Bartın Gezi Rehberi

0
260

Bu içeriğimizde Bartın Gezi Rehberi yer vereceğiz. Sizlerde Bartın’ı merak edip, gezmek istiyorsanız ve Bartın’a gelmeden önce bilgi edinmek istiyorsanız bu makalemizi mutlaka okumalısınız. İyi okumalar.

Bartın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bartın ilimiz Karadeniz bölgemizde yer almaktadır. Bartın 59 kilometrelik uzunluğundaki sahil şeridiyle Karadeniz’i çevrelemektedir. Doğusunda Kastamonu yer alırken, güneydoğusunda Karabük, batısın da ise Zonguldak yer almaktadır. Bartın 2143 kilometrelik uzunluğundaki bir alana kurulmuştur.

Bölgede yazları sıcak, kışları ise serin geçmektedir. Kentte ise ılınman bir deniz iklimi hakimdir. Denize yakın oluşundan kaynaklı nem oranı fazladır.

Bartın Gezi Rehberi
Bartın Gezi Rehberi

Bartın’da Gezilecek Yerler

Köklü bir tarihe sahip olması ve oksijen deposu ormanları ve doğal güzellikleri yönünden Türkiye’nin en önemli ve Türkiye’de gelişmekte olan illeri arasında yerini almaktadır. Bartın’ın içinde bulundurduğu Milli parkları, şelaleleri, harika denizi, nereye baksanız göreceğiniz oksijen deposu yeşil ormanları, yüzyıllarca yaşamını sürdürmüş çınar ağaçları, Bartın’a doğal havasını vermiş olduğu ahşap evleri ile çevrili dar sokakları ve doğa harikası olan yaylaları ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Gezilecek Yerler

Bartın’da gezilecek yerler oldukça fazladır. Amasra’ya oldukça yakın oluşundan kaynaklı, Bartın’a gidenlerin Amasra’daki doğal ve tarihi güzellikleri de görmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bartın ve Amasra’da nereleri gezmemiz gerekiyor diyorsanız hemen size aktaralım;

Amasra Plajı, Göldere Şelalesi, Ulukaya Şelalesi, Direkli Kaya, Amasra Kuş Cenneti, Amasra Kemere Köprüsü, Amasra Küçük Kilise, Bartın Çayı, Kapısuyu Plajı, Amasra Bakacak Mevkii, Güzelcehisar Lav Sütunları, Amasra Büyük Liman, İnkumu Plajı, Amasra Antik Tiyatro, Amasra Delikli Şili ve Ağlayan Ağaç Bartın ve Amasra’da mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdendir.

Bartın Gezi Rehberi
Bartın Gezi Rehberi

Bartın Nerede?

Bartın, Karadeniz Bölgemizin Batı Karadeniz bölümünde yer almaktadır. Doğusunda Kastamonu, güneyde Karabük yer alırken batısında Zonguldak ve kuzeyde ise Karadeniz sahili çevrelenmiştir. 59 kilometrelik uzunluğunda bir sahil şeridine sahip olan Bartın, denizden 12 kilometre gerisinde içeride kurulmuştur. Bartın’ın içerisinden geçen Bartın Çayı ile Bartın’ı çevrelemiştir.

Bartın’a Ne Zaman Gidilir?

Bartın’da Karadeniz kıyılarında görülen her mevsim yağışlı orta kuşak iklimi görülmektedir. Yıllık sıcaklık oranları azdır. Yazları serin geçerken, kışlar ise ılık geçmektedir. Bartın’ın en çok yağış aldığı mevsim sonbahardır. Bartın’ın en soğuk geçtiği ay ise şubat olurken, en sıcak geçen ay ise ağustos olarak geçmektedir. Bu sebepten dolayı, eğer Bartın’a gelmeyi düşünüyorsanız, haziran ve ağustos aylarında tercih etmelisiniz.

Bartın Gezi Rehberi
Bartın Gezi Rehberi

Bartın’da Nerede Kalınmalı?

Bartın merkezde ve Bartın’a aşırı yakınlığından dolayı Amasra’da da yıldızlı oteller bulunmaktadır. Her bütçeye uygun konaklama yerleri bulmanız kaçınılmazdır. Bartın ve Amasra’da ne kadar yıldızlı oteller varsa bir o kadarda pansiyon ve butik oteller de bulunmaktadır. Diğer bir tercih olarak kamp yaparak tatilinizi geçirmek istiyorsanız, Bartın ve Amasra tam da bu tatil fikrinize uymaktadır.

Bartın Şehir İçi Ulaşım

Bartın’da şehir içi ulaşım halk otobüsü, dolmuş ve taksiler ile sağlanmaktadır. Eğer ilçeler arası yolculuk yapmayı düşünüyorsanız, ilçeler arası çalışmakta olan seferler bulunmaktadır. Okul dönemlerinde şehir içi ulaşım seferleri 5 dakika aralıklarla yapılmaktadır.

Bartın Gezi Rehberi
Bartın Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz