Galata Kulesi Nasıl Gidilir Ve Tarihi

0
319

Bu makalemizde Galata kulesine nasıl gidilir ve tarihi nedir gibi Galata Kulesi hakkında merak edilen soruları yanıtlayacağız. İyi okumalar…

İtirazsız Galata Kulesi, İstanbul gezilecek yerler içinde en romantik yapılar arasında ilk sıradadır. Onun hakkında birçok efsaneler üretilmiş konuşulmuş ve de konuşulmaya devam etmektedir.

Galata Kulesi şehrin gölgesini oluşturan en önemli yapılardan biridir. Bu görkemli kulenin ne zaman yapıldığı hakkında kesin olmasa da İmparator Jüstinianus zamanında inşa edildiği düşünülmektedir.

Galata Kulesi, Cenevizliler tarafından İsa Kulesi, Bizanslılar tarafından Büyük Kale isimleriyle anılmıştır. Kulenin yüksekliği 69,90 metre, duvar kalınlığı 3,75 metre, yarıçapı ise 16,45 metredir.

Kulenin yaklaşık ağırlığı 10.000 ton olarak tahmin edilmektedir. Kule Osmanlı döneminde hapishane, sığınak, yangın ihbarı ve rasathane gibi amaçlarla kullanılmış ve sık sık restore edilmiştir.

galata kulesi nasıl gidilir ve tarihi
galata kulesi nasıl gidilir ve tarihi

Galata Kulesi Rivayeti Ve Efsaneleri

Galata Kulesi için tarih boyunca birçok efsane ve rivayet yazılmıştır. Bunlardan en eski olan ve Roma dönemine dayandırılan hikaye, “ bir çiftin ilk defa kuleye birlikte çıkmalarının mutlaka evlilik ile sonuçlanacağına dair olandır.

Kimilerine göre çiftlerden biri daha önce tek başına yada başkasıyla kuleye çıktıksa büyü bozulmuştur; kimileri ise karşı cinsten ilk kiminle çıkarsa onunla dünya evine girersin” yönündedir.

Galata Kulesine dair bir diğer efsane de ise aşık çiftlerden biri bu sefer kulenin kendisi. Meğer bizim yakışıklı, kudretli, tepeye doğru yükselen Galata Kulesi, denizindeki yalnız, nazlı güzel Kız Kulesi’ne aşıkmış.

Yıllarca birbirlerini sevdiklerinden habersiz bakışmışlar, biri denizden biri tepeden; sessizce… birbirlerine aşklarını nasıl söyleyeceklerini düşünürken birden Hazerfen Ahmet Çelebi çıkagelmiş ve Galata’dan Üsküdar’a uçacağını söylemiş.

Galata Kulesi de Kız Kulesine yazdığı tüm mektupları Ahmet Çelebiye vererek sevdiğine ulaştırmasını rica etmiş. Hazarfen Ahmet Çelebi, Salacak sahiline yaklaşırken mektupları bırakır.

Dalgalar ve rüzgar onlar Kız Kulesine ulaştırır ve böylece Kız Kulesi Galata’nın aşkından emin olur. Böylece iki kule yüzyıllara meydan okuyarak güzelliklerine güzellik katmışlar, onları seyredenleri her zaman aşklarıyla etki altına almışlardır.

Bir diğer efsanesi olan Kız Kulesi makalemize göz atmanızı öneririz: https://gezebilirsin.com/blog/kiz-kulesi-efsanesi-ve-kiz-kulesi-tarihi/

galata kulesi rivayeti ve efsaneleri
galata kulesi rivayeti ve efsaneleri

Galata Kulesi Nerede?

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtindedir. Ulaşımı oldukça kolay olan Galata Kulesine, Karaköy’den ve Karaköy-Beyoğlu tarihi tünelden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Taksim’den İstiklal Caddesi boyunca yürüyerek de Galata semtine varabilirsiniz.

Zeytinburnu, Eminönü, Kabataş yönünden geliyorsanız Kabataş-Bağcılar tramvay hattını kullanarak Karaköy’de inip Galata Kulesi’ne doğru yokuşu tırmanarak kuleye ulaşabilirsiniz.

Adres: Bereketzade, Galate Kulesi, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Toplu taşıma ile kuleye ulaşabilirsiniz. Otobüs, tramvay ve vapur kullanılarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca Marmaray kullanarak Sirkeci İstasyonunda indikten sonra yürüyerek kuleye ulaşabilirsiniz.

Hacıosman metrosu ile Şişhane durağında inip kısa bir yürüyüş yaparak Galata Kulesine gidebilirsiniz.

galata kulesi nerede
galata kulesi nerede

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri Ve Giriş Ücreti

Kule haftanın her günü saat 09:00-19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

205-2016 yılı giriş ücreti yerli ziyaretçiler için 15, yabancı ziyaretçiler için ise 25 TL olarak ayarlanmıştır.

İstanbul’da gezilecek diğer makalelerimize göz atmak isterseniz;

galata kulesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti
galata kulesi ziyaret saatleri ve giriş ücreti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz