Gemile Adası Fethiye Tarihi ve Kamp

0
907
Gemiler Adası Fethiye
Fethiye'nin en güzel adalarından birsi olan Gemile Adası, Ada Gemiler Adası olarak da bilinmektedir.

Bu makalemizde Gemile Adası Fethiye Tarihi ve Kamp yer vereceğiz. Gemile Adası, Türkiye’nin en önemli adalarında birisi olarak haritada yerini almaktadır. Ada aynı zamanda Gemiler Adası olarak da bilinmektedir. Kendine has yapısı, tarihi ve eko çeşitliliğinden kaynaklı oldukça önemli adalardan birisi olduğu söylenebilir. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan ada, her yıl on binlerce insanı ağırlamaktadır. (Gemile Adası Fethiye Tarihi ve Kamp)

Bu arada Gemile Adası, sadece Türkiye için değil, Dünya içinde oldukça önemli bir adadır. Ada’da Hıristiyanlar için oldukça önemli simgesel değerler bulunmaktadır. Bu metnimizde sizlere Gemile adası kamp, Gemile adasına nasıl gidilir ve Gemile adası bilgilerini derleyeceğiz. Gezi dünyasına dair daha fazla bilgilerden haberdar olmak için bizleri ziyaret etmeyi unutmayın!

Gemile Adası

Gemile adası, Bizans döneminin en önemli dini yapılarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. O dönemlerde adaya ‘’ Aya Nikola Adası’’ adı verilmekteydi. MS 5. Yüzyıldan itibaren oldukça önemli bir bölge olarak haritada yer almıştır. Hıristiyanların haç için Kudüs’e gitmelerinde bir durak olan Gemile adası, bu yüzden dini inançlar için önemlidir.

Ayrıca yüzlerce yıl önce birçok denizci sefere gitmeden önce Gemile adasına gelerek dua ederlerdi. Bu değerlerden kaynaklı günümüz Gemile adasında yaklaşık 11 tane kilise bulunmaktadır.

Gemile adası bu dönemlerde daha çok tatil amaçlı gelinen bir bölge olduğunu söyleyebiliriz. Ancak birçok inançlı Hıristiyan’ında dini görevlerini yerine getirmek için bu bölgeyi kullandığı biliniyor.

Günümüzde Gemile adası plajı, denizi, tarihi yapısı ve eşsiz manzarasıyla insanları büyülemeye devam ediyor. Adanın tek dezavantajlı noktası bazı durumlarda şebekenin çekmemesi ve çok fazla kayalıkların olması.

Bunlar dışında herhangi bir dezavantaj söz konusu değil. Adanın doğal ortamı ve tarihi yapıları da oldukça güzel. Müze Kartınız bulunuyorsa tepede bulunan kiliselere ve tarihi yapıları inceleme şansına sahipsiniz.

İçeriye girişler sadece ücretli, Müze Kartı olmayanlar yapıları da görebiliyor. Müzelerin ücretleri ortalama diyebiliriz.

Fethiye Gemile Adası'nda Bulunan Tarihi Yapılar
Fethiye Gemile Adası’nda Bulunan Tarihi Yapılar

Gemile Adası Kamp

Gemile Adası kamp yapmak için oldukça güzel bir alandır. Bilindiği gibi Gemile adasının her tarafını yürüyerek gezebilmeniz mümkündür. Ayrıca eşsiz tepeleriyle oldukça güzel seyirlik manzaraları gözler önüne sermekte. Gemile Adasında kamp yapmak için müsait bir alan olmasının yanı sıra çeşitli dezavantajları bulunmaktadır.

Bilindiği gibi Gemile adasında birçok kayalık bulunmaktadır. Zeminin düz olmaması ve eğimli olması da sorunlu durumlardır. Tam donanımlı kamp malzemeleri ve profesyonel kampçılar için biraz daha uygun bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Biraz daha konforunu arayan kişiler rahatsız olabilir. Ancak Gemile adasının eşsiz manzarası ve tarihi yapılarının yanında konforu pek önemsemeyebilirsiniz.

Gemile Adası Yol Tarifi

Gemile adası, Türkiye’nin en güzel kentlerinden birisi olan Muğla’da bulunuyor. Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Gemile adası, Ölüdeniz’in yaklaşık 2 kilometre batısında yer almaktadır. Adaya ulaşım için birçok tekne görev yapıyor. Bu tekneler ile adaya gitmeniz gerekiyor. Alternatif bir ulaşım aracının olmadığını söyleyebiliriz.

Gemile – Gemiler Adası Google Maps Konumu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz