Balıklıgöl Nerede?

0
78

Bu makalemizde Şanlıurfa’ın Balıklıgöl’üne yer vereceğiz. Balıklıgöl nerede? Balıklıgöl’ün Hikayesine yer vereceğiz. Eğer sizler de Balıklıgöl’ü merak ediyorsanız mutlaka bu makalemizi okumalısınız.

Balıklıgöl Hakkında Detaylı Bilgi

Şanlıurfa’nın merkezinde yer alan Balıklıgöl, İbrahim Peygamberin ateşe verildiği zaman düştüğü göl olarak bilinir. Balıklıgöl haricinde çevrede gezilecek bir çok yer bulunmaktadır. Bundan dolayı yerli-yabancı turistlerin uğrak noktalarından biridir.

Balıklıgöl, yöresel ürünlerin satıldığı alanda yer almaktadır. Daha önce Balıklıgöl’e gitmediyseniz eğer güzel havalarda bu kutsal topraklara giderek büyüleyici atmosfere sizler de tanık olabilirsiniz. Balıklıgöl’ün çevresinde birbirinden farklı tarihi eserlere de tanıklık edeceksiniz.

Balıklıgöl Nerede?
Balıklıgöl Nerede?

Balıklıgöl, Urfa kalesinin içerisinde yer almaktadır. Urfa Kalesi MÖ 9500 yıllarında neolitik bir yerleşim höyüğünün üzerine inşa edilmiştir. Kaleden çıkarılan 11500 yıllık Balıklıgöl heykeli ve kaleden kalma tarihi eserler Şanlıurfa müzesinde sergilenmektedir. Urfa Kalesinin etrafı kayalardan oyma derin savunma hendekleri ile çevrilmiştir.

İslam tarihinde oldukça büyük bir öneme sahip olan Balıklıgöl, Halik-ur Rahman ve Aynzeliha göllerinin birleşimi ile meydana gelmiştir. Gölün etrafında harika mimarisi ile Halil-ur Rahman camisi yer almaktadır. Çevresinde gezeceğiniz yerler sizi mistik bir yolculuğa çıkartarak harika anlar yaşamanıza yardımcı olacak.

Balıklıgöl Nerede?
Balıklıgöl Nerede?

Balıkgöl Hikayesi

İslam tarihinde Balıkgöl büyük bir anlama sahiptir. Hikayeye göre İbrahim Peygamberin ateşe verildiğinde düştüğü göl olarak bilinir. Ve bu yüzden göl ve gölün içindeki balıklar kutsal sayılmaktadır.

O zamanların kötü kalpli kralı olan Nemrut, Allah’ın bir olduğunu düşündüğü için Urfa Kalesinin en yüksek noktasında, İbrahim Peygamberi ateşe verir. İbrahim Peygamberi ateşe vermesinin sebebi ise, o zamanlar putları tanrı olarak kabul eden hakla mücadele etmesinde kaynaklıdır.

Daha sonra ateşe atılan İbrahim Peygambere, Allah’ın yardım göndermesi ile ateşin bir anda suya dönüştüğü söylenir. Ateşin içinde yer alan odunların hepsi ise balığı dönüşmüştür. Ateşin suya dönüştüğü göl Halil-ur Rahman olarak bilinirken, Aynı-ı Zeliha gölü ise, İbrahim Peygambere inanan Nemrut’un kızının gözyaşlarından oluştuğu bilinmektedir.

Balıklıgöl Nerede?
Balıklıgöl Nerede?

Balıklıgöl Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Balıklıgöl, Şanlıurfa’nın merkezinde yer aldığından dolayı, Balıklagöl’e ulaşımı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Balıklıgöl’ün tam adresi şu şekildedir; Merkez, Balıklı Göl Cd., 63210 Eyyübiye/Şanlıurfa.

Balıklıgöl’e aracınızla gidecekseniz eğer ilk önce Eyyübiye ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Eklediğimiz adres bilgisini navigasyon cihazına aktararak, Balıklıgöl’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Balıkgöl’e minibüs ile ulaşacaksanız eğer yine ilk önce Eyyübiye ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Eyyübiye ilçesinde Balıklıgöl giden otobüs ve minibüs seferleri bulunmaktadır. Bu seferleri kullanarak Balıklıgöl’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz