Aydın Gezi Rehberi

0
43

Aydın hakkında merak ettiğiniz her şeye bu makalemizde yer vereceğiz. Aydın Gezi Rehberi aradığınız her şeyi bulabilir, aklınızda oluşan soruları bu makalemizi okuyarak giderebilirsiniz.

Türkiye’nin Ege Bölgesinde yer alan Aydın ” Efeler diyarı” olarak da bilinmektedir. Aydın ne kadar şehir merkezi iç kesimlerde yer alsa da ilçeleri deniz kenarlarında bulunmaktadır. Etrafı Ege Denizi, İzmir, Manisa, Denizli ve Muğla illeri ile çevrilmiş durumdadır. Birçok turizm noktalarına yakın olmasından kaynaklı Aydın’da turizm ön plandadır. Aydın’ın iç kesimlerinde bulunan tarihi oluşumlar, Aydın’ı tarihi açıdan ön plana da çıkarmaktadır.

Aydın’da Gezilecek Yerler

Aydın önemli turizm illerimize yakın oluşu ve denize yakın ilçelerinin bulunması konumuyla birçok medeniyete yıllar boyunca ev sahipliği yapmıştır. Bundan kaynaklı önemli tarihi yapılar geçmişten günümüze kadar gelerek, geçmişin izlerini bizlere yansıtmaktadır. Aydın’ın çevresinde birçok gezilmesi gereken ve doğal bir yaşamda tatil yapmanız için doğal alanlar bulunmaktadır. Bunlar; Antik Kent, Termal Otel, Plajlardır.

Aydın’a geldiğiniz zaman acaba nereden gezmeye başlasak diye düşünüyorsanız sizlere nereden başlayarak sırayla nereleri gezmeniz konusunda liste hazırladık. İsterseniz bu listeye bakarak sırayla Aydın’da gezilmesi ve görülmesi gereken önemli yerleri sırayla gezmeye başlayabilirsiniz.

  • Bafa Gölü
  • Kuşadası
  • Didim
  • Tralleis Antik Kenti
  • Aphrodisias Antik Kenti
  • Milet Antik Kenti
  • Kaplıcalar
  • Arap Apıştı Kanyonu
  • Yörük Ali Efe Müzesi
  • Doğan Bey Köyü

Bu listeye eklediğimiz yerler Aydın için önemli yerler olup gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerdir. Yol üzerinde karşılaşacağınız birçok antik kent ve müzeler bulunmaktadır. Listedeki yerlere giderken isterseniz yol üzerinde bulunan antik kentlere ve müzelere de uğramaya çalışın deriz.

Aydın Gezi Rehberi
Aydın Gezi Rehberi

Aydın Nerede?

Aydın, Türkiye’mizin Güneybatısında yer almaktadır. Batısında Ege Denizi bulunurken, kuzeyinde ise İzmir ve Manisa bulunur. Doğusunda Denizli bulunurken güneyinde Muğla ilimiz bulunmaktadır. Aydın ilimiz konumu bakımından turizmin ön planda olduğu illere yakınlığı konumundan dolayı ulaşımı kolaydır.

Aydın’a Ne Zaman Gidilir?

Aydın ilimiz genelde ziyaretçileri tarafından yaz ayların da ziyaret edilmektedir. Bulunduğu coğrafi konumundan kaynaklı yaz ayları uzun sürmektedir. Bu nedenle Aydın’a gelmek için ilkbahar aylarının başlarından başlayarak sonbahar aylarının sonlarına kadar her ay ziyaret ederek gezebilirsiniz. Aydın’da en yüksek sıcaklık 25-27 derece ortalama ile temmuz ve ağustos ayları Aydın’ın en sıcak olduğu aylardır.

Aydın’da Nerede Kalınmalı?

Aydın’a gitmeyi düşünüp ama bir yandan da nerede kalmalıyım acaba diye düşünüyorsanız, Aydın’da birçok konaklama imkanı bulunmaktadır. Sahil kesimlerinde konaklama imkanı daha çok artarken, iç kesimlerde bu imkan daha sayılı bir hal almaktadır.

Sahil kesimleri pahalı olur diye düşünüyorsanız, hemen o sorunuzu da yanıtlayalım. Aydın’ın sahil kesimleri de lüks konaklama imkanları bulunurken, her bütçeye uyacak şekilde pansiyonlar, apart oteller ve hatta kamp imkanınız bile bulunmaktadır.

Aydın’ın iç kesimlerinde maalesef durum bu şekilde değildir. Aydın iç kesimlerinde konaklamak için seçenekleriniz termal tesisler ve birkaç pansiyondan fazlası değildir. Şehir merkezlerinde bulunan oteller de kalmayı düşünürseniz tarihi ve turistlik yerleri yakınlığından dolayı hiç düşünmeden kalabilirsiniz, hem sizler için de iyi olmuş olur.

Aydın Gezi Rehberi
Aydın Gezi Rehberi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz