Amintas Kaya Mezarları Fethiye

0
311
Amintas Kaya Mezarları Fethiye
Amintas Kaya Mezarları Fethiye

Amintas Kaya Mezarları Fethiye antik şehir Telmessos’tan kalan mezarlar olarak bilinir. Telmessos Antik Kenti’ne dair az bulunan arkeolojik bulgulardan en önemli eserler Amintas kaya mezarlarıdır. Fethiye bölgesinin ilk yerleşim yeri olmasından dolayı oldukça ilgi çekici olan Telmessos antik kenti için ulaşılan bilgilerin büyük çoğunluğu Amintas kaya mezarlarından sağlanmıştır. Amintas kaya mezarları sadece Fethiye bölgesi için değil tüm Türkiye toprakları için de en önemli eserlerden kabul edilir. Muğla / Fethiye tatilinde muhakkak görülmesi gereken yerlerden olan Amintas kaya mezarları bu bölgenin ilk yerleşim yeri olmasından, gören herkesi tarihi güzel hislerin içine davet etmektedir.

Doğal Kayalara Oyulmuş Amintas Mezarlığı

 Amintas mezarlığı oyulması kolay olan kayalıklara oyulmuş kaya mezarlardır. Telmessos şehrinin simgesi haline gelmiş olan Amintas mezarlığına basamaklar ile çıkılmaktadır. Çıkılan mezarlığın tarihi dokusunun yanında inanılmaz Fethiye manzarasını da vaat etmesi burayı daha ilgi çekici kılmaktadır. Herpamias’ın oğlu olan Amintas için ulaşılan bilgiler olmasa da kaya mezarlıklarında  Likçe dilinde Herpamiasoğlu Amintas yazmaktadır. M.Ö 4.yüzyıla tarihlenen bu mezarlığın Telmessos’un soylu şahısları için yaptırıldığı düşünülmektedir.

Amintas-Kaya-Mezarları
Amintas-Kaya-Mezarları

Likya ve Karia Bölgelerinin Birleştiği Bölge : Amintas Mezarlığı

Akdeniz bölgesinin Antik Çağ’dan günümüze ulaşan birçok bulgusu bu civarlara denk düşmektedir. Birçok şehir devletine ev sahipliği yapmış olan Akdeniz Bölgesinde bulunan Fethiye ise Likya ve Karia gibi iki önemli şehir devletini kendi sınırları içerisinde taşımaktadır. Antik Çağ’a dair oldukça önemli bulgular taşıyan Likya ve Karia devletlerinin Telmessos Antik Kenti ile birbirlerinden ayrılması ile Amintas kaya mezarlıkları daha önemli bir hale gelmiştir.

Amintas Ören Yeri Hangi Günler Ziyarete Açıktır? Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Amintas yılın her ayı ziyarete açıktır. Pazartesi günleri kullanıma kapalı olan Amintas Kaya Mezarları diğer günler belirtilen saatler içinde ziyarete açıktır. Yaz döneminin 1 Nisan ile birlikte başladığı ve 1 Ekim itibariyle kapandığı  aylar içinde Amintas Ören Yeri’nin açılış saatleri sabah 10:00 olmaktadır. Kapanış saatlerinin akşam 17:00 olduğu yaz aylarında gişeler saat 16:00’a kadar hizmet vermektedir. 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasında uygulanan kış döneminde ise ören yerinin açılış saati sabah 08:30 olarak belirtilmiştir. Kış döneminde kapanış saatinin 17:30 olduğu ören yerinde ki gişelerin kapanışı da yine aynı saate denk düşmektedir. Amintas Ören Yerine müze kart ile giriş yapmak ücretsiz olup, kartsız girişler 10 TL olmaktadır.

Amintas Kaya Mezarları Nerededir ve Nasıl Gidilir?
Amintas Kaya Mezarları Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Amintas Kaya Mezarlıkları Google Maps Konumu

 Amintas Kaya Mezarları Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Telmessos Antik Kenti içinde bulunan Amintas kaya mezarları Fethiye ilçe merkezine yakın bir konumdadır. Yaklaşık olarak Fethiye’den 15 kilometre uzaklıkta olan bu bölgeye gelmek için ilçe otogarından dolmuşlar kullanılabilir. Şahsi özel araç ile Fethiye merkezine yaklaşık 15-20 dakika kadar uzaklığa denk düşen Amintas Kaya Mezarlarına gitmek için Ölüdeniz yoluna girmek gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz