Bodrum Gezi Rehberi

0
65

Bu içeriğimizde Bodrum Gezi Rehberi yer vereceğiz. Bodrumda gezilecek yerler nelerdir? Bodrum’da neler yapılır gibi birçok sorunun cevabını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Bodrum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Muğla ilimize bağlı olan Bodrum, Muğla’ya bağlı olan 13 ilçeden biridir. Bodrum dediğimiz zaman herkesin gözüne ilk olarak beyaz kireç taşlı evleri ve mavi renkli kapıları gelmektedir. Yılın 6 ayı boyunca yaz mevsiminin sürdüğü Bodrum’da koyları sıcak ve huzurludur. Bodrum, güzelliğine birçok şiir ve şarkı yazdırmıştır. Bodrum, Türkiye’nin en popüler tatil yerlerinden biridir.

Bodrum yerli halkı için yabancı turistlerin de gözde tatil merkezlerinden biridir. Bodrum 4 mevsim boyunca kaçış noktalarından biridir. Rahat bir şekilde tatil yapabileceğiniz, istediğiniz zaman yalnızca kendiniz ile baş başa kalabileceğiniz veya kalabalığa karışarak kendinizi unutmak istiyorsanız Bodrum çok doğru adres diyebiliriz.

Bodrum’un yerlisinden çok her sene düzenli olarak aylarını Bodrum’a gelerek geçiren kişi sayısı oldukça fazladır. 2016 yılında yayınlanan verilere göre Muğla’nın 13 ilçesi arasından 160 bin nüfusa sahip en kalabalık ilçe konuma girmiştir. Yaz ayların da ise gelen yabancı ve yerli turistlerle birlikte bu sayısı 1,5 milyonu geçmektedir.

Bodrum Gezi Rehberi
Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum Tarihi

Bodrum tarihi araştırıldığı zaman, yaşamın antik çağ dönemlerine kadar dayandığı görülmektedir. M.Ö 650’li Bodrum’un eski ismi Halilarnassos’tur. Daha sonraları şehir Aziz Petrusa verilmesi ile birlikte şehrin ismi Petrium olarak değişmiştir. Petrium kelimesi zamanla değişerek Petrum ve Potrum olmuştur. Daha sonrasında ise bu dönemlere gelene kadar Bodrum halini almıştır.

Bodrum’da görmeniz ve gezmeniz gereken çok fazla yer vardır. Bunlar; Myndos Kapısı, renkli pazarları, serin ve temiz koyları, Tavşan Adası ve mutlaka yemeniz gereken yöresel lezzetli yemekleri. Bodrum, sizlere görmeniz gereken bir çok şey sunarken bunu sadece tarih kültürel olarak sınırlamamaktadır. Eğlenceli gece hayatıyla da sizlere oldukça renkli ve eğlenceli günler sunmaktadır.

Bodrum’da yaşamış ve yaşamakta olan ünlü sayısı yüksektir. Bodrum, doğası ile her zaman sanatçılara ilham vermiştir. Kendine bir çok şiir, şarkı, türkü yazdırmıştır. Bodrum’da yaşayarak, Bodrum’a iz bırakan sanatçılar şu şekildedir; Neyzen Tevfik, Zeki Müren, İlhan Berk Bodrum’da yaşayarak Bodrum’a bir sürü izler bırakmış kişilerdir.

Bodrum Gezi Rehberi
Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum’un Beldeleri

Bodrum’a balı olan çok sayıda belde vardır. Bu beldelerin her birinde kendine özgü güzellikleri bulunmaktadır. Gezip- görmek istediğiniz her beldeye o beldenin otogarından dolmuş seferleri bulunmaktadır. Gitmek istediğiniz yer kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu beldeler şunlardır; Bitez, Yalıkavak, Türkbükü, Gümüşlük, Gümbet, Turgutreis, Gündoğan, Torba, Ortakent, Mazı, Yalıçiftlik, Akyarlar’dır

Bodrum Gezi Rehberi
Bodrum Gezi Rehberi

Bodrum Gezilecek Yeler Ve Koylar

Bodrum’da gezilmesi gereken doğa harikası koylar ve tarihi yerler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir; Bodrum Kalesi, Tavşan Adası, Bodrum Koyları, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Pedasa Antik Kenti, Myndos Kapısı, Antik Tiyatro, Halikarnas Mozelesi, Zeki Müren Müzesi şeklindedir.

Bodrum Gezi Rehberi
Bodrum Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz