Bafra Gezi Rehberi

0
61

Bu içeriğimizde Bafra Gezi Rehberi anlatacağız. Bafra’yı merak edip gezmek istiyorsanız öncelikle bu makalemize mutlaka göz atmalısınız.

Bafra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Samsun Karadeniz bölgesinin en gelişmiş illerinden biridir. Samsun’un en önemli ilçelerinden biri olan Bafra, Kızılırmak gölünün birikintisinin üstüne kurulmuştur. Bafra ilçesinin doğusunda ve kuzeyinde Karadeniz yer alırken, batısında Alaçam, güneyinde ise Kavak ilçesi yer almaktadır. Bafra ilçesinin Samsun İl merkezine uzaklığı 52 kilometredir.

Bafra isminin nereden geldiğine dair birçok iddia yer almaktadır. daha öncesinde Bafiros adında olduğu rivayet edilmektedir. Zamanında Venediklerin, Cenevizlilerin ve Rumların Bafiros ismi kullanıldığı tahmin edilmektedir. Ama bu ismin o dönemlerde o topraklarda yaşayanların kulaktan kulağa dolaşarak en sonunda bu ismi almış olma olasılığı bulunmaktadır. Diğer kaynaklara göre ise Baf-Rah kelimesinin türeyerek günümüze kadar uzanan zaman da Bafra olarak geldiği de düşünülmektedir. Baf-Rah kelimesinin Farsçada kelime anlamı ” yol almak” olduğunu da söylemek isteriz.

Bafra’da Gezilecek Yerler

Ali Kale Turistik Tesisleri

 Bafra belediyesine bağlı olan ziyaretçilerin gözdesi olan tesis yaz sezonunda ziyaretçileri tarafından yoğun ilgi görmektedir. Tesis bünyesinde bir çok olanak barındırmaktadır. Bunlar; konaklama, yöresel yemekler ve kahvaltı hizmetidir. Bahçesinde ise vakit geçirip eğlenebilmeniz için havuz ve çay bahçesi ve kafe tarzı bir mekan da bulundurmaktadır.

Alibey Çeşmesi

Alibey Çeşmesi Bafra’da bulunan en eski tarihi yapı ve en eski çeşme adına sahiptir. Bafra’nın Cumhuriyet Meydanın da yer alan çeşme, motifler ile süslü olup gotik bir tarza sahiptir. Alibey Çeşmesinin yapılış tarihi olarak 1167 yıllarına ait belgeler bulunmaktadır.

Bafra Gezi Rehberi
Bafra Gezi Rehberi

Asar Kalesi

Bafra Asar Kalesi yapılma tarihine ait olarak MÖ 1000 yılından sonrasına dayanmaktadır. O tarihlerden günümüze kadar uzanan zamana kadar ait olan ve kale ile bağlantısı bulunan gözetleme kulelerini de mutlaka ziyaret etmeyi unutmayınız.

Bafra Gezi Rehberi
Bafra Gezi Rehberi

Balık Gölleri

Bafra Göllerinden yetişen ve Türkiye’nin en nefis sazan balıklarının çıktığı göllerdir. Balık Gölleri Kızılırmak Deltasında yer almaktadır. Toplam da 33 tane göle sahiptir. Bu göllerin isimleri şunlardır; Uzungöl, Ulugöl, Tatlıgöl, Kıcıgöl, Cernekgöl, Limon Gölü, Sülüklü Göl, Kahırlı Göl, Bataklı Göl ve Karaboğaz Gölüdür. Bafra’ya gittiğiniz zaman bu gölleri ziyaret edip bol bol fotoğraf çekinmeyi unutmayınız.

Bafra Gezi Rehberi
Bafra Gezi Rehberi

Büyük Camii ( Cami-i Kebir)

Bafra’da bulunan en eski tarihi yapıya sahip olan tarihi eserlerden biridir. Evliya Çelebi zamanında, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde bahsettiği tarihi camilerden biridir. Bafra Beyi bu camiyi yaptırırken ilk önce Emir Mirza tarafından ahşap olarak yapılmıştır. O tarihlerden günümüze gelene kadar restore edilen cami günümüzde ise değiştirilmiştir. Günümüzde kitabesinde bulunan bilgiye göre ise caminin Rumi 1086 yılında Köprülü Mehmet Paşa’nın kızı olan Ayşe Hatunun yaptırdığı yazılmaktadır.

büyük camii
büyük camii

Çetinkaya Köprüsü

Çetinkaya Köprüsü, Cumhuriyetin ilk yıllarında yaptırılan ilk ve en büyük eserleri arasına girmektedir. Kızılırmak Ovasından karşıdan karşıya geçmek için yaptırılan köprü 1937’den önce Tahta bir yapıya sahiptir. Cumhuriyet’in ilanı ile yeniden yapılan köprü 1937’den sonra Kasım Ayında hizmete açılmıştır. İsmi ise o dönemim ulaştırma bakanından almıştır. Çetinkaya Köprüsü 250 metre uzunluğunda olup 7 kemerlidir.

çetinkaya Köprüsü
çetinkaya köprüsü

Bafra Kuş Cenneti

Bafra Kuş Cenneti, Karadeniz sahillerinde bulunan doğal güzellikleri koruyabilmiş en büyük alana sahip ve en güzel sulak alanlardan biridir. Kızılırmak Deltasının nadide yerlerinden biri olup görülmesi gereken güzelliğe sahiptir. Türkiye’de konaklayan 420 kuş türünden sadece 319’su Bafra Kuş Cennetinde konaklamaktadır. Bafra Kuş Cennetinde ürüyen kuş türlerinin sayısı ise 140 ile 150 civarındadır.

Kuş cenneti
kuş cenneti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz