Edirne Gezi Rehberi

0
117
Edirne Gezi Rehberi
Edirne Gezi Rehberi

Bu içeriğimizde Edirne Gezi Rehberi ne yer vereceğiz. Sizlerde Edirne hakkında merak ettiğiniz tüm şeyleri bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Edirne tarihi, Edirne gezilecek yerler gibi bir çok sorunun cevabını bu içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Edirne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Edirne, Trakya’nın en büyük şehirlerinden biridir. Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşusu olan Edirne, Osmanlı İmparatorluğuna uzun dönem başkentlik yapmıştır. Edirne görülmeye değer bir çok tarihi yer ve mekanlar bulunmaktadır. Toplamda 9 ilçesi bulanan Edirne, en kalabalık ilçesi Merkez’dir. En az nüfusa sahip olan ilçesi de Lalapaşa’dır.

Edirne Gezi Rehberi
Edirne Gezi Rehberi

Edirne Gezilecek Yerler

Asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Edirne, Türkiye’de görülmesi gereken şehirlerden listesinde en başta yer almaktadır. Uzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapan Edirne, eşsiz eserleri ile ziyaretçilerini beklemektedir. Sadece tarihi yönden değil, denizi ve kumu ile gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Enez, Keşan ve Erikli sahillerine giderek güzel bir tatile ulaşabilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde bizlere çok güzel ve özel miraslar bırakan Edirne, İstanbul ve Bursa’nın ardından üçüncü sırada yer almaktadır. Her yıl düzenli olarak düzenlenmekte olan Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile sadece ülkemizde değil tüm dünyadan gelen turistlerin dikkatini çekmektedir. Nefis yemekleri ile gelenleri kendine hayran bırakan Edirne, misafirlerini beklemektedir.

Ülkemizin Avrupa’ya açılan kapısı olarak bilinen Edirne’de köklü geçmişi sayesinde görülmesi gereken çok yer vardır. İşte görülmesi gereken o yerler;

  • Selimiye Camii
  • Üç Şerefli Camii
  • Muradiye Camii
  • Eski Camii
  • Rüstempaşa Kervansarayı
  • Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi
  • Uzunköprü
  • Meriç Nehri
  • Gala Gölü
  • Saros Körfezi
Edirne Gezi Rehberi
Edirne Gezi Rehberi

Edirne Nerede?

Edirne, Marmara bölgemizin Trakya kısmında yer almaktadır. Bulgaristan ve Yunanistan ile sınır komşusu olan Edirne, doğusunda Kırklareli ve Tekirdağ yer alırken Güneydoğusunda Çanakkale, batısında Bulgaristan, kuzeyinde ise Yunanistan ve Ege Denizi yer almaktadır.

Edirne’ye Ne Zaman Gidilir?

Tarihi ve tarihi değerler açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Edirne Orta Avrupa’ya özgün olan karasal iklim özellikleri ile birlikte Akdeniz iklimi gözükmektedir. Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi iklimleri ile birlikte durmadan iklim değişikliği göstermektedir. Edirne’de yıllık sıcaklık ortalama ise 13 derecedir. Kış aylarında Akdeniz ikliminin gözüktüğü Edirne’de ılık ve yağışlı geçmektedir. Karasal iklimin gözüktüğü dönemlerde ise oldukça soğuk ve kar yağışı görülmektedir. Edirne’de yaz ayları sıcak ve kurak geçmektedir. Bahar dönemleri ise yağışlıdır. Edirne’yi ziyaret etmek için en güzel zaman ilkbahar ve yaz aylarıdır.

Edirne Gezi Rehberi
Edirne Gezi Rehberi

Edirne’de Nerede Kalınır?

Marmara bölgesinin turizm için önemli noktalarından biri olan Edirne, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir. Edirne’de her bütçeye uygun konaklama imkanları bulunmaktadır. Merkez’de bulunan otelleri tercih ederseniz eğer ulaşım için daha kolaylık sağlayabileceğini söyleyebiliriz.

Edirne Şehir İçi Ulaşım

Edirne’de şehir içi ulaşım ETUS tarafından otobüs ve minibüsler ile sağlanmaktadır. Tüm ilçelerine yayılmış olan bu sistem sayesinde Edirne’de şehir içi ulaşım gayet kolaydır. Toplu taşıma araçlarına binerken kent kart kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz