon dünyaya gelir. Hep o cesur ada sayesinde. Apollon ışık ve aydınlık tansırıdır, adım attığı her yer otlar ve çiçekler ile dolar ve ada bir cennete dönüşür. İşte Gölyazı, Anadolu’da Işık Tanrısı Apollon adına kurulmuş 8-9 antik yerleşimden tatlı su kenarından kurulmuş tek şehirdir.”

Gölyazı Tarihi
Gölyazı Tarihi

Gölyazı’da Görülmesi Gereken Yerler

Kendisine ve doğasına hayran bırakan manzarası ile ilgi çeken, hikayesi ile kendine hayran bırakan bu yerde gezebileceğiniz yerleri aşağıda listeleyeceğiz. Ama bu yerleri sıralamadan önce köyün içerisinde dolaşıp bir kahvehane de oturup o sıcak halkı ile sohbet etmenizi öneririz.

  • Ağlayan Çınar
  • Apollon Tapınağı
  • Zambak Tepe

Bursa Gölyazı Nerede Kalınır?

Gölyazı’ya vardığınız zaman oradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Günü birlik gelmişseniz bile uzatmak isteyeceksiniz. Bu yüzden size bu Gölyazı otelleri hakkında bilgi verelim.

Bursa Gölyazı Nerede Kalınır?
Bursa Gölyazı Nerede Kalınır?

Gölyazı’da çok fazla otel seçeneği bulunmaktadır. Ama Gölyazı’ya 15 dakikalık mesafede ki yerlerde kalabileceğiniz, kahvaltı dahil oteller bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz