Fethiye Müzesi

0
268
Fethiye Müzesi Dışarıdan Görüntü
Fethiye Müzesi Dışarıdan Görüntü

Bu makalemizde Fethiye Müzesi ne yer vereceğiz. Muğla’nın Fethiye ilçesi arkeolojik açıdan oldukça zengin bir mekandır. Likya’nın bu bölgede olması ile Fethiye, nefes alan bir tarih şehrini anımsatmaktadır. Bu tarihi dokuların varlığı Fethiye bölgesinin tarihi eserler açısından zengin olmasına neden olmaktadır. Gün yüzüne çıkarılan tarihi arkeolojik kalıntıların bir araya getirilmesi ve sergilenmesi ise bazı evrelerden geçerek Müze’yi oluşturmuştur. Fethiye Müzesi için ilk taslak fikir 1960’lı yıllarda ortaya atılmış olup kazılardan çıkarılan büyük taş eserlerin toplanması ve depolanması sağlanmıştır. 1987 yılı ile birlikte müze olacak olan binanın yapılması ile  eserlerin sergilenebilirliği ortaya koyulmuştur. Çağdaş müzecilik anlayışı ile inşa edilen bu bina ile birlikte arkeolojik kazılardan elde edilen eserler ziyaretçiler ile buluşturulmaya başlanmıştır. Fethiye bölgesinin tüm tarihi dokularından çıkarılan eserlerin bir araya geldiği bu müze muhakkak gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Fethiye Müzesi ve Önemli Eserleri

Müze iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Arkeoloji ve etnografya olmak üzere iki ayrı salondan oluşan müzenin içinde oldukça değerli ve anlamlı eserler mevcuttur. Eserlerin kronolojik bir sıraya göre düzenlendiği müzede bulunan eserler içinden en dikkat çekeni; üç farklı dilde yazılmış olan metinleri üzerinde barındıran steldir. Bu stelin önemi ise Likçe dilinin çözümünde oldukça etkili olmuş olmasıdır.

Kumrulu Genç Kız Heykeli ve yanında bulunan diğer iki kadın heykeli Müzesinin dikkat çekici eserleri arasında gösterilmektedir. Yunan Mitolojisinde önemli bir karakter olan Artemis’in bu bölgede yaşadığının kanıtı olan kumrulu heykel bu anlamda oldukça değerli bir eserdir.

Müzenin içi olduğu gibi bahçesi de Likya bölgesinden çıkarılan eserler ile doldurulmuştur. Bahçede büyük boyutlu taş eserler ve tarihi sütunlar oldukça dikkat çekici bulgular arasındadır.

Fethiye Müzesi İsa Resmi
Fethiye Müzesi İsa Resmi

Fethiye Müzesi Ziyaret Saatleri ve Müze Giriş Ücreti

Fethiye müzesinin kapıları ziyaretçilerine her mevsim açıktır. Yaz aylarında sabah 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçi kabul eden Fethiye Müzesi kış aylarında ise sabah 08:00 ile 17:00 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açık tutmaktadır. Müze kartı ile girişin ücretsiz olduğu müzeye kartsız olarak girmenin ücreti (2020 yılı için) ise 7 TL’dir.

Fethiye Müzesi Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Fethiye Müzesi, Muğla / Fethiye ilçe merkezinde yer almaktadır. Müze hacimsel olarak diğer arkeolojik müzelere oranla küçük olsa da içinde barındırdığı eserler ile oldukça geniş bir repertuara sahiptir. Fethiye ilçesinin merkezinde bulunan müze mahalle olarak Kesikkapı mahallesi sınırlarında kalmaktadır.

Fethiye Müzesi’ne gidebilmek için Fethiye ilçesine gitmek gereklidir. Muğla ilinin merkezine yaklaşık olarak 120 kilometre uzaklıkta olan Fethiye, Dalaman havaalanına (40 Km) ise çok daha yakın bir konumdadır . Dalaman havalimanından servisler ile Fethiye’ye gelmek her zaman için mümkündür. Muğla il merkezinden Fethiye’ye geçmek için de yine kara yolu ile her zaman otobüs bulmak mümkündür.

Fethiye Müzesi Google Maps’da Konumu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz