Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi

0
2
Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi
Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi

Bu içeriğimizde Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi yer vereceğiz. Sizlerde 12 bin yıllık tarihi ile insanlık tarihi için yeni bir başlangıç olmuştur. En eski ve en büyük ibadet merkezi olduğu düşünülen Göbeklitepe’yi daha yakından inceleyelim.

Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi


Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi

Göbeklitepe Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göbeklitepe 12 bin yıllık geçmişi ile dünyanın en eski ve en büyük ibadet merkezlerinden biri olmuştur. Yerin altında bulunan bu kalıntılar dünya ve insanlık tarihi için yeni bir soluk olmuştur. Yazının bile bulunmasından daha eskilere dayanan tarihi ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumundadır.

Göbeklitepe’nin kadar eski olduğunu anlamanız için örnek vermek gerekirse, Mısır Piramitlerinden 7.500 yıl daha eskilere dayanmaktadır. 1995 tarihinde bulunan Göbeklitepe, aslında bir çiftçinin tarlasını sürerken büyük bir taşa takılması sonucu çiftçi tarafından bulunmuştur. Bulduğu taşı eski tarihi öğretmeni ve yeni müze müdürüne götürerek göstermiştir. Ama tarihi bir kalıntı olmadığını söyleyerek taşı müzenin deposuna kaldırmışlardır.

Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi

Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi

Daha sonra yurt dışından gelen bir tarihi bu parçayı görerek çok değerli ve eski olduğunu söylüyor ve izin işlemlerini alarak o bölgede kazı çalışmalarını başlatıyor. 1995 yılında başlayan kazı çalışmaları günümüzde halen devam etmektedir. Göbeklitepe çevresinde toplamda 20 tane tapınak tespit edilmiştir. Ama bunlardan yalnızca 6 tanesi gün yüzüne çıkarılmıştır. 2018 yılında ise UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesine girerek dünyanın en eski Arkeolojik keşfi olarak tarihte yerini almıştır. Dünya ve ülkemiz için en önemli miraslardan biri durumundadır.

Göbeklitepe’nin Özellikleri

İnsanlık tarihi hakkından bilinen her şeyi baştan yazdıran Göbeklitepe dünyanın ilk inanç merkezlerinden biri olmasından dolayı çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenden ötürü Göbeklitepe bir yerleşim yeri değil bir inanç merkezi durumundadır.

Kazılar sonucu her biri 6 ton ve 6 metre yüksekliğinde T şeklinde taş anıtlar bulunmuştur. Bu taş anıtların üzerilerinde ise hayvan figürlerine rastlanmıştır. Daha çok toprak altından çıkarılmayı bekleyen taş anıtlardan yalnızca 6 tanesi gün yüzüne çıkarılmıştır. Yerin altında 20 tane daha tapınak olduğu tespit edilmiştir.

Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi

Göbeklitepe Tarihi / Göbeklitepe Gezi Rehberi

Sadece Göbeklitepe değil çevresinde ise bir sürü heykellere de rastlanmıştır. Dikili taşların ve heykellerin yapılışlarını ağırlıklarını hesapladığımızda bu kadar ağır şeylerin nasıl taşındığını düşündüğümüzde ise iş gücünün ve birlikte çalışarak yaptıklarını göstermektedir. O dönemin tarihini incelediğimizde ise daha yerleşik bir hayata geçilmediği görünce böyle bir yapının gün yüzüne çıkması ise bu zamana kadar bilinen ve yazılan tarihleri baştan sorgulatmıştır.

Bu kadar eski bir yapını günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmesinin tek nedeni ise gömülmüş olmasıdır. O zamanın toplumu ya göç ettikleri için ya da başka nedenlerden dolayı orayı terk etmeden önce yaptıkları ibadet merkezlerini yerin altına gömmüşlerdir. MÖ 8000 civarı olarak tahmin edilen Göbeklitepe o tarihte terk edilerek bir daha kullanılmamıştır.

Yerin altında kalan tapınaklar için çalışmalar devam etmektedir. Ama bu tapınaklarının hepsinin yeryüzüne çıkarılması yaklaşık 50 yılı bulmasını tahmin edilmektedir. 1995 yılından günümüze kadar yaklaşık %5’i gün yüzüne çıkarılan Göbeklitepe görülmesi gereken ve tarihi açıdan incelenmesi gereken önemli yerlerden biridir


Göbeklitepe Nerede?

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Şanlıurfa ilimizin sınırları içerisinde yer almaktadır. Şanlıurfa’nın 15 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Örencik köyünün sınırları içerisindedir. Denizden yaklaşık 750 metre yükseklikte yer alan Göbeklitepe 1. dereceden arkeolojik sit alanı olarak korunmaya alınmıştır.

Göbeklitepe Ziyaret Saatleri

Göbeklitepe’ye 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri arasında ise 08:00 – 17:00 arasında ziyaretlere açıktır.

Göbeklitepe Giriş Ücretleri

Göbeklitepe’ye giriş ücreti 30 Türk Lira olup müze karta sahip olanlar ise ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz