Fethiye Gezilecek Yerler

0
588
Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler

bu makalemizde turizmin göz bebeği olan Fethiye’ye yer vereceğiz. Fethiye Gezilecek Yerler i Sizler de Fethiye’yi merak ediyorsanız mutlaka bu makalemizi okumalısınız.

Türkiye ve Dünya’nın en güzel koylarına, denizlerine ve antik şehirlerine sahip olan Fethiye, gün geçtikçe adını duyurmaya devam ediyor. Bu metnimizde sizlerle Fethiye’de gezilecek yerler hakkında detaylı bilgi akışını sağlayacağız. Bu saye yolunuz Fethiye’ye düşerse; gitmeniz gereken yerleri ve gittiğiniz yerlerde karşılaşabileceğiniz olaylar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Fethiye, son dönemlerde Türkiye’de turizm ekonomisine dair oldukça önemli açıkları kapattığını söyleyebiliriz. Bu bölgeye her yıl milyonlarca yabancı turist gelmektedir. Bu yüzden Fethiye; hem ekonomik açıdan, hem de turizm açısından oldukça değerli bir bölgedir. Daha fazla zaman kaybetmeden, Fethiye’de gezebileceğiniz yerler hakkında bilgi verelim!

(Fethiye Gezilecek Yerler)

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Fethiye’nin en popüler bölgelerinden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Eşsiz bir vadiye sahip olan bu bölge’de gezebilir, kamp yapabilir ve eşsiz bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Kelebekler Vadisinin tam ortasına gidebilmek, biraz zorlayıcı olacağını unutmayın. Vadi tamamen araç trafiğine kapılıdır. Ancak bölge’de bulunan tur seferlerinden destek alabilir ve onlara eşlik ederek; vadiye varabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nin aşağıya iniş kısmı araç trafiğine kapalı olmasına karşın aşağıdaki resimleri gördüğünüz Kelebekler Vadisi’nin manzarasına da araç ile gidebilirsiniz. Yol kenarından vadiyi rahatlıkla görebilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler

Gemile Adası

Gemile Adası, Fethiye’nin beklide en az popüler olan adalarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ada eşsiz bir duraklardan birisidir. Günümüzde birçok kişi Gemile adasına gitmek için bölgedeki turlara katılmaktadır. Sizlerde bu turlara katılarak adaya gidebilirsiniz. Aksi taktirde yat ve benzeri deniz araçlarıyla adaya gidebilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler

TLOS Ören Yeri

TLOS Ören Yeri, Fethiye’de bulunan Antik bir kenttir. Köy’de amfi tiyatro, tarihi yapılar ve eşsiz kapılar ile sizleri tarihin içerisine çekiyor. TLOS Ören Yeri, Yaka Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Tarih meraklılar ve benzersiz fotoğraflara sahip olmak isteyenler için güzel bir yer olacaktır.

Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler

Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları, Fethiye’de bulunan Antik Kentlerin izlerini taşıyan yapılardır. Son dönemlerde oldukça popüler olmasının yanı sıra, eşsiz bir seyirlik zevki sunmaktadır. Belirttiğimiz gibi Fethiye, tarihi değerler ve yapılarla dolu bir bölge. Amintas Kaya Mezarları da onlarca eşsiz yapıların iç, içe bulunduğu bir bölge. Buraya seferler veya şahsi araçlarınızla gitme şansınız bulunuyor.

Amintas Kaya Mezarları’na ulaşımın en kolay yolu Fethiye Merkez’den yürümektir. Kaya mezarlıkları adeta ilçenin ortasında yer almaktadır ve birçok noktadan rahatlıkla görülebilir. Amintas Kaya Mezarları’nı ziyaret etmek için 50 ile 100 tl arasında bir ücret istenmektedir. Ancak eğer müze kartınız varsa veya oradan kendinize müze kartı çıkarttırırsanız burası ve bunun gibi tarihi ve müze değeri taşıyan birçok eseri rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Fethiye Gezilecek Yerler
Fethiye Gezilecek Yerler

Ölüdeniz Plajı

Ölüdeniz Plajı, Fethiye’nin en popüler plajı olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye bir kenara Dünya’da da oldukça popüler bir plaj olduğunu söyleyebiliriz. Plajda bulunan hep kum, hem de yeşillik pek nadir karşılaşacak bir durumdur. Elbette bu iki farklılığın karşısında, benzersiz bir denizi izliyor oluyoruz. Bu yüzden Ölüdeniz, Fethiye’ye gidenler için veya gitmek isteyenler için oldukça önemli bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Ölüdeniz Plajı’na gitmeden Babadağ üzerinden atlayarak plaj üzerinde paraşütle gezinebilirsiniz. Ölüdeniz Plajı’na paraşütle atlamak için bir tur firması ile anlaşma sağlamanız ve onlarla birlikte bu aktiviteyi yapmanız zorunludur. Ücretler firmadan ve yoğunluk ile hava duruma göre değişiklik göstersede 2020 yılında ortalama kişi başı 600 TL olarak belirtilmiştir.

Ölüdeniz hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz Ölüdeniz için ayrı yayınladığımız daha kapsamlı gezi yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz Plajı'na Ait Manzara.
Fethiye Ölüdeniz Plajı’na Ait Manzara.

Çalış Plajı

Çalış Plajı, Fethiye’nin en mütevazi plajı olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça sakin, diğer plajlara nazaran geniş ve Ölüdeniz’e benzer olan az dalgalı suyu ile birlikte bu plajda rahatlıkla yüzebilirsiniz. Fethiye’ye eğer otel veya pansiyon kiralayıp kalmak için gidiyorsanız büyük ihtimal ile Çalış Plajı’na yakın bir yerde olacaksınız çünkü Fethiye’de bulunan birçok otel ve pansiyonlar Çalış Plajı’na yakın mevkide bulunmaktadır.

Çalış Plajı Fethiye Günbatımı ve Denize Giren İnsanlar.
Çalış Plajı Fethiye Günbatımı ve Denize Giren İnsanlar.

Yakapark

Yakapark, günümüz Türkiye’sinde bulunan birçok parktan, daha özel ve güzel olan parklardan birisidir. Sadece park olarak nitelendirilmeyerek, çeşitli aktivitelerin yapıldığı ve eşsiz bir şelaleye sahiptir. Yakapark’a gittiğiniz zaman orada bulunan kafelerde gününüzü geçirebilir, şelaleye girebilir, ufak kayıklar ile suyun üzerinde gezinebilir veya tam su üzerine kurulan salıncaklar ile sallanabilrsiniz. Yakapark’ta doğanın korunması amacıyla birçok bölgesinde mangal yapılmamaktadır. Bunu da göz önüne alarak gitmenizi öneririz.

Fethiye Yakapark'ta Şelale'den Akan Su Üzerinde Salıncakta Sallanan Adam.
Fethiye Yakapark’ta Şelale’den Akan Su Üzerinde Salıncakta Sallanan Adam.

Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi, adında anlaşılacağı üzere; Fethiye’de ele geçirilen, keşfedilen ve toprak altından çıkan eserlerin ziyaretçilere sunulduğu yerdir. Fethiye Müzesi, oldukça geniş olmasının yanı sıra birçok önemli eser bulunmaktadır.

Fethiye'de Bulunan Müze. Fethiye Müzesi Olarak Bilinmektedir.
Fethiye’de Bulunan Müze. Fethiye Müzesi Olarak Bilinmektedir.

 Telmessos Antik Kenti

 Telmessos Antik Kenti, Fethiye’de bulunan birçok antik kentlerden birisidir. Fethiye’de bulunan en büyük Antik Kent olmasının yanı sıra; oldukça önemli yapılara sahiptir. Günümüzde her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırladığını söyleyebiliriz. Mutlaka görülmesi gereken tarihi bir yerdir.

Telmessos Antik Kenti Fethiye'de Bulunan Tarihi Eser Yapılar, Kolonlar.
Telmessos Antik Kenti Fethiye’de Bulunan Tarihi Eser Yapılar, Kolonlar.

Sizler için derlediğimiz Fethiye’de gezilecek yerler listesi bu kadardı. Daha fazla gezilecek yerler listesi için buraya tıklayarak ana sayfamıza gidip arama barına gitmek istediğiniz yeri yazarak kolaylıkla o bölge hakkında detaylı gezi yazısı, öneri veya otel ile pansiyonları bulabilmeniz mümkün.

(Fethiye Gezilecek Yerler)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz