Eskişehir Tarihi yerler ve Tarihi Mekanlar

0
190

Eskişehir gezilecek Tarihi yerler ve Tarihi Mekanlar hakkında bu makalemizde detaylı bilgi vereceğiz. Eskişehir’i bilen bilir. Ancak bilmeyenler için detaylıca Eskişehir gezilecek yerlerin neresi olduğunu. Eskişehir tarihi mekanları ve Eskişehir Porsuk Çayı hakkında bilgileri bu makalemizde yayınladık. Hazırsanız öğrenci kenti Eskişehir’i anlatmaya geçelim.

Geçmişini yaşayan ama bir o kadar da günümüze kadar yeni kalan şehir. Yunus Emre’nin yurdu, Nasrettin Hoca’nın mirası olarak bilinir. Kuruluşa ve kurtuluşa şahit olmuş şehrin köklü tarihine gelip şahit olmalısınız. Ülkemizde yaşanılabilir şehirler listesinde son yıllarda ilk sıralarda yer alan şehrin keşfine hep beraber yapalım.

Eskişehir’de gezilecek pek çok bulunmamaktadır.  Frigyalılara dayanan geçmişi ile pek çok arkeolojik kalıntı ve müzeye sahip kentteki yerleşim antik zamanlara kadar uzandığında antik kent kalıntıları da bulunmaktadır.

Şehrin ortasında Porsuk Çayı ve gelişmekte olan üniversite şehri olarak bilinir.

Eskişehir Gezilecek Yerler;

  • Odunpazarı Evleri
  • Porsuk çayı
  • Sazova Parkı
  • Lüle Taşı Müzesi
  • Han Antik Kenti
  • Balıkdamı Kuş Cenneti
  • Mides Anıtı,

Eskişehir’de gezilecek Tarihi yerler

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’e gidip de görmeden sakına dönemeyin diyeceğimiz bir yer varsa oda kesinlikle Odunpazarı Evleri’dir. Bu evler adını ilk yerleşim yeri olan Eskişehir Odunpazarı’ndan alır.

Osmanlı’dan izler taşıyan bu evler, eski ve dar sokakların üzerine sıralanmış ihtişamlı ve rengarenk görünümü ile varlığını korumaktadır. Odunpazarı Evleri Türk Mimarisi için önemli bir yere sahiptir.

Ahşap çatıları, kerpiçten yapılma bu evler, tarihi dokusu ve güzelliğiyle her zaman ilgi görmektedir. Rengarenk evlerin süslediği sokakların arasında dolaşarak tarihi ve atmosferi hissedebilir ve bu güzel anları sonsuza kadar saklayabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar
Eskişehir Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Porsuk Çayı

Bir diğer gezilmesi gereken yerlerden biri de Porsuk Çayı’dır. Eskişehir’in en hareketli ve en güzel yeri arasındadır. Sakarya nehrinin en uzun koludur.

Bu bölge Eskişehir’in en önemli turistlik bölgesi olarak bilinir. Porsuk Çay’ı Eskişehir’in sembolü haline gelmiştir. Buraya geldiğiniz zaman mutlaka gondola binerek muhteşem anlara ortak olmalısınız.

Çayın şehir merkezine bakan tarafı adalar olarak isimlendirilmiştir. Kafe ve restoranlar Porsuk Çayı etrafında bulunmaktadır. Manzaraya karşı sipariş verip bir güzel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Porsuk Çayı
Porsuk Çayı

Sazova Parkı

Eski adıyla Eskişehir Sazova Bilim ve Sanat Kültür Parkı’dır. 400 bin metre metrekare üzerine kurulu olan bu park, 2008 yılından bu yana hizmet vermeye devam ediyor.

 Parkta görebilecekleriniz arasından Nuh’un Gemisi’nin yanı sıra 25 bin metrekarelik bir gölet, park çevresinde dolaşan buharlı mini tren, çocuk oyun alanları, hayvanat bahçesi, bilim ve deney müzesi, konser alanları, amfi tiyatro bulunuyor.

Eskişehir aileniz ile gidecekseniz eğer çocuklarınız ile bu parka uğramanızı tavsiye ederiz.

sazova parkı
sazova parkı

Lületaşı Müzesi

Bu müze dünyanın ilk Lületaşı Müzesi’dir. Müzenin içerisinde Eskişehir Lüle Taşı madeni ile ilgili çok fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Zaman zaman içerisinde ney dinletileri de olmaktadır. Müzenin kuruluş tarihi 1989 yılına dayanmaktadır.

Bu müzede ilginizi çekebilecek çok sayıda nesne karşınıza çıkacaktır. 60 sanatçının 400 e varan eserler yine burada sergilenmektedir.

Müzeye giriş ücretsizdir. Müze, Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nde yer almaktadır.

Han Yeraltı Yerleşim ( Han Antik Kent)
Han Yeraltı Yerleşim ( Han Antik Kent)

Han Yeraltı Yerleşim ( Han Antik Kent)

Eskişehir’in en çok ilgi çeken yerlerinden biri olan Han Antik Kenti’nde en ilgi çekici arkeolojik kalıntılardır.

Kayalar oyulmuş yer altı galerileridir. Ne zaman ve ne amaçla yapıldıkları bilinmeyen karmaşık yapıdaki yer altı galerilerinin ve çok sayıdaki tahıl ambarlarının uzun süreli ve güçlü bir tehdide karşı savunma ve korunma yönelik olarak yapıldığı düşünülmektedir. Bölgenin tarihsel süre.

İçerisindeki konumu göz önüne alındığında akla ilk gelen cevap ise, Anadolu’nun bu kesiminde yoğunluğu 7. Yüzyıldan itibaren artan Arap akınlarına karşı yapılmış olmasıdır.

Eskişehir Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar
Eskişehir Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Balıkdamı Kuş Cenneti

Eskişehir’de gezilecek en güzel yerlerin başında gelen Balıkdamı Kuş Cenneti, “üç kıtanın kuşlarının konaklama mekanı” olarak bilinmektedir. Burası Türkiye’deki en büyük sulak alanlarından biri olarak bilinir. 30 bin dönüm arazide çok sayıda küçük gölet ve oldukça büyük sazlıklar bulunur.

Burası Asya’da yaşayan yabanıl su kuşlarının batıdaki son durağıdır. Çok fazla sayıdaki kuşun konakladığı bu sulak alanda tüketimi karşılayacak kadar çok sayıda balık bulunduğu da söylemeliyiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz