Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca Tepesi

0
903

Bu makalemizde Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca Tepesi’ne yer vereceğiz. İstanbul dediğimiz zaman akılımıza eşsiz manzarası gelir. Bu makalemizde İstanbul’un eşsiz manzarasına tanık olabileceğiniz Büyük Çamlıca Tepesine yer vereceğiz. Marmara Denizinden Karadeniz’e kadar uzanan o eşi benzeri olmayan manzarasını anlatıp aklınızda ki sorulara yanıt vereceğiz.  Çamlıca Tepesinde gezilecek yerler, Çamlıca Tepesine Giriş ücretli mi? Sorularına yanıt bulacaksınız. Şimdiden iyi okumlar.

yük Çamlıca Tepesi

İstanbul’un eşsiz manzarasını ayaklarınız altına seren Büyük Çamlıca Tepesi, açık havalarda Marmara Denizi, Haliç, Beyoğlu, Boğaziçi hatta Karadeniz’e kadar uzanan geniş bir manzarayı sizlerin önüne sunmaktadır. Güneye bakıldığı zaman Bursa’daki Uludağ’ın karla kaplı zirvesini bile görebilirsiniz.

Üsküdar’ın 4 kilometre doğusunda yer alan Büyük Çamlıca Tepesi, İstanbul’un En yüksek noktaları arasında yerini almaktadır.

Büyük Çamlıca Tepesi ve Küçük Çamlıca Tepesi
Büyük Çamlıca Tepesi ve Küçük Çamlıca Tepesi

Güneydeki Küçük Çamlıca daha mütevazi bir parka sahiptir. Bu yüzden Küçük Çamlıca Tepesine ziyaretçi daha azdır. Küçük Çamlıca Tepesi güzel manzaralar eşliğinde yürüyüş yapmak için gerçekten güzel mekanlardan biridir.

Büyük Çamlıca Tepesi denizden 268 metre yükseklikte bulunmaktadır. Tepe Nurbaba Tekkesi ve Tv verici kulelerine ev sahipliği yapar. Turing başkanı Merhum Çelik Gülersoy tarafından restore edilerek halka kazandırılmıştır.

Tepede yer alan Büyük Çamlıca tesisleri temiz havası, manzaralı konumuyla giden yerli ve yabancı turistlerin büyük beğenisi kazanmıştır.

Büyük Çamlıca Tepesi ve Küçük Çamlıca Tepesi
Büyük Çamlıca Tepesi ve Küçük Çamlıca Tepesi

İstanbul’u kuş bakışı gözlemleme olanağı sağlayan bu eşsiz tepe, boğaza ve Marmara Denizine hakim bir konumda bulunur. Tepe, özellikle İstanbul aşıklarının gidip görmesi ve fotoğraf çekmesi gereken yerler listesinde baş sırada almaktadır.

Temiz havası ve hoş ortamıyla parkurlarda yürüyüş yapabileceğiniz gibi Çamlıca Tepesine gece çıktığınız da size ayrı bir zevk verecektir. Yukarıdan İstanbul’un gece ışıltısına şahitlik yaparak bu karelik ölümsüzleştirmek için doğru nokta İstanbul Çamlıca Tepesi’dir.

Küçük Çamlıca Tepesi

Küçük Çamlıca Tepesi, Büyük Çamlıca Tepesine göre daha küçük bir tepedir. Büyük Çamlıca Tepesine nazaran daha az ziyaretçi kabul eden tepe kalabalıktan kaçıp kafa dinleyerek yürüyüş yapıp aynı zamanda manzaranın tadını çıkarmak isteyenlerin tercih noktalarından biridir.

Küçük Çamlıca Tepesi deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık 230 metre kadardır. Tepede Küçük Çamlıca Korusu ve Sofa, Cihannüma, Topkapı köşklerinden oluşan Küçük Çamlıca Köşkleri bulunmaktadır. Bu mekanlar yerli yabancı turistler olmak üzerine ilgi görüp akına uğramaktadır.

çamlıca tepesi'ne nasıl gidilir
çamlıca tepesi’ne nasıl gidilir

Çamlıca Tepesine Giriş Ücreti

Çamlıca Tepesine giriş ücreti bulunmamaktadır. Sadece oturduğunuz mekanlarda sipariş ettiğiniz ürünlerin ücretlerini ödüyorsunuz. Şimdiden iyi eğlenceler!

Çamlıca Tepesi’ne Nasıl Gidilir

  • Kadıköy Rıhtımdan 13, 13B1414D14F14K14R numaralı otobüslerden birine binerek Çamlıca Şehit Onur E. durağında indiğinizde Küçük Çamlıca Tepesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Üsküdar‘dan 11A11D11G11K11L11P11SA11ST3209ÜD numaralı otobüslerden herhangi birine binerek Çamlıca Şehit Onur E. durağında indiğinizde Küçük Çamlıca Tepesi’ne ulaşabilirsiniz.
  • Ümraniye‘den 139ÜD320, 522 numaralı otobüslerden birine binerek Turistik Çamlıca Tesisi durağında ininiz. Sol taraftaki ara sokaktan alt yola inerek Küçük Çamlıca Tepesi’ne ulaşabilirsiniz. 
  • KartalMaltepePendikTuzla taraflarından geliyorsanız Kadıköy-Kartal metrosuyla Kozyatağı‘nda inerek otobüs duraklarının olduğu çıkıştan çıkınız. Buradan 129T‘ye binerek Turistik Çamlıca Tesisi durağında ininiz. Sol taraftaki ara sokaktan alt yola inerek Küçük Çamlıca Tepesi’ne ulaşabilirsiniz. 

İstanbul’da gezilecek diğer makalelerimize göz atmak isterseniz;

Büyük Çamlıca ve Küçük Çamlıca Tepesi’nden ayrı İstanbul’da diğer gezilmesi gereken yerlere bakmanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz